fbpx

Ovulasyon Testi İle Hamile Kalmak

//Ovulasyon Testi İle Hamile Kalmak

Ovulasyon Testi İle Hamile Kalmak

Gebelik planlaması yapan kadınların ilk olarak saptaması gereken şey yumurtlama zamanını tespit etmesidir. Bunun için sıkça kullanılan yumurtlama (ovulasyon) testleri, gebelik şansını artırmak için cinsel ilişki yaşamanız gereken zamanı size en iyi bildiren testlerdir. Yumurtlama sırasında döllenmek için hazır bekleyen yumurtanın ömrü sadece 24 saattir. Diğer zamanlarda ortada döllenmeye hazır bir yumurta olmayacağı için gebeliğin oluşması neredeyse imkansızdır. Bunun için ovulasyon testleri ile gebelik riskinizin arttığı zamanı doru şekilde tespit edebilirsiniz.

Yumurtlama (ovulasyon) nedir?

Kadınlardaki adet döngüsü başladığı günden itibaren vücutta bir takım hormonal değişimler görülmeye başlanır. Beyinde salgılanmaya başlanan folikül uyarıcı hormon yani FSH, yumurta hücresinin büyümesine ve gelişmesine yaramaktadır. Zamanla büyüyen yumurta hücresi, kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen hormonunu da artıracaktır. FSH ile aynı oranda artış gösteren östrojen kanama başladıktan 14 gün sonra, en yüksek seviyesine ulaşır. Yani adet döneminin tam ortası olarak adlandırılan bu dönemden 24 saat sonra yumurtlama gerçekleşecektir. İşte bu testler sadece 24 saat süren bu yumurtlama evresini gösterdiği için gebelik açısından son derece önemlidir.

Ovulasyon testi ne zaman yapılmalı?

Her kadının adet döngüsü farklıdır. Kimisi 28 günde bir adet olurken; kimisi 30 günde kimisi de 32 günde bir adet olmaktadır. Bu nedenle kesin olarak şu günler arasında ovulasyon testi yapılmalıdır diyemeyiz. Ancak genel olarak adet kanaması başladıktan sonra 10 ila 15. günler arasında uygulamanız tavsiye edilir. Kesin sonuç için her gün tekrarlı şekilde test yapılarak, yumurtlamanın başladığı gün saptamaya çalışılmalıdır.

Ovulasyon testi nasıl yapılır ve sonuç ne anlama gelir?

Tıpkı gebelik testinde olduğu gibi ovulasyon testi de idrar ile yapılmaktadır. İdrar toplama kabından, testin ilgili bölmesine bir kaç damla damlatılır ve yaklaşık 5 ila 10 dakika kadar beklenir. Bu süre testin markasına ve özelliğine göre değişeceğinden, testi yapmadan önce talimatları dikkatlice okumanız gereklidir. Sonuç aşaması için iki adet pembe ya da kırmızı çizgi görülmesi beklenir. Eğer tek çizgi varsa o gün yumurtlama gerçekleşmeyeceği anlamına gelir. Bu nedenle hemen ertesi gün yeniden ovulasyon testi yapmanız gereklidir.

Çift çizgi çıkarsa ne yapılır?

Eğer testinizde çift çizgi çıkmışsa, 24 saat içinde cinsel ilişki yaşamanız halinde gebelik riskiniz yüksek olduğundan hamile kalmanız kolaylaşacaktır. Çünkü yumurtlama süreci 24 saat ile 36 saat arasında gerçekleşecek ve döllenmeye hazır yumurta sperm hücresini bekleyecektir. Erkek spermi genellikle 48 saat kadar canlı kalabildiğinden, -başka bir engel yoksa- döllenme gerçekleşme ihtimali yükselecektir.

Ovulasyon testi için dikkat edilmesi gerekenler

Testi genellikle sabah saatlerin uygulamanız ve öncesinde çok fazla su tüketmemeniz ve aç olmanı tavsiye edilir. Çünkü bu durumlarda idrarın yapısı da değişeceğinden test sonucu bu durumdan etkilenecektir. Bunun yanı sıra düzenli kullandığınız bir hormon ilacı varsa, bu ilaç test sonucunu etkileyebileceğinden güvenilir sonuç vermeyebilir. Öte yandan kısırlık karşıtı ilaçlar, ağrı kesiciler ya da antibiyotik gibi ilaçların, ovulasyon testi üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

Ovulasyon testi gebeliği gösterir mi?

Her iki test yapılış açısından benzerlik gösterse de birbirlerinin işlerini yapamazlar. Yani ovulasyon testi idrardaki lutein hormonunun varlığını gösterirken; gebelik testi idrardaki Beta HCG hormonunun varlığını tespit eder. Bunun dışında her iki test arasındaki diğer bir fark ise göstergelerdir. Gebelik testinde çıkan silik çizgi dahi büyük çoğunlukla pozitif olarak düşünülürken; ovulasyon testindeki göstergedeki silik çizgi henüz yumurtlamanın gerçekleşmediğini belirtir. Silik çizgi yerine tam ve koyu renkli bir çizginin görülmesi şarttır.

By | 2019-03-26T11:22:44+00:00 Mart 26th, 2019|Hamilelik|0 Comments