Kimyasal Gebelik Hakında Bilmeniz Gerekenler – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Hamile olduğunu öğrenmek bir kadının hayatında aldığı en mutlu haberlerden biridir. Yeni bir aile bireyine sahip olmak, sonsuza kadar sürecek güçlü bir bağ ve en önemlisi anne olma duygusu paha biçilemez. Fakat anne adaylarının bilmesi gereken en önemli nokta şudur ki; hamilelikte alınan her pozitif sonuç bazen sağlıklı bir gebelik olmayabilir.

Gebeliğin erken dönemlerinde henüz rahimde bir kese görülmediği için, yapılacak kan testi ile tespit edilen Beta HCG değeri en önemli bulgulardan biri olacaktır. Çünkü sağlıklı bir gebeliğin varlığında sperm, yumurta hücresini döller ve yumurta da rahim içerisine implante olur. Böylece plasentayı oluşturan hücreler hamileliğin oluştuğunu gösteren Beta HCG hormonunu salgılamaya başlar. Bu hormon 48 saat süresince en az iki katı artmaktadır. Böylece her iki günde alınacak bir miktar kan ile Beta HCG değerleri tespit edilerek gebeliğin sağlıklı şekilde devam ettiği görülebilir. Erken evrede ultrason ile görüntüleme yapılamamasının nedeni ise henüz kesenin görülmemesidir. Bunun için Beta HCG hormonunun en az 1000 ve üzeri bir değerde olması gereklidir.

Kimyasal Gebelik ve Belirtileri

 Düzenli adet gören bir kadının bir kaç günlük adet gecikmesi sonucunda test yaparak pozitif değer görmesi ile sağlıklı bir gebelik takibi için uzman bir doktora başvurması gereklidir. Eğer doktor gebelik kesesini ultrasonda göremezse bir kaç gün sonra anne adayını yeniden kontrole çağıracaktır. Diğer kontrolde de plasenta veya kese görülmezse, sonrasında ise anne adayı ağrılı ve şiddetli bir kanama yaşarsa kimyasal gebelik yaşama olasılığı oldukça yüksektir.

Kısacası kimyasal gebelik, sperm hücresinin yumurtayı döllemesinden sonra oluşan embriyonun fallop tüpünden ilerleyerek rahme yerleşememesi halinde gebeliğin sona erme durumudur. Genellikle gebelik, adet kanaması şeklinde fakat daha şiddetli kramplarla eşlik eden ağrı sonucu sona erer. Bir çok kadın bu ağrının adetin gelmesine bağladığı için düşük yaptığından çoğu zaman haberi olmaz. Bu nedenle kimyasal gebeliğe aynı zamanda “sessiz düşük” adı da verilir.

Gebelik henüz erken aşamada olduğu için parça düşürme beklenmez. Bir çok durumda kan testindeki Beta HGC hormonunun yükselmesi ile varlığı tespit edilen gebelikten sonra, bu hormon değerinin sonraki günlerde düşüşe geçmesi ve ardından gelen kanama ile kimyasal gebelik yaşandığı tespit edilebilir.

Kimyasal Gebeliğin Nedenleri

Kimyasal gebeliğin bir çok nedeni olmasına rağmen en güçlü nedeni döllenmiş yumurtada (embriyo) mevcut olan kromozomsal anormalliklerdir. Yani vücudun kendi kendine müdahale etme şekli olarak da tanımlanabilir. Kimyasal gebeliğin çoğunlukla nedeni anne ya da babadaki genetik hastalıklar, embriyonun tutunabileceğim rahimdeki bir takım sıkıntılar, annenin ileri yaşı (35 yaş ve üstü) olmaktadır. Bunların yanı sıra yine rahim ve tüplerdeki hastalıklar ile annedeki şeker hastalığı, metabolizmadaki hastalıklar, enfeksiyonlar ve varsa kronik troid hastalığı da kimyasal gebeliğe neden olabilir.

Uzmanlar kimyasal gebelik yaşamış olan anne adayının sigara, uyuşturucu madde ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarını terk ederek, ideal kiloya inmelerini ve beslenme düzenlerini daha sağlıklı seçeneklerden oluşturmalarını tavsiye etmektedir.

Kimyasal Gebelik ile Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Farklı Şeylerdir!

Çoğu zaman dış gebelik ile kimyasal gebeliğin birbirine karıştırıldığı görülür. Ancak ikisi birbirinden çok farklı durumlardır. Kimyasal gebelikte, kan testi sonucunda elde edilen Beta HCG hormon değeri hızla düşüşe geçer ve gebelik kendiliğinden sonlanır. Buna karşın dış gebelik ise döllenmiş olan yumurtanın normal şartlarda yerleşmesi gereken yer rahim içerisi iken, buradan farklı bir yere yerleşmesidir. Kimyasal gebelik son derece normal bir durum olup, herhangi bir müdehale gerektirmezken; dış gebelik ilerlemişse anne adayı için hayatî bir risk oluşturacağından ilaçla ya da cerrahi olarak müdahale gerektirmektedir.

Kimyasal Gebelik Sonrası Hamilelik

Kimyasal gebelikler için herhangi bir ilaç, tedavi şekli ya da kürtaj gerekli değildir. Düşük olayı kendiliğinden adet kanaması şeklinde gerçekleşir. Yani tamamen normal bir durumdur. Ancak eğer kimyasal gebelikler tekrar ediyorsa, bu durumun nedeni düşük hormon düzeyleri, klamidya / toksoplazma gibi enfeksiyonların varlığı, zamanında tedavi edilmemiş olan tiroid hastalıkları, gelişmekte olan bebekteki anormallikler, myomlar, yetersiz uterin astarı ve luteal faz defekti olabilir. Uzman bir doktor ile altta yatan sebepler tespit edilerek, teşhis ve tedavi gerçekleştirilir.

Kimyasal gebelik, kadında bulunan üreme sistemine zarar veren veyahut kısırlığa sebep olabilen bir durum olmadığı için, böyle bir olay sonrası eğer başka bir engel yoksa kadınlar kolaylıkla gebe kalabilir ve normal/sağlıklı bir hamilelik geçirebilirler. Doktorunuz tarafından, sahip olabileceğiniz bazı sağlık sorunlarınızın gebeliğinize olumsuz etkileri konusunda testlere tabi tutulabilirsiniz. Sonuç olarak unutulmamalıdır ki sağlığınız ve gebeliğiniz konusunda her türlü durumu uzman bir hekim ile değerlendirmelisiniz. Uzun bir süreç olan gebeliğin en sağlıklı şekilde devam etmesi ancak bir uzman tarafından kontrol altında olmaktan geçmektedir.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am