Hamilelikte Toksoplazma Enfeksiyonu – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Toksoplazma Enfeksiyonu

Toksoplazma

Kadınların hayatlarındaki en hassas dönemlerden biri de gebelik dönemidir. Hem ruhsal, hem de fiziksel olarak etkilenilen her şeyden bebekler de eş zamanlı olarak etkilenirler. Bu özel dönem içerisinde morali yüksek tutmak ve özellikle bağışıklığı güçlü olarak devam ettirmek son derece önemlidir.

Gebelik döneminde enfeksiyonlara karşı koymak ve sağlıkla gebeliği devam ettirmek için bir çok şeye dikkat edilir. Bunlardan biri de hamilelikte toksoplazma enfeksiyonu denilen yaygın bir enfeksiyondur. Aslında günlük hayatta gayet sıradan bir enfeksiyon olan ve bir çok kişide herhangi bir belirti bile vermeyen bu hastalık maalesef gebelikte son derece zararlı olabilmekte.

Toksoplazma Nedir?

İlk defa 1908 yılında Afrika’da rastlanılan bu enfeksiyona Toksoplazmozis Toxoplasma Gondii denilen bir parazit neden olmaktadır. Genellikle kedilerin bağırsaklarında ürerler ve enfekte olan bu parazitler dışkı ile atılır. Diğer canlılara da bu dışkı aracılığı ile ağız yolundan girmesi ile bulaşmaktadır. Aslında kediler de fareleri çiğ olarak yedikleri için bu paraziti bünyelerine almaktadırlar.

Kedileri doğal rezervuar olarak kullanan bu parazit herhangi bir kedide üredikten sonra, o kedi toksoplazmaya karşı bağışıklık kazanmakta ve bir daha da bulaştırıcılık taşımamaktadır. Aynı özellik insanlarda da vardır. Eğer birisi bir kez enfeksiyon geçirdiyse, daha sonra bir daha toksoplazma olmaz.

Sokakta yaşayan kediler bu enfeksiyon ile çok erken zamanlarda tanışarak bağışıklık kazanmışlardır. Bu nedenle sokak kedilerinden toksoplazma kapma ihtimali çok zayıftır. Bunun yanı sıra evden hiç çıkmayan kediler ile çiğ etle beslenmeyen genellikle kuru mama yiyen kedilerde de bu enfeksiyonun görülmesi imkansızdır. Hatta toksoplazmanın iyi pişmemiş etten veya yıkanmamış sebzelerden bulaşma ihtimali kedinizden bulaşma ihtimalinden daha fazladır.

Hamilelikte Toksoplazma Enfeksiyonu Sebepleri Nelerdir?

            Gebelikte hemen her şeye dikkat edilmesi gerekir. O nedenle toksoplazma riskine karşın da bir dizi önlem alınmalıdır. Eğer bir gebe kedileri sevip, tüylerine dokunduktan hemen sonra ellerini güzelce yıkamaz ve gıda tüketirse bu enfeksiyona yakalanabilir. Bunun yanı sıra eğer hamileyseniz ve bahçe işleri ile uğraşmayı seviyorsanız yine kedi dışkısının karışma ihtimaline karşı toprağa dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkamalısınız. Yine toprakta yetişen bir besin maddesi varsa, tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Toksoplazma paraziti ilk 24 saat bulaşıcı olmazken, bu zamandan da bulaşıcılığı artan bir parazittir.

Sadece kediler değil, çiğ et ve pastörize edilmemiş süt ile de bulaşabilen bu enfeksiyona karşı bu besinleri tüketirken de oldukça dikkatli olmalısınız. Genellikle normalde biraz daha pişmiş etler ile pastörize edilmiş sütleri tercih etmelisiniz. Eğer çiğ et ile temas etmiş bıçak, doğrama tahtası vb varsa onlar da çok iyi şekilde temizlenmelidir.

Evinizde kediniz varsa gebeliğiniz boyunca mama kabını ve dışkı kabını eldiven ile temizlemelisiniz. Hatta en güvenli yöntem olarak bu kapların temizlik görevini hamileliğiniz boyunca eşinizin üstlenmesi en güvenilir yöntem olacaktır. Yine gebeliğiniz boyunca kedinizi sokağa bırakmamanız tavsiye edilir.

