Hamilelikte Tatile Çıkmadan Bilmeniz Gerekenler – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Tatil

Hamilelikte Tatil

Küçük bebeğiniz yakında doğacak değil mi? Bu durum aynı zamanda sizin için uykusuz geceler, kirli bezler, uzun süre kendi öz bakımınızı yapamama ve yorgunluk demek olacak. Bundan sonraki tatil planlarınızda nereye giderseniz gidin yanınızda puset, bebek arabası, bebek eşyaları ile dolu büyük bir çanta ve oyuncaklar almanız gerekeceğinden, son kez sadece kendinize ait bavulunuz ile bir yerlere gitmek, bebeğinize kavuşmadan önce ruhunuzu ve bedeninizi harika bir tatil ile ödüllendirmek, özgürlüğünüzü doyasıya yaşamak istemez misiniz?

Tatil planlarınız için ilk önce doktorunuz ile birlikte gebeliğinizin gidişatını netleştirmeniz gerekiyor. Yani eğer herhangi bir nedenden dolayı erken doğum ya da düşük riskiniz varsa, doktorunuz bırakın tatili belki de evden çıkmanıza dahi izin vermeyecek. Bu nedenle gideceğiniz destinasyonu, nasıl ulaşım sağlayacağınızı ve şartları en ince ayrıntısına kadar gebeliğinizi takip eden doktorunuz ile kararlaştırmanız gerekiyor. Ancak dünyaca ünlü dernekler yine de ilk üç aylık (birinci trimester) ve son üç aylık (üçüncü trimester) dönemde acil olayların daha fazla meydana geldiğini belirterek, tatil ve gezi planlarının daha sakin geçen ikinci üç aylık dönemde planlanması gerektiğini tavsiye etmektedirler. Özetle, tatil yapabilme durumunuz doktorunuzun onayı olduğu sürece güvenli olacaktır.

Tatil Lokasyonuna Dikkat!

Her ne kadar egzotik bir tatil kulağa oldukça hoş gelse de, pratikte çok da güvenli olduğu söylenemez. Örneğin, hamile iken Amazon ormanlarına, Afrika’ya, Güney Amerika’ya seyahat etmek isterseniz tercih ettiğiniz destinasyonda bulunan yerel sağlık şartlarının kalitesini ve elverişliliğini iyi araştırmanız gerekiyor. Öte yandan o bölgede bulunan epidemik hastalıklara karşın hangi aşılar ile korunmanız gerektiğini ve -varsa- bu aşıların bebeğiniz üzerinde yapabileceği yan etkileri doğum doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bazı aşılar canlı oldukları için bebek üzerinde beklenmedik etkilere yol açabilirler.

Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise gideceğiniz yerin rakımı, yani deniz seviyesinden yüksekliği. Bir çok sağlık örgütü gebelerin 3600 metreden yüksek yerlerden kaçınmalarını tavsiye etmektedir.

Ulaşım Tipi

Gideceğiniz yer eğer yurt içi ise araba ile gitmek isteyebilirsiniz. Eğer karayolunu tercih edecekseniz günde 5-6 saatten fazla yolculuk yapmamalısınız. Ayrıca her 1,5 – 2 saatte bir 15 dakika boyunca kısa yürüyüşler mola vermelisiniz. Bunun dışında emniyet kemerinizin de her daim takılı olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Eğer havayolu ile ulaşım sağlayacaksınız da mutlaka doktorunuzdan onay almanız gereklidir. Her ne kadar havayolu ile uçmak güvenli olsa da eğer gebeliğiniz boyunca takip eden diyabet, yüksek tansiyon, öncesinde yaşanan bir düşük veya erken doğum durumu varsa, doktorunuz uçmanızı yasaklayabilir. Bunun dışında sağlıklı bir gebeliğiniz varsa 36. haftaya kadar bir çok havayolunda uçabilirsiniz. Ancak bazı havayolu şirketlerinin kendi iç prosedürlerinde gebeliğinize dair istedikleri sağlık sertifikaları olabileceğinden, ilgili havayolu ile seyahatinize başlamadan önce gerekli teyitleri yapmanız yararınıza olacaktır. Eğer ikiz gebeliğe sahipseniz, genellikle uçabileceğiniz hafta 32. hafta ile sınırlıdır. Özetle, yola çıkacağınız andaki haftanızı ve geri dönüş yaptığınızdaki gebelik haftanızı göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Uçak ile seyahatin bebeğinize hiç bir zararı yoktur. Kabin içi basıncı uygun miktarda ayarlandığından ne kadar yüksek irtifada da olsanız herhangi bir etki hissetmezsiniz. Bunun dışında uzun süre oturmak kan dolaşımını etkileyeceğinden, ayak bilekleriniz şişebilir ya da kramp tarzı ağrılar hissedebilirsiniz. Bu nedenle her saat başı koridorda 4-5 dakika yürümek ve basit esneme hareketleri yapmak oldukça rahatlatıcı olacaktır. Dilerseniz kan dolaşımınız için kompresyon çorapları (uçuş çorapları) kullanabilirsiniz. Hatta yan koltuğunuz boş ise ayakkabılarınızı çıkararak, ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz.

Uçak içerisindeki nem miktarı daha az olduğundan yanınızda su bulundurmanız ve düzenli aralıklar ile yudumlamanız da gereklidir. Emniyet kemerlerinizi göbeğinizin altından bağlayabilirsiniz. Eğer yeterli miktarda boşluk yoksa, uçuş ekibinden kemer uzatıcı parça isteyebilirsiniz.

Hamilelikte Tatil İçin 10 Öneri

Tatilinizde neye ihtiyacınız olacağınız en iyi siz bilseniz de, tamamen sağlığınıza odaklanacağınız için dikkat etmeniz gereken bazı hususları atlayabilirsiniz. Bunun için öncesinde bir plan yapın ve bunu bir kağıda yazın. Tatiliniz için ne kadar iyi hazırlanırsanız, o kadar rahat ve güvenli bir tatil geçirebilirsiniz. Sizin için basitçe bir liste hazırlayalım dedik;

 1. Gideceğiniz yerde ihtiyacınız olması durumunda kaliteli hastaneleri ve doktorları önceden belirleyerek, iletişim numaralarını alın. Gerekirse önceden arayarak gece vakti de hizmet verip veremeyeceklerini sorun. Malum sorunların hangi saatte ortaya çıkabileceğini kimse bilemez…
 2. Sağlık sigortanızın yurtdışında da geçerli olduğundan emin olarak her an ulaşabileceğiniz bir çantanızda, seyahat poliçeniz ile birlikte taşıyın.
 3. Kan grubu kartınızı da yanınıza almayı unutmayın.
 4. Her daim yanınızda su ve atıştırmalık bulundurun. Her an alışveriş yapabilecek bir market bulamayabilirsiniz. Sıcak ve açlık sizi daha da yorgun hissettireceği için fıstık ezmesi, minik peynir dilimleri gibi protein ve demir içeren atıştırmalıklar hiç fena olmayacaktır.
 5. Gebelikte hormonlar normal düzeylerin üzerine çıktığı için güneşe karşı hassasiyet artacak ve hatta ciltte gebelik maskesi denilen koyu lekeler oluşacaktır. Bu nedenle yanınıza mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremleri alarak, genellikle şemsiye altında gölgede kalmayı tercih edin.
 6. Tatilinizde denize girmeyi planlıyorsanız doğru yoldasınız. Çünkü havuzlar, gebe kişiler için enfeksiyon riski taşıdığından dolayı tavsiye edilmez. Bunun için güneşin dik gelmediği saatlerde denize girebilirsiniz. Vücudunuzu fazla sıkmayan, mümkünse hamileler için özel üretilen mayolar tercih etmeniz rahatlığınız açısından iyi olacaktır.
 7. Besin zehirlenmelerine karşı yemeklerinizde çiğ sebze ve meyvelerin iyi yıkanmış ve etlerin ise normalden daha fazla pişmiş olmasına özen gösterin. Geleneksel yemekler tüketecekseniz içeriğinden iyice emin olmalısınız. Özellikle içtiğiniz su hayati derecede önemlidir. Bunun için kapalı suları tercih edin ve içerisinde buz atmayın.
 8. Küçük bir kutu içerisine sağlık seti hazırlayın. Temel ilkyardım malzemeleri, gebelik için kullandığınız vitamin ve mineraller, tansiyon aleti, pudra, mantara karşı kremler ve doktorunuzun size özel verdiği ilaçları bir arada tutarsanız, acil durumlarda eliniz ayağınıza dolaşmaz.
 9. Tatil aktivitelerine dikkat edin. Eğer gittiğiniz yerde bisiklete binme, kayak yapma, dağa tırmanma gibi düşme veya çarpma riski olan etkinlikler varsa, uzak durmalısınız. Yine tüplü dalış, yamaç paraşütü ile uçuş gibi basınç değişiklikleri ve ekstrem sporlar da sizin için uygun olmayacaktır.
 10. Gittiğiniz destinasyonda şehir içi ulaşımda araç kiralamak, toplu taşımadan çok daha uygun olacaktır. Bunun yanında kol çantanız içerisinde fazla ürün yüklemeden, hafif bir çanta taşıyın. aksi halde bel ve sırt ağrılarınızı artırmış olursunuz.

Her şeye rağmen tatile çıkıyorsunuz, bunun için huzur dolu olmayı unutmayın. Gevşeyin, rahatlayın ve tatilinizin her anının tadını çıkarın!

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
 • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
 • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am