fbpx

Yüksek Gebelik Şekeri Nasıl Düşürülür

//Yüksek Gebelik Şekeri Nasıl Düşürülür

Yüksek Gebelik Şekeri Nasıl Düşürülür

Gebelik Şekeri Nedir?

Gebelik öncesi hayatta diyabet sorunu yaşamayan kadınlarda dahi gebeliğin ikinci trimesterinde ya da sonraki haftalarda, diyabet görülmesine gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri adı verilir. Çünkü gebelik ile birlikte bebeğin gelişmesi için glikoz mekanizmasında farklılık meydana gelmektedir. Özellikle plasenta aracılığı ile salgılanan HPL (Human placcental lactogen) hormonu, bebeğe yeterince glikoz gitmesini sağlamak için insülin üzerinde kan şekerinin düşürücü etkisini yavaşlatmaktadır. Böylece gebelik süresince doğal sistemin bir parçası olan şeker seviyesinde yükselme yani tıptaki adı ile hiperglisemi ortaya çıkacaktır. Eğer bu yükseliş tehlikeli boyutlara ulaşırsa, anne adayı diyabetik hale geleceğinden bu durum kontrol altına alınmalıdır.

Her ne kadar geçici bir durum olsa da gebe kadınların %3 ila 4’ünde görülen bu durum genellikle 24. haftadan sonra ortaya çıkmaktadır. Özellikle aile öyküsünde diyabet varsa, annenin yaşı ileriyse, kilo fazlalığı varsa, önceki doğumlarında 4 kg ve üzerinde bebek dünyaya getirmişse, diyabet görülme riski daha da atmaktadır.

Gebelikte diyabetin varlığı, 24. ve 28. haftalar arasında yapılan şeker yükleme testi ile anlaşılabilir. Bu test aç ve tok iken yapılmak, kandaki şeker seviyesine bakılmaktadır. Şeker seviyesi yüksek çıkan kadınlar mutlaka tedavi altına alınmalıdır. Aksi halde gebelik boyunca yüksek tansiyon, düşük ve erken doğum, gebelik zehirlenmesi gibi problemler başta olmak üzere bebekte kalp, beyin ve sinir sistemi rahatsızlıkları, böbrek, kulak, sindirim sistemi anomalilerine kadar bir çok problem görülme riski artacaktır.

Yüksek gebelik şekeri nasıl düşürülür?

Gebelik süresince hem kendinizi, hem de bebeğinizi en sağlıklı şekilde tutmak, doğum sırasında oluşabilecek sorunları önlemek için, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak zorundasınız. Bunun için doktorunuzun tavsiyeleri başta olmak üzere sağlıklı ve dengeli beslenme ile egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Eğer bunlar işe yaramazsa ya da gebelik şekeriniz istenilen seviyeye düşmezse, son çare olarak ilaç tedavisine başlamanız önerilecektir.

Sağlıklı beslenme

Günlük beslenmenin %15’i protein, %30’u yağ ve %55’i de kompleks karbonhidratlardır. Gebelikte alınması gereken miktarlar elbette anne adayının yaşına, boyuna, kilosuna, gebelikte aldığı kilo miktarına, fiziksel aktivite durumuna bağlı olarak değişecektir. Ayrıca anne adayının gebelik süresince aşerme, iştahsızlık ya da herhangi bir besin grubuna daha eğilimli olması, bütçesi gibi durumlara göre ona özel planlama yapılmalıdır.
Bunun yanı sıra doğru çeşitteki yiyecekleri doğru porsiyonlarda tüketmek hem fazla kilo alımının hem de kan şekerinin fazla artmasının önüne geçecektir. Zaten gebelik döneminde kilo vermeniz önerilmez. Çünkü büyüyen ve gelişen bebeğinizin ihtiyaçları için vücudunuz bir hayli çalışmaktadır. Ancak doktorunuz ile birlikte gebeliğiniz süresince kilo alımı hedefinizi belirleyebilirsiniz.

Düzenli egzersiz

Gebelik öncesinde alışkanlığınız olmasa dahi, bu döneme özel fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmanız tavsiye edilir. Egzersiz anında vücudunuz uyarılacak, enerji sağlanan hücreler glikoz tüketmeye başlayacak bu da kan şekerinizi doğal olarak düşürecektir. Ayrıca fiziksel bir aktivite yapmak hücrelerin insüline karşı olan duyarlılığını artıracağından, vücut daha az insülin üretecektir. Ayrıca egzersiz ödem, uyku sorunları, sırt ve bel ağrıları, kas krampları ile kabızlık gibi bir çok gebelik dönemi probleminin de giderilmesine yardımcıdır.
Doktorunuzun da tavsiyesi ile belirli günlerde hafif tempolu egzersizler sayesinde kan şekerinizi düşürebilirsiniz. Yüzme, bisiklet, tempolu yürüyüşler, yoga gibi aktiviteler gebelik için doğru seçimler olarak bilinirler. Yine kendinizi yormadan ev işleri ile varsa bahçenizde zaman geçirmek de günlük fiziksel aktiviteler arasında sayılabilir.

İlaç tedavisi

Şayet gebelik şekeriniz çok yüksekse ve beslenme ile egzersiz de bu seviyeyi düşüremiyorsa, insülin iğneleri ile tedavi edilmeniz gerekebilir. Gebelik şekeri yüksek olan kadınlar ekstra insüline ihtiyaç duymaktadırlar. Bazı durumlarda kan şekeri seviyesini düşürmek için ağızdan alınabilecek haplar kullanılırken; bazen de insülin iğneleri doktorlar tarafından önerilmektedir.

By | 2019-03-15T07:35:51+00:00 Mart 13th, 2019|Hamilelik|0 Comments