Normal Doğum mu? Sezaryen Mi? – bebeKulüp
Categories: Doğum ve Doğuma Hazırlık

Normal Doğum mu? Sezaryen Mi?

Normal Doğum mu? Sezaryen mi?

Başarılı geçen bir gebeliğin sonunda anne ve baba adaylarını en çok düşündüren ve endişelendiren doğumun şekli olmaktadır. Özellikle eğer ilk gebelik ise hem normal doğum, hem de sezaryen konusunda çevresinden bir çok olumsuz düşünce duyan anne adayı doğum şekline karar vermekte zorlanabilir. Ancak ne olursa olsun kişi seçiminden dolayı yargılanmamalı, içerisinde bulunduğu durum doktor tarafından değerlendirilerek en uygun doğum yöntemi seçilmelidir. Örneğin, bebeğin aşırı kilolu olması, makat geliş, bebeğin yeterli oksijen alamaması, gebelik diyabetinin yaratabileceği doğum risklerini en aza indirmek gibi bir takım riskleri olan bir gebelik sürecinde doğumun sezaryen olması hayat kurtarıcıdır. Doğuma yönelik bulgular değerlendirildiğinde doktorunuz sizi sezaryene yönlendirecektir. Bazen de hiç bir risk olmasa da anne doğum yapacağı tarihi kendisi seçmek isteyebilir. Bu durumda anne adayına saygı duymak ve sezaryen doğum gerçekleştirmek gereklidir.

Elbette normal doğum da sezaryen de masum değildir. Her iki doğum şeklinin de kendisine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Ancak eğer riski olmayan bir gebelik söz konusu ise doğal olarak nesillerin devamını sağlayan normal doğum anne ve bebek için daha güvenli olarak tanımlanabilir.

 Normal Doğum

Dünyanın oluştuğu andan itibaren dişilerin soylarını devam ettirmek için kullandığı doğum şekli olan normal doğum, fizyolojik olarak kendiliğinden gelişen bir süreçtir. Bebek yeterli olgunluğa ulaştığında rahim kaslarının kasılıp gevşemesi ile bebeğin vajinal yoldan dünyaya itilmesidir.

  Avantajları

 • Normal doğum, annenin bilincinin açık olduğu doğal bir süreç olduğundan bebek doğar doğmaz anne ile tensel temasa girebilir, anne bebeğinin ilk ağlama seslerini duyabilir ve doğum sürecinde kasılmaları sağlayan oksitosin hormonu sayesinde anne sütünün gelmesi uyarıldığı için eylemden hemen sonra anne ile bebek arasındaki en temel bağ olan emzirme süreci başlayabilir. Ayrıca anne ve bebeğin hastanede kalış süresi oldukça kısa olmaktadır.
 • Doğal bir yol olan normal doğum esnasında anestezi verilmeyen anne adayının bebeği de anesteziden etkilenmemektedir.
 • Normal doğumun bebek için en avantajlı tarafı ise doğum sırasında bebeğin akciğerlerinin de sıkışıp açılması ile aslında akciğerlerin soluk alıp vermeye daha hazır hale gelmesidir. Ayrıca bebeğin ciğerlerinde bulunan sıvı da doğum sırasında daha kolay atılmaktadır.
 • Normal doğum esnasında annede oluşma riski olan organ ve doku hasarı, pıhtı oluşma ihtimali, enfeksiyon kapma riski ile aşırı kanama gibi ihtimaller daha azdır.
 • Normal doğum yaşayan bir annenin diğer gebeliklerinde de doğumun yine vajinal yoldan olma şansı yüksektir.
 • Sezaryene göre daha ekonomik olan normal doğumun bir diğer avantajı ise annenin doğum sonrası kilolarını daha kolay verebilmesidir.

 

  Dezavantajları

 • Normal doğum tamamen kendi hızında ve seyrinde devam eden bir süreç olduğu için her an annede ya da bebekte bir sorun gelişmesi muhtemeldir. Aslında görünürde her şey yolunda giderken sebebi belli olmayan bir nedenle bebek birden strese girebilir, sonrasında kalp atımları yavaşlar ve hatta bebek kaybedilebilir. Bu nedenle doğum şekli her ne kadar normal ve doğal bir süreç olsa da mutlaka doktor gözetiminde, hastane ortamında ve her an sezaryen doğuma geçilebilecek uygun ekipmanın olduğu bir yerde gerçekleştirilmelidir. Maalesef ülkemizde her ne kadar medyaya yansımamış olsa da evde doğum esnasında pek çok anne ve bebek hayatını kaybetmektedir.
 • Normal doğumun diğer bir riski ise doğum esnasında oluşan yırtıklar olmaktadır. Özellikle iri bebeklere sahip anne adaylarında nadiren de görülse oluşabilecek bu yırtıklar ek operasyonlar gerektirebilir. Eğer tedavi edilmezse ilerleyen günlerde dışkıyı tutamama problemine neden olabilir. Yine vajinanın genişlemesi, kalın bağırsağın sarkarak vajinaya doğru fıtıklaşması diğer sorunlardır. Eşlik eden mesane sarkması da ancak ameliyat ile düzelebilecek bir diğer sorun olarak karşımıza çıkar.
 • Normal doğum sırasında korkulan bir diğer sorun ise bebeğin çıkış esnasında omzunun takılması olmaktadır. Baş kısmı çıktıktan sonra bebeğin omuzlarının annenin kemiklerine takılması sonucu gerçekleşen bu olayda bebek kaybedilebilir. Nadir görülen bir durum olsa da sonucu kötü olduğu için oldukça üzücü bir durumdur. Yine doğumun normalden daha fazla uzaması, daha uzun süre bebeğin oksijensiz kalmasına neden olduğu için ilerleyen yıllarda hem zeka hem de motor gelişimde geriliğe sebebiyet verebilir.

