İkiz Hamilelik : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

İkiz Hamilelik

İkiz gebelik, kadında bulunan bir yumurta hücresinin iki sperm hücresi tarafından döllenmesi sonucu oluşur. Oluşan bebeklere “tek yumurta ikizi” adı verilir. Doğacak bebekleriniz genellikle aynı vücut ölçülerine, aynı renk saç ve cilde, aynı kan grubuna, aynı göz yapısına ve rengine sahip olacaklardır. Ancak büyüme sürecinde bazen aynı görünmeyebilirler. Hatta aynı parmak izine de sahip olmazlar.

Buna karşın, iki farklı yumurtanın yine farklı sperm hücreleri ile döllendiği durumlarda ise “çift yumurta ikizi” oluşmaktadır. Çoğul gebelik ihtimalleri üzerinde genetik faktörler daha da etkili olmaktadır. Yani ailenizden birinde çoğul gebelik varsa, sizin de ikiz ya da daha fazla gebelik yaşama ihtimaliniz artacaktır.

İkiz Gebeliğin Oluşma Şansı Nedir?

Çoğul gebeliklerin temel nedeni genetik faktörler olarak gösterilse de, diğer bazı durumlar da çoğul gebelik oluşturabilirler. Örneğin, gebelik tedavisi görüyorsanız ve doğurganlığı etkileyecek ilaçlar alıyorsanız ya da aşılama / tüp bebek tedavisi alıyorsanız, ikiz ve daha fazla gebelik yaşama şansınız yüksek demektir. Zira bu tip tedaviler, vücudu daha fazla olgun ve sağlıklı yumurta yapmaya zorlamaktadır. Bu yumurtaların her biri spermle buluştuğunda çoğul gebelik oluşturma potansiyeli sunar. Özellikle tüp bebek tedavilerinde, en az bir bebek isteyen aile için rahme birden çok döllenmiş yumurtanın gönderilmesi, bu yumurtalar rahme eksiksiz yerleştiğinde çoklu gebelik şansının da arttırılması anlamına gelmektedir. Öte yandan yapılan istatistiklere göre 35 yaşını geçmiş kadınların ikiz gebelik şansının daha fazla olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra Afrika kökenli kadınlarda çoğul gebelik daha fazla görülmektedir. İkiz kardeşleri olan ya da ailesinde ikizleri olan kadınların da çoğul gebelik şanslarının yüksek olduğu bilinmektedir.

İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik testi (idrar) ile hamile olduğunu tespit eden anne adayının, kadın doğum uzmanı ile sağlıklı bir gebeliğin başlayıp başlamadığını kontrol ettirmesi gereklidir. Genellikle bazı anne adayları çoğul gebeliğe sahip olduğunu hissettiklerini söyleseler de, en sağlıklı ve doğru bilgiyi tabii ki kadın doğum uzmanları ultrason kontrolü ile verebilirler. Doktorunuz, rahimde oluşan kese ve içerisindeki bebekleri görüntüleyerek çoğul gebelik hakkında tam ve net bilgi aktarabilir. Eğer ikiz gebelik yaşıyorsanız, normalden daha fazla kontrole gitmeniz gerekebilir.
Bunların dışında tekil gebeliklere göre daha fazla bulantı ve kusma, kilo alımının normalden daha fazla olması, idrara daha fazla çıkma gibi belirtiler de ikiz gebeliğin habercilerindendir.

İkiz Gebeliğin Riskleri Nelerdir?