Toksoplazma Belirtileri ve Tanısı Nedir?

Dünya genelinde gebelerin %25’inde görülebilen bu enfeksiyon ılıman iklime sahip olan ülkelerde daha çok görülmektedir. Yetişkin insanlarda belirti bile vermeyen bu enfeksiyonun çoğu zaman görülen halsizlik, kas ağrıları, lenflerde şişme, yorgun hissetme ya da eklem ağrıları şeklinde ilerleyen belirtileri sıradan hastalıklar ile oldukça benzerlik gösterir. Bir kaç hafta sürebildiği gibi bir kaç da süren bu enfeksiyon kendiliğinden yok olur.

Ancak bu enfeksiyon eğer bir gebede mevcutsa, belirti vermemesi bebeğe geçmesi riskini azaltmaz. Eğer birinci trimesterde (ilk üç ay) anne adayı toksoplazma geçirirse, enfeksiyonun bebeğe geçme riski az olsa da, bebekte enfeksiyon olursa çoğunlukla düşük ya da ağır kalıcı hasarlar meydana gelecektir. Gebelik haftaları ilerledikçe enfeksiyonun bebeğe de geçme ihtimali daha da artmaktadır.

Eğer toksoplazma anneden bebeğe plasenta aracılığı ile geçerse bebekte göz enfeksiyonları, körlük, şaşılık gibi ağır kusurlar ortaya çıkar. Eğer bebeğin beyin dokusunda enfeksiyon oluşursa ilerleyen yıllarda epilepsi, zeka geriliği gibi ağır sekeller oluşmaktadır. Yine doğumdan önce bu enfeksiyonu geçiren bebeklerde ayrıca sarılık, bir çok lenf bezinde büyüme, havale, beyin dokularında kalsifikasyon, böbrek ve karaciğer büyümesi, hidrosefali gibi ciddi rahatsızlıklar da görülmektedir.

Toksoplazmanın varlığının tespit edilmesi yönünde bir çok yöntem olsa da, en sık kullanılanı kan testinde bu parazite özgü antikorların aranmasıdır. Testlerde toksoplazma IgM ve toksoplazma IgG antikorlarına bakılır. Eğer IgM varsa enfeksiyon vardır, IgG ise daha önce anne adayının enfeksiyon geçirdiğini gösterir. Ancak IgM antikorlarının enfeksiyon geçtikten sonra aylarca pozitif kalabildiği de unutulmamalıdır.

Toksoplazma Tedavisi

Gebelik esnasında annede toksoplazma enfeksiyonuna rastlanırsa bu durum mutlaka bebekte bir sorun olacağı anlamına gelmemektedir. Doktor kontrolünde detaylı ultrason ile bebek üzerindeki zararları tespit edilmeli; eğer gebelik 20. haftadan sonra ise kordosentez (bebeğin göbek kordonundan kan alınması) ile kesin tanı konulmalıdır. Eğer bu kanda yapılacak olan testte de IgM varlığı tespit edilirse, bebekte enfeksiyon olduğu kesin olarak ortaya konulur.

Normal insanlarda toksoplazma tedavisi antibiyotik ile yapılmakta iken; hamilelerde antibiyotik kullanımı bebekte yine olası hasarlara neden olduğu için tavsiye edilmez. İlaç kullanımı hastalığın etkilerini azaltmayı sağlasa da, bebeğe de farklı şekillerde zarar verebilir. Yapılan ayrıntılı incelemeler sonucunda bebekte ağır sekeller saptanırsa, gebeliğin sonlandırılmasına dahi gidilebilir.

Her ne kadar normal insanlar için ciddi bir risk oluşturmasa da gebeler için hafife alınabilecek bir hastalık olmayan toksoplazma için genel sağlık kurallarına uymanız ve varsa kedinizi en azından gebeliğiniz boyunca bir yakınınıza emanet etmeniz tavsiye edilir.

 

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am