fbpx

Hamileyken Tatil

//Hamileyken Tatil

Hamileyken Tatil

Hamileyken uçağa binmekle ilgili türlü hurafeler okumuştum. Basınç değişikliğinin potansiyel zararları, uçakta yüzlerce insanla birlikte kapalı kalmanın insanı mikroplara maruz bırakışı v.s. yine endişe edilecek bir çok şey vardı. Ama dedim ya, daha önce yaşamış olduğum düşükten sonra internetteki forumların birinde kimin yazdığımı bilmediğim bir yorum beni cok etkilemişti : ‘Bebeğin düşeceği varsa pamuklara sarsan da düşer, düşmeyecek olana ise hiçbirşey olmaz’. Bu felsefeyi gebeliğim boyunca benimsedim, o yüzden bu yorumu yazan arkadaşa burdan selam olsun. Ayrıca seyahat etmenin zararlı olacağıla ilgili herhangi bilimsel bir yazı yoktu, doktorum da sıkıntı olmaz demiştii o yüzden tamam dedim, haydi gidelim o zaman!

Eşimle gebelikten önce her yıl Avrupa’da kayak tatiline giderdik. Biletlerimizi de benim hamile olduğumu öğrenmezden önce aldığımız için yine destinasyon Alpler’di. Tabii ki bu sefer benim kaymam mümkün olmayacaktı. Aslında yaptığım araştırmalar sonucunda ilk üç ayda kaymanın tecrübeli kayakçılar için çok da tehlike yaratmayacağını öğrenmiştim. Çünkü bebek ilk üç ay pelvik kemiğin içerisine gömülü olduğundan ufak tefek düşmelerde pek de etkilenmiyordu. O yüzden tecrübeli bir kayakçı olsam hamileyken kayarken pek de rahatsız olmayabilirdim ama ben daha yeni yeni bu güzel spora alışıyordum ve açıkçası çok şiddetli düşmelerden kaçmam imkansızdı. Bebeğe bir zarar vermem çok olası olmasa bile şimdi bir yerimi kırarım, türlü ilaç kullanmam gerekir diye düşündüm ve bu senelik Alplerin güzelliğini sadece uzaktan seyrederek yetinmeye karar verdim.

Uçak yolculuğuyla ilgili en büyük endişem bulantımdı! 12. Haftama denk gelen bu seyahatten hemen önce biraz azalmaya başlamıştı bulantılarım ama oldum olası uçak beni tutardı. Hep yolcu hapıyla seyahat ederdim ama bu sefer yolcu hapından uzak kalmam gerekiyordu. 4 saat süren gidiş yolculuğunun sonuna doğru iniş sırasında tipiye denk gelip beşik gibi sallanmamız benim bulantı soruma pek de yardımcı olmadı. İniş sırasında gayet sesli bir şekilde uçakta verilen hasta torbalarını kullanma şerefine nail oldum. Yine de bunun dışında yolculuğun büyük bir kısmı korktuğum kadar kötü değildi.

Hamileyken seyahat ediyorsanız araba kiralamadan adımınızı atmayın derim! Tren bekleme, istasyonlarda koşuşturma, valizleri indirip kaldırma v.s. siz elinizi sürmeseniz bile eşinizi iki kişinin yüküyle bırakıyor. O yüzden araba kiralama kararımızdan çok memnunum. Alana iner inmez aracımızı teslim aldık ve İtalyan Alplerine doğru yola koyulduk. Gideceğimiz kayak merkezi havalimanından 4 saat uzaklıktaydı ama biz yarı yolda Como gölü civarında şirin bir köyde bir gece kalarak yolculuğumuzu bölmek istedik. Çok da iyi yaptık. Eşsiz manzaralı sessiz sakin bir otelde güzel bir gece geçirip dinlendik ve ertesi gün yolumuza zinde bir şekilde devam ettik.

Kayak merkezimiz yine küçük bir köydü fakat karlarla kaplı olmanın büyüsü ayrı bir hava katmıştı. Orda geçirdiğimiz bir hafta boyunca bol bol yürüyüş yaptım ( -17 derecede yürüyüş yapmak için gayet donanımlı olmak gerekiyormuş, bunu da öğrendim), kendimi alışverişe verdim ve dinlendim. Gözlerim pistlerde kalmadı değil ama yine de temiz hava, işten güçten uzaklaşmak ve oldum olası hayran olduğum İtalyan yemekleriyle dolu dolu bir hafta geçirmek bana çok iyi geldi.

Aklınızda bulunsun:

  • Doktorunuzdan onay aldığınız takdirde hamileliğin 32. haftasına kadar uçakla seyahat etmenizin hiçbir mahsuru yok.
  • Haftadan sonra doktorunuzdan uçmanızda sakınca olmadığını belirten bir yazı almanız gerekir. Ancak o belge ile uçağa kabul edilebilirsiniz. Yine de, bu haftadan sonra havacılık kuralları gereğince pilotun insiyatifi ile uçağa alınmama durumunuz olabilir.
  • Eğer mümkünse 4 saatten kısa yolculuklar yapmayı tercih edin. Böylece uzun süre oturmayla birlikte hamilelikte yaşanması daha muhtemelen olan su toplama, şişkinlikler v.s. gibi problemleri minimize etmiş olursunuz. Eğer daha uzun uçuşlar yapmanız gerekiyorsa da uçakta yarım saatte bir kalkıp yürümeyi ihmal etmeyin.

2500 metreden yüksek bir bölgeye gidiyorsanız 1-2 günden uzun kalmamaya çalışın. Yükseklerde basınç değişikliğinden dolayı daha az oksijen aldığınızdan daha hızlı yorulursunuz ve bebeğinize daha az oksijen gider (eğer yükseklerde doğup büyümüşseniz sorun yok çünkü bu duruma

By | 2018-09-19T08:06:37+00:00 Temmuz 9th, 2018|Uncategorized|0 Comments