 Sezaryen İle Doğum

 Sezaryen doğum, anne adayının karın boşluğunda bir kesi oluşturularak rahmin açılması ve bebeğin bu yoldan dünyaya getirilmesidir. Ülkemizde son zamanlarda artan sezaryen sayısının en dikkat çeken nedeni anne adaylarının normal doğumdan, doğum sancısından ve normal doğumun dezavantajlarından korkması ve kendi istekleri ile sezaryen olmak istemeleridir.

Sezaryen ile doğum bebeğin genel olarak olgunlaştığı 38. haftadan itibaren planlı şekilde gerçekleştirilebilir. Doktorunuz ile birlikte avantajları ve dezavantajları değerlendirerek, ön yargılı ve herhangi bir doğum şekline karşı katı tutumlu olmadan doğum tipine karar verebilirsiniz. Bu noktada doktorunuza güvenmek önemlidir ve daha az stres yaşamınızı sağlar.

Sezaryen doğum, bir anlamda planlanmış bir ameliyat olduğu için operasyon öncesi aç olmalısınız. Gerekli hazırlıklar tamamlanarak son muayeneleriniz bittikten sonra ameliyathane ortamında ister genel anestezi, isterseniz de epidural anestezi ile doğum başlamaktadır. Karın bölgesi özel bir solüsyon ile silinir ve steril örtüler ile kapanır. Kesi açıldıktan itibaren 2-3 dakika içerisinde bebek rahimden çıkarılır ve göbek bağı bağlanır.

Avantajları

 • Anne adaylarının en çok korktukları doğum sancıları ve ağrılar sezaryen doğumda hissedilmez.
 • Doğum eylemi sizin için sürpriz olmaz. Böylece hastaneye yetişme, doktorun ve gerekli ekipmanın hazır olması gibi sorunlar yaşamazsınız. Doktorunuz ile önceden planlanmış bir eylem olduğu için normal doğum bekleyişine oranla daha az stresli geçen bir süreçtir.
 • Doğum sancılarının yeterli açıklığı sağlaması için saatlerce beklemek ve sonrasında da vajinal doğumun daha uzun sürmesine karşılık sezaryen doğumda kesi açıldıktan 2-3 dakika sonra bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz.
 • Sezaryen ile doğumun en büyük avantajlı, bebek üzerinde hiç bir şekilde risk oluşmamasıdır. Bebeğin uzun süre oksijensiz kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Yani sezaryen doğum aslında tam bir bebek dostudur.
 • Normal doğum esnasında oluşabilecek vajina genişlemesi, mesane sarkması, yırtık oluşması gibi deformasyonlar sezaryende görülmez.

 Dezavantajları

 • Sezaryen doğum sonrasında diğer gebeliklerdeki doğumların da yine sezaryen olma ihtimali olduğundan normal doğum şansı daha düşüktür.
 • Genel olarak bir ameliyat olduğundan her daim anestezi ve ameliyat riskleri mevcuttur ve bebek de bir miktar anestezi almaktadır.
 • Karın bölgesinde bir kesi olduğu için iyileşme süreci normal doğuma göre daha uzun ve zor olmaktadır. Yatarak iyileşme olacağından normal hayata dönme süresi uzun seyreder.
 • Doğuma hazır olmayan vücut nedeniyle anne sütünün gelişi biraz gecikebilir.
 • Normal doğuma göre ekonomik açıdan biraz daha pahalıdır.
 • Sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda doğum sonrası kilo kaybı daha yavaş seyredebilir.

Doğum şekline gebeliğin başında değil, doğuma en az 1 ay kala tüm yönleri doktorunuz ile kararlaştırdıktan sonra karar vermelisiniz. Bu süreçte gebeliğin seyri, kemik yapısı, bebeğin konumu ve diğer durumlar değerlendirilmektedir. Doğum şekli konusunda stres yaşamanız, gebeliğin de stresli geçmesine neden olacaktır. Bu stresi yaşamak yerine her iki doğumdan sonra da dünyanın en harika varlığına kavuşmayı hayal etmek çok daha iyi değil mi?

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
 • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
 • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am