fbpx

Hamilelikte Sırt Ağrısı

//Hamilelikte Sırt Ağrısı

Hamilelikte Sırt Ağrısı

Hamilelik döneminde neredeyse tüm anne adaylarının ortak şikayetlerinden biri de sırt ağrısı yaşamalarıdır. Özellikle hamileliğin ilerleyen haftalarında şiddeti daha da artan ve bazen yaşam kalitesini dahi düşüren bu ağrılar, başka bir sebepten kaynaklanmıyorsa normal kabul edilir ve tedavi gerektirmez. Çünkü doğumdan sonra, rahmin kendini toparlaması ile kendiliğinden yok olacak fiziksel problemlerdendir. Ancak anne adayının, başka bir bölgedeki ağrısını bazen sırt ağrısı ile karıştırması ihtimaline karşı yine de hamileliğini takip eden doktora başvurmalı ve gerekiyorsa tetkiklerini yaptırmalıdır.

Hamilelikte sırt ağrısının nedenleri nelerdir?

Hamilelik sürecinde yaşanılan sırt ağrılarının birincil nedeni hafta hafta ağırlığın da artması sayılır. Sağlıklı bir gebelikte kadınlar mutlaka kilo alırlar. Ayrıca büyüyen bebek ile birlikte rahmin de hacmi genişlediğinden ekstra yük olarak yine vücuda ağırlık yapar. Öte yandan rahim, sırt bölgesinde yer alan sinirler ile kan damarlarına baskı yaptığı için anne adayı sırt ağrısı yaşamaktadır. Yine hızlı ve kontrolsüz kilo artışlarında, bu kiloları taşıyacak olan omurga olduğu için vücudun dengesi de değişir ve sırt ağrıları ortaya çıkabilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde daha hafif seyreden bu ağrılar, ikinci ve üçüncü trimester zamanlarında daha şiddetli hissedilmektedir.

Hamile anne adaylarının duruşlarının farklı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çünkü ağırlığı artan karın ve içerisindeki rahmi taşımak için omuzlar geriye doğru istemsizce hareket eder. Omurga bu şekilde bir duruş yöntemine giderek, ağırlık bölgesinin değişimini abzorbe etmeye ve vücudu dengelemeye çalışır. Ancak bu durum sırt kaslarının gerilmesine neden olduğundan, anne adayına sırt ağrısı olarak geri döner. Bu durum için en güzel çözüm, gebelik planlamanıza başlamadan önce düzenli egzersizi hayatınıza sokmak olacaktır. Bu şekilde omurganız ve sırt kaslarınız güçleneceği için gebelik süresince daha az belki de hiç sırt ağrınız olmayacaktır. Böyle bir imkanınız yoksa, doktorunuzun onayı ile bir takım egzersizler yapabilir, ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Hamilelikte sırt ağrısının bir diğer nedeni de kaslardaki ayrışmalardır. Rahim giderek büyürken, göğüs kafesinden başlayarak kasıklara kadar inen bölgedeki kaslar, esneyerek iki katman halinde ayrışırlar. Bu ayrılma hareketi çoğu zaman sırt ağrısı yaratmaktadır.

Sırt ağrılarının bir diğer nedeni ise diğer tüm rahatsızlıkların temelinde yatan neden olan strestir. Kasların gerginliğini artıran ve fiziksel uyumsuzluk yaratan stres faktörü, sadece ağrı ile kalmaz aynı zamanda sırtta kramplara da neden olabilir.

Hamilelikte sırt ağrısını hafifletecek öneriler

Temelde ağırlığın artması sonucu denge merkezinin değişmesi ve duruş farklılığından kaynaklanan sırt ağrısı için duruş egzersizleri yapmak önemlidir. Bunun için omuzlarını sıkmadan, göğsünüz daha yukarıda olacak şekilde dimdik ayakta durmaya çalışabilir, sırt bölgenizi baskıdan kurtarabilirsiniz. Gün içinde ayakta durmanız gerekiyorsa eğer, sık sık mola vererek oturmanız ve dinlenmeniz gereklidir. Duruş pozisyonu otururken de gereklidir. Bunun için rahat bir sandalye ya da koltuk seçmeli, bel oyuğunuzu küçük bir yastık ya da bel için yapılmış özel bir aparat ile desteklemelisiniz. Dilerseniz ayaklarınızı düşük bir tabure ile dinlendirebilirsiniz.

