Tüp Bebek ile Hamile Kalmak : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Tüp Bebek ile Hamile Kalmak

Maalesef hayat herkese adil davranmıyor. Bazı çiftler kolayca bebek sahibi olabilirken; bazıları aşılama ve tüp bebek yöntemleri ile belki de bir çok kez gebelik denemesi yapabiliyor. Kısırlığın bir çok nedeni olsa da tedavi gören çiftlerin imdadına tüp bebek denemeleri yetişmektedir. Kişinin özelliklerine göre şekillenen ve her daim farklı sonuçlar alınabilen karmaşık bir süreç olarak anılan tüp bebek tedavisinin en önemli unsurları gebe kalmak isteyen kadının yaşı ve partnerinin sperm kalitesi olmaktadır.

Normal şartlarda her kadın bir miktar yumurta rezervi ile dünyaya gelir. Her ay adet görme olarak adlandırılan süreçte, yumurtalıklardan atılan bir yumurta olgunlaşır, çatlar ve döllenmek için sperm bekler. Aynı zamanda bu süreç zamanla yumurtalıklardaki sayının da azalması anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir kadın için gebe kalma oranı 35 yaş itibariyle en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Ancak 40’lı yaşlardan sonra gebe kalma ihtimali de düşmeye başlayacak, 45 yaşından sonra ise geriye oldukça az bir oran kalacaktır.

Aynı durum erkeklerde de hemen hemen benzerlik gösterir. Erkeğin yaşı ilerledikçe sperm sayısı ve kalitesinde düşme meydana gelecektir. Bu nedenle çiftlerin fazla zaman kaybetmeden doğal yolla bebek sahibi olma denemelerini başlatmaları gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda genç yaştaki kadın ve erkeklerde görülen aksi hallerde doğal yolla gebelik elde edemeyen çiftler tüp bebek yöntemine başvurmaktadır.

Tüp Bebek Süreci Nasıl Başlar ve Devam Eder?

Sağlık açısından bir sorunu olmayan ve 1 yıl denemesine rağmen normal yolla gebe kalamayan kadın / erkek mutlaka inceleme altına alınmalı ve gerekiyorsa tedaviler başlamalıdır. Bu süreç yaş kriterinin 35 ve üzeri olması halinde fazla bekleme yapılmaksızın 6 aya kadar düşmektedir. Süreci takip eden doktorun ilk yapacağı test yumurta ve sperm sayılarını kontrol etmek olacaktır. Daha sonra yumurtalıkların uyarılması amacıyla, yumurta geliştirici / olgunlaştırıcı ilaçlar verilecektir. Süreç içerisinde olgunlaşarak belirli bir büyüklüğe ulaşan yumurtalar, anneye lokal veya genel anestezi verilerek vajinal ultrason altında yumurtalıklara iğne ile girilerek toplanır.

Anne adayından alınan sağlıklı yumurta ile babanın spermleri bir araya getirilir ve bir spermin yumurtayı döllemesi sağlanarak embriyo oluşturulur. En sonra aşamada ise annenin rahmine bu embriyo(lar) transfer edilerek, rahme tutunması beklenir. Yumurta olgunlaştırıcı ilaçlar sayesinde eğer daha fazla embriyo oluşturulma şansı yakalanmışsa, transfer edilmeyen yumurtalar, tüp bebek denemesinin başarısız olma ihtimaline karşın doldurularak, diğer transferler için saklanmaktadır.

Embriyo Seçimi

Annenin yumurtası ile babanın spermi birleştirilerek oluşturulan embriyoların seçiminde anne adayının yaşı ve elde edilen embriyoların ne denli kaliteli olduğu göz önüne alınmaktadır. Aynı şekilde transfer edilmeyen embriyoların dondurulması sırasında da kalite ön planda tutulur. Yakın zamanda yürürlüğe giren yasa doğrultusunda eğer embriyo transferi 35 yaş altı bir kadına yapılacaksa 1 embriyo; 35 yaş üstü kadınlar için ise 2 embriyo olarak sınırlandırılmıştır.

Embriyo, Rahim İçerisine Nasıl Yerleştirilir?

Elde edilen sağlıklı embriyoların anne adayının rahmine transferi oldukça kolay ve kısa süren bir işlemdir. Jinekolog tarafından rahim ağzına uygun bir kateter yerleştirilerek, uygun bir aparat yardımı ile embriyo anne rahmine aktarılmaktadır. İşlem sonrasında anne adayının ortalama 1 saat kadar dinlenmesi önerilir. Bu süre sonunda anne, hastahaneden ayrılarak normal yaşamına dönebilir. Ancak ağır egzersizler ile hızlı ve tempolu yürüyüşler yapmaları önerilmez. Ayrıca cinsellik konusunda da bir süre ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Tüp Bebek Başarısızlığı

Maalesef tüp bebek tedavilerinde her zaman başarı elde etmek mümkün değildir. Anne adayının yaşı 35’ten daha az olmasına rağmen, her şey sorunsuz ilerlese de başarı oranı henüz %60’lardadır. Eğer yaş aralığı 35-37 arasında ise bu oran %45’lere kadar gerilemektedir. Eğer kadının yaşı 40 ve üzerinde ise başarı oranı %20’lere kadar inmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe, yumurtalarda görülebilen genetik bozukluklar artmaktadır. Buna karşın genç ve sağlık açısından sorunu olmayan çiftlerde dahi bazen tüp bebek tedavisi sonuç vermemektedir.

Tekrar Eden Tüp Bebek Denemeleri

İlk denemede başarısız olan bir transferde, eğer aile istiyorsa tedaviye devam etmesi önerilir. Ancak bu durum biraz da ailenin manevi ve maddi gücü ile doğru orantılıdır. Genellikle çiftler 2-3 denemede gebelik elde edebildiğinden, hemen umutsuzluğa kapılmamalı, eğer kadının yaşı uygunsa denemeye devam edilmelidir.
Başarısız bir deneme sonrası en az bir ay kadar ara verilmesi önerilir. Bunun nedeni kadının fiziksel durumu değil, ruhsal açıdan daha sağlıklı ve pozitif bir sürecin olması gerekliliğidir. Ancak tabii ki bu durum 40 yaş ve üzeri kadınlarda zaman geçmesine izin vermeden bekleme yapılmaması ve denemeye devam edilmesi olarak istisnai bir duruma sahiptir.

Tüp Bebek Merkezi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tüp bebek tedavisinin her aşamasında kullanılacak materyallerden, yönteme ve doktorlara kadar her bir unsur oldukça önemlidir. Bu nedenle alanında uzman bir tüp bebek merkezi ile çalışmak büyük önem taşır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus bu merkezin ne kadar süredir faaliyet gösterdiği ve tecrübesidir. Öte yandan ne sıklıkla hasta kabul ettiği, çalışılan tüp bebek uzmanları ile embriyologların tecrübesi de önemle değerlendirilmelidir.

Tüp bebek merkezi seçimi yaparken istatistikleri de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Başvuranların gebelik oranları, tüm uygulamalar sonucu canlı gebelik elde edilmesi ve canlı bebek sahibi olma oranı, dondurulacak embriyo olacaksa dondurma laboratuarının varlığı ve kalitesi, embriyo çözdürme işleminden sonra embriyoların canlılığının korunabilmesi dikkati çekmesi gereken unsurların başında gelmektedir.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am