Hemen her hamileliğin bir takım riskleri olsa da, taşınan her bir bebekle birlikte bu riskler bazen artış gösterebilmektedir. Genellikle ikiz bebek taşıyan anne adaylarında tansiyonun aşırı yükselmesi sonucu preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) geliştiği görülmüştür. Aynı şekilde gebelik diyabeti, bazı durumlarda düşük riski, kromozom bozuklukları ve sıklıkla erken doğum gibi faktörler çoğul gebeliklerde nispeten daha fazla görülmektedir.
İkiz gebeliklerin takibinin sıklıkla yapılması önemlidir. Özellikle plasentanın tek veya çift olması önemlidir. Uzman doktorlar bu tip gebeliklerde genellikle 11. ve 15. haftalar arasında bebeklerin ayrıntılı ultrason kontrolleri yapmaktadır. Gelişmiş teknikler ve teknoloji ile yapılan kontrollerde, bebeklerin tüm vücut ve organ yapılarının ayrıntılı olarak incelenmesi sağlanacak ve herhangi bir anomali varsa, erkenden teşhis edilecektir.

Bunların yanında ikiz gebelik yaşayan anne adayında demir eksikliği daha fazla görülmektedir. Bebekler için ise düşük doğum kilosu ile büyüme geriliği görülebilir. Nadiren de olsa ikiz bebeklerde kordon dolanması ve bu nedenle de intrauterin (rahim içi) ölüm riski fazladır.

İkiz Gebelikle Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İkiz gebeliğe sahip olan anne adaylarından en fazla görülen demir eksikliği, protein eksikliği, omega yağ asitleri ile kalsiyum eksikliği için beslenme düzenine dikkat edilmesi gereklidir. Normal bir gebelik için hemen hemen aynı koşullar geçerli olsa da, miktar bazında değişiklikler olmaktadır. Özellikle demir eksikliği için yumurta, kırmızı et, kuru baklagiller ile yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önerilirken; demir alımı esnasında C vitamini takviye edilmeli, demir emilimini engelleyen kahve ile çay gibi içeceklerin tüketilmemesi gereklidir. Nitekim tekli gebeliklerde günlük 30 mg demir alınması gerekirken; ikiz gebelikler için bu miktar 60 gr olmaktadır.

Bunun dışında kalsiyum miktarı da beslenmede önemli yer tutmaktadır. Özellikle 28. haftadan sonra ciddi kalsiyum ihtiyacı açığa çıktığı için süt ve süt ürünleri, yoğurt, fındık, peynir gibi besin maddeleri tüketilmeli ve günlük 1000 mg kalsiyum alınımı sağlanmalıdır. Kısaca hesaplanacak olursa, ikiz gebelik için günlük 2 bardak süt, 50 gr peynir ve 2 bardak kadar yoğurt tüketilmesi yeterli olacaktır.

Bebeklerin beyin, göz ve kalp gelişimleri için olmazsa olmaz sayılan omega-3 yağ asitlerinin de mutlaka alınması gerekir. Cıva içeren büyük dip balıkları yerine, küçük ve yüzey balıklarının tüketilmesi önemli ölçüde omega-3 yağ asidi alınımını karşılar. Özellikle üçüncü trimester itibariyle günde 2 kez balık tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Balık yiyemeyen gebeler için ceviz, badem ve yeşil yapraklı sebzeler de uygundur. Ancak bu besinler aynı zamanda ciddi yağ içerdiği için aşırıya kaçılmamalıdır. Eğer anne adayı yoğun bulantı yaşıyorsa ve bunların hiç birini tüketemiyorsa, omega-3 içeren takviye edici maddeleri doktoruna danışarak da kullanabilmektedir.

İkiz Gebelikte Doğum Yöntemi

İkiz gebeliklerde doğum yöntemi seçilirken genellikle bebeklerin pozisyonu dikkate alınmaktadır. Eğer her iki bebek de baş pozisyonu ile geliyorsa, normal doğum mümkün iken; diğer tüm komplikasyonlar ve pozisyonlar için sezaryenle doğum tercih edilmektedir.

Normal doğum esnasında ilk bebek doğduktan sonra kasılma ve sancılar azaldığından, diğer bebeğin doğumu için 10-15 dakika beklenir. Eğer herhangi bir kontraksiyon oluşmazsa doktor tarafından müdahale edilerek sancıların kuvvetlendirilmesi sağlanabilir. Nadiren de olsa birinci bebek sonrası, diğer bebeğin doğuma katılmaması durumunda sezaryene başvurulmaktadır.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am