Gebelik sürecinizi daha rahat geçirmeniz için bir takım ekipmanlar işinize yarayacaktır. Bunlardan biri destek korsesidir. Karnınızı sıkmayan ancak beliniz için de ekstra destek yaratan korseler için doktorunuzun da onayını alarak kullanabilirsiniz. Özellikle çoğul gebeliklerde vücut dengesi daha fazla bozulduğu için, destek korsesi bir çok anne adayı tarafından kullanılmaktadır. Yine kaliteli ve sırt ağrısız bir uyku için hamile yastıklarından da faydalanabilirsiniz. Bu tip yastıklar karın, pelvis, sırt ve bacak desteği sağladıkları için uyku esnasında maksimum konfor ile sırt ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Tabii ki ortopedik ayakkabıları da unutmamak gerekli. Zaten topuklu ve tam düz tabanlı ayakkabılar gebelik için önerilmemektedir. Bunun yerine az topuklu ve ayağınıza uygun konfor sağlayan ortopedik tabanlı bir ayakkabı seçimi sayesinde, gün içerisinde ayakta kalsanız da daha az sırt ağrısı yaşamanız olağan.

Gün içerisinde hareketlerinize dikkat etmek de sırt ağrılarınız açısından önemlidir. Yerdeki bir nesneyi almak için eğilirken, belinizi bükerek değil de dizlerinizden çömelerek eğilirseniz omurganızı zorlamamış olursunuz. Aynı şekilde yerinizden kalkarken ya da bir yere otururken, tutabileceğiniz bir yerden destek almak ve ani hareket yapmamak sırt ağrısı için önemli sayılan etmenlerdendir.

Yine de ağrılarınız geçmiyorsa…

Her şeye rağmen ağrılarınız azalmıyorsa, soğuk kompres deneyebilirsiniz. Temiz bir havlu içerisine koyacağız buz küplerini sırtınızda 15-20 dk bekletebilir, bu uygulamayı bir kaç gün tekrarlayabilirsiniz. Bazı kadınlar tam tersi olarak sıcak uygulamanın sırt ağrısına iyi geldiğini bildirmiştir. Herkesin bünyesi farklı olduğu için, eğer soğuk kompres ağrılarınızı azaltmadıysa, ısıtıcı pedler ile sıcak uygulama da yapabilirsiniz. Ancak bu esnada karnınıza sıcak değmediğinden emin olun.

Bir takım araştırmalar özellikle geçmeyen sırt ağrıları için akupunktur yönteminin de işe yaradığını göstermektedir. Eğer böyle bir alternatif tedavi düşünüyorsanız mutlaka işin uzmana tedavi olmalı ve öncesinde ise takip eden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Her ne kadar sırt ağrıları hamilelik süresince normal kabul edilse de uzun süre (2 hafta ve üzeri) geçmeyen sırt ağrılarının nedeni araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Bu durumlarda doktorunuz sizin için en uygun ağrı kesici ya da diğer uygun ilaçlardan birini önerebilir. Çünkü bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu ya da erken doğum risklerinde de sırt ağrılarının yaygın olarak izlendiği görülmüştür.

Benzer şekilde sırt ağrısı giderek şiddetini artırıyorsa ve özellikle şiddetli bir acı duyuyorsanız, ritmik kramplar başladıysa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Çok nadir görülse de şiddetli sırt ağrısı kemik erimesi (osteoporoz) ya da eklemlerde oluşan enfeksiyon (septik artrit) belirtisi olabildiğinden mutlaka tedavi edilmelidir.

By | 2019-03-19T08:53:57+00:00 Mart 19th, 2019|Hamilelik|0 Comments