Hamