Hamilelikte Tetanos Aşısı : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Tetanos Aşısı

Hamilelik döneminde hem anne adayını hem de bebeği bir takım hastalık riskleri ile enfeksiyonlardan koruma amacıyla aşılama yapmak gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre anne karnında iken pasif antikorların bebeğe geçmesi sürecinde herhangi bir yan etki gözlenmemiş, bu durumun aksine doğumdan itibaren ilk 6 ay içerisinde bebek bu aşılamaların sayesinde hastalık risklerinden de korunmuş olmaktadır. Özellikle anne sütü ile bir takım hastalıklara karşı temel antikorları alamayan bebekler için oldukça önem taşıyan bu konuya anne adayının gebelik sürecinde ekstra dikkat etmesinde fayda vardır. Gebeliğin genellikle ikinci trimesterinde başlayan aşı takvimine doktorunuzun önerisi ile başlayabilir, hem kendinizi hem de bebeğinizi koruma altına alabilirsiniz.

Tetanos hastalığı nedir?

Halk arasında kazıklı humma olarak oldukça yaygın olarak bilinen bir hastalık olan tetanos, Clostridium tetani denilen bir bakterinin vücuda girmesi ile ortaya çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır. Eğer kişi tetanos aşısı olmamışsa, bu bakteri vücuda girdikten sonra tetanospazmin adlı bir madde salgılanmaya başlar. Bunun sonucunda da kontrolsüz şekilde kaslar kasılmaya başlar ve solunum güçlüğü, felç ve hareketlerde ciddi oranda kısıtlılık gibi durumlar ortaya çıkar. Hangi yaşta olunursa olunsun ciddi bulguların ortaya çıktığı tetanos, özellikle çocuk ve gebelerde çok daha tehlikeli olduğundan aşılama konusuna özellikle dikkat edilmelidir. Tetanosu, diğer bir çok enfeksiyon hastalığından ayıran özelliği ise maalesef öldürücü bir hastalık olmasıdır.

Tetanosun bulaşma yolları

Doğada oldukça yaygın bulunan tetanos bakterisi, pek çok kişinin bildiğinin aksine sadece paslı çivi gibi maddelerde değil, özellikle toprak gibi doğal ortamda bulunmaktadır. Hastalığın bulaşması için bakteri sporlarının vücutta bulunan yara ya da kesik gibi yerlerden vücuda girmesi yeterlidir. Kişiler arasında bulaşıcı olmayan tetanos toz, pas, hayvan dışkısı gibi maddeler ile, hatta bahçesinde toprakla uğraşan kişilere bulaşabilmektedir.
Tetanosun diğer bulaşma yollarından biri de trafik kazalarında gerçekleşen yaralanmalardır. Yine yeterince hijyenik ortamlarda yapılmayan ameliyat nedeniyle direkt olarak kana geçen bakteriler de tetanosa sebep olmaktadır.

Tetanosun belirtileri nelerdir?

Tetanosa sebep olan bakteri vücuda girerek kana karıştığı andan itibaren zehirleyici bir madde salgılamaya başlar. Bu madde özellikle kasları etkilediği için baş bölümündeki kaslardan başlayarak, tüm vücuttaki kaslarda sıkışma, istemsiz kasılma meydana gelir. Bu durumdan en çok etkilenen çene kasları olduğu için kişi konuşamaz ve çenesi kilitlenir. Eğer toksik madde solunum kaslarına etki ederse, kişi doğal şekilde nefes alıp veremez ve maalesef yaşam sona erer.

Tetanos aşısının gebelikte gerekliliği

Yeni doğan tetanosu olarak da bilinen doğum anındaki tetanos, en sık şekilde göbek kordonunun hijyenik olmayan maddeler ile teması ile ortaya çıkmaktadır. Yine hijyen koşullarına yeterince dikkat edilmeyen ortamda yapılan doğum ya da kürtaj gibi işlemler sonucunda da tetanos görülmektedir.

Özellikle kırsal kesimde evde yaptırılan doğumlar neticesinde doğumdan sonra göbek kordonunun yeterince hijyenik olmayan bıçak, jilet, taş gibi maddeler ile kesilmesi sonucu yeni doğan bebekler tetanosa yakalanmakta ve yaşamlarının ilk günlerinde ölmektedirler. Kayıtlara geçmeyen bu doğumların sonucunda ortaya çıkan tetanos vakaları yeterince bilinemediği için objektif şekilde vakaların istatistiği tutulamamaktadır.

Tetanos her ne kadar oldukça tehlikeli bir enfeksiyon olsa da önlenebilen bir hastalıktır. Önlem olarak tek yol ise aşılanmaktan geçer. Gebelik dönemindeki her anne adayı istediği bir anda tetanos aşısı olabilir. Genellikle uzmanlar gebeliğin birinci trimesterinin sonunda tetanos aşısının yapılmasını tavsiye etmektedirler. Bunun dışında eğer anne adayı hamileliği boyunca kirli bir çivi, metal parça, doğadaki kesici bir madde gibi etken oluşturabilecek bir şey ile temas halinde olmuşsa, hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık merkezine başvurmalıdır.

Daha Önce Tetanos Aşısı Olmuşsanız…

Eğer anne adayı son 10 yıl içerisinde tetanos aşısı olmuşsa, tekrar aşılanmasına gerek yoktur. Ancak aşı tarihinden itibaren 10 yıl geçmişse, tekrar aşı olması gereklidir. Bu konudaki en güzel çözüm anne adayının gebelik planlamasından önce yaptırdığı rutin kontrolleri arasında doktoru ile gerekli aşıları istişare ederek, gebelikten önce aşılanmasıdır.

Türkiye’de Tetanos’un Görülme Sıklığı

Ülkemiz her ne kadar gelişmekte olan ülkeler arasında olsa da son yıllarda alınan ciddi önlemler ile yeni doğan tetanosunun görülme durumu neredeyse yok denecek kadar azdır. Evde yapılacak olan doğum riskine karşın, aile sağlığı merkezlerindeki hemşire ve ebeler kendi mahalleleri içindeki evleri dolaşarak gebe kadın olup olmadığını kontrol etmekte, bu gebe kadınlara tetanos aşısı olmalarının gerekliliğini hatırlatmaktadırlar.

Tetanos aşısı son derece güvenilir ve canlı mikroorganizma içermeyen bir aşıdır. Bu nedenle gebeliğe hiç bir zararı yoktur. Bilinen yan etkileri arasında sadece aşı yapılan yerde oluşan hafif şişlik, kızarıklık, ağrı ve bazen de ateş yükselmesinin görülmesi olmaktadır. Ancak yararı ise son derece önemlidir. Çünkü gebelikte tetanos aşısı yaptırıldığı zaman anne adayının vücudunda bu bakteriye karşı antikorlar oluşacaktır. Oluşan bu yeni antikorlar aynı zamanda bebeğe de geçeceğinden, doğumdan itibaren yeni doğan bebekte bu riske karşı korunmuş olur.

Son derece tehlikeli olan bu hastalıktan korunmak basit bir aşı ile mümkündür. Bu nedenle anne adayının gebelik öncesinde ya da gebelik döneminde mutlaka doktoru ile kararlaştırarak bu aşıyı olması hem kendini, hem de çok değer verdiği bebeğini koruması mümkündür.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am