Süt Sağma ve Saklama – bebeKulüp
Categories: Bebeğinizin İlk Yılı

Süt Sağma ve Saklama

Bebeğinizin sağlıklı büyüyebilmesi için tercih edilmesi gereken ilk besin kuşkusuz anne sütüdür. Bu nedenle doğumdan itibaren bebekler her istediğinde emzirilmelidir. İki emzirme arası belirli bir saat olmalıdır diye bir kural yoktur, çünkü bebekler sadece aç iken değil, susadıklarında, korktuklarında, heyecanlandıklarında ve daha bir çok farklı duygusunda annesinin memesine sığınmak isterler. Bu nedenle her anlamda anne sütü ve emzirmek çok değerli bir eylemdir. Dolayısıyla doğru metodlarla süt sağma ve sağlıklı saklama koşullarını yaratmak oldukça önemlidir.

            Bazı durumlarda bebeğin anneyi emmesi mümkün olamamaktadır. Örneğin, bebek herhangi bir nedenden dolayı (erken doğum nedeni ile emme refleksi kaybı, meme başının içe doğru çökük olması, bebeğin farklı hastalık durumları vb gibi) annesinin memesini kavrayamazsa ve sağlıklı bir emme süreci kurulamadıysa, anne sütünün sağılarak uygun kaşık ya da biberon ile bebeğe verilmesi gerekmektedir. En azından sorun ortadan kalkıncaya ve bebek sağlıklı emme sürecine başlayıncaya kadar bu şekilde sağım yapmak, süt üretimini olumlu yönde etkileyecektir. Bunun dışında çalışmak zorunda olan anneler her daim bebeklerinin yanında olamayacakları için hem süt üretimini devam ettirmek hem de bebeklerinin her daim anne sütü almasını sağlamak amacıyla da sağım yoluna gitmektedir.

            Sağım Nasıl Yapılır?

            Süt sağmak zaman içerisinde gittikçe daha da öğrenilen bir beceri halidir. Doğumdan hemen sonra sağım yapmanız gerekirse ve siz bunu tam anlamı ile beceremezseniz hiç endişelenmeyin. Çünkü memelerin hem sağıma alışması, hem de olgun sütü üretmesi bir kaç gün zaman alacaktır. Ayrıca ilk bir hafta kadar sadece bir çay kaşığı kadar sütünüz gelebilir. Bu sarı renkte ve yoğun kıvamlı süte “kolostrum” denir ve bir damlası dahi çok değerlidir. Bebeğin ilk aşısı olarak adlandırılan ve çok az bir miktarı dahi 2-3 saat bebeği tok tutan bu sütü ziyan etmemek adına eğer emme eylemi yoksa, sağım makinesi yerine elle sağma önerilmektedir. Elle sağma zaman alsa da kolostum makine parçaları arasında ziyan olmayacak ve bebeğinize bir damlalık ile hepsini verebileceksiniz. İlerleyen günlerde olgun süt artacak ve sütün rengi yoğun sarıdan beyaz renge dönmeye başlayacaktır. Bu zamandan itibaren daha az zamanda çok süt sağabilen elektrikli pompaları kullanabilirsiniz.

Elle Süt Sağma

            Teknolojinin gelişerek hayatımıza elektrikli süt sağma makinelerini sokmasından önce kadınlar sütünü genellikle elle sağmışlardır. Bir kaç deneme sonrasında bu işte siz de ustalaşacak ve sütünün elle sağabileceksiniz. Eğer tercihiniz bu yönde ise steril olması açısından ellerinizi güzelce yıkayarak sağma işlemine başlamalısınız. Sonrasında rahat edebileceğiniz bir pozisyonda oturarak, biraz öne eğilmelisiniz. Sonrasında memenizi hafifçe ovalayarak masaj yapın ki süt kanallarınız uyarma başlasın. Tek elinizi memenizin üstüne yerleştirin ve baş parmağınız ile diğer parmaklarınızı meme başının çevresinden (kahverengi alan çevresi) C harfi şeklinde kavrayın. Başparmağınız ile diğer iki parmağınızı hafifçe sıkarak geriye doğru bastırın ve meme ucuna doğru ilerleyin. En başta damlalar haline gelen süt, bir kaç deneme sonrası fışkırmaya başlayacaktır. Sütü hazırda beklettiğiniz steril bir kaba akıtabilirsiniz.

            Aynı işlemi diğer meme için de uygulayarak ortalama 30-40 dakika içerisinde memenizden süt sağmanız mümkün. Eğer elektrikli pompanız yoksa ve bebeğiniz memeyi kavramakta/emmekte zorlanıyorsa elle sağım önerilmektedir. Genellikle 24 saat içerisinde, 2 saatte bir olmak üzere 12 kez süt sağmanız tavsiye edilir.

 Pompa Yardımı İle Süt Sağma

            Tercih ettiğiniz marka ve model ne olursa olsun, pompanın ağız kısmının meme başını ne çok sıkacak ne de çok gevşek bırakacak bir şekilde durmamasına özen göstermelisiniz. Meme başına rahat yerleşecek olan bir ağızlık idealdir.

            Pompalar meme ucunu çekerek ve geri bırakarak sağım yaparlar. Elektrikli olan modellerde sağım hızı olduğundan yavaştan başlayarak, sütün arttığı yerlerde hızı da artırabilirsiniz. Daha kısa sürede daha az emekle daha çok süt sağabilen bu pompalar en büyük yardımcınız olacaktır.

            Pompa ile sağımda tüm parçaların temiz olmasına özen göstermelisiniz. Saklama anında pompanızı temiz ve kuru şekilde tutarsanız, sağıma başlarken daha rahat olacaktır. Sağımdan önce memeye sıcak kompres yapmak, masaj yapmak ve rahatlamak süt üretimini artıracaktır. Öte yandan iş yerinizde sağım yapacaksınız, bebeğinizin herhangi bir eşyasını koklamak veya fotoğrafına bakmakla sütünüzün normalden daha fazla çıktığına şahit olabilirsiniz.

Süt Saklama Kapları/Poşetleri

            Sağılmış anne sütü steril olan sert kenarlı plastik saklama kaplarında veya anne sütü saklamak için özel üretilmiş plastik kaplar ile BPA ve BPS içermeyen süt saklama poşetlerinde güvenle saklanabilir. Daha az yer kaplaması ve kullanım kolaylığı açısından süt saklama poşetleri daha çok tercih  edilmektedir. Özellikle sütün dökülmesini engelleyecek çift kilit sistemi bulunan, hava ile teması tamamen kesen ve derin dondurucuda kullanılabilen süt saklama poşetleri sayesinde çok daha fazla miktarda sütü depolayabilirsiniz.

Sağılmış Anne Sütü Nasıl Saklanır?

            Saklama koşullarına göre anne sütünün bozulmadan muhafaza edilmesi için bir kaç ayrıntıyı iyi bilmek gerekiyor. Bunun için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın önerisi olan 3’ler kuralı esas olmaktadır. Yani;

  • 3 saat oda sıcaklığında (güneşten uzak)
  • 3 gün buzdolabının soğutucu alanında
  • 3 ay derin dondurucu bölümünde (-18°) güvenle sütünüzü saklayabilirsiniz.

            Süt saklama esnasında kap veya poşet kullanacaksanız üst kısmına sütü sağdığınız tarihi ve saati yazmanız gereklidir. Bebeğinize verirken tarihi en eski olandan başlarsanız, bozulmaya karşı önlem almış olursunuz. Yine dondurucu bölümünde süt poşetlerini yatay olarak saklamak daha az yer kaplayacaktır. Donan sütün miktarını belirlemeniz zor olacağından, yine süt saklama poşeti üzerine kaç cc olduğunu da yazmanız avantajlıdır.

            Eğer saklanılan anne sütünün rengi değişmişse ya da herhangi bir şüpheniz olursa, tereddüt etmeyen sütü atın. Uygun şekilde çözülmüş olan anne sütünün artan kısmı tekrar buzdolabında saklansa da, tekrar dondurulamayacağını unutmamalısınız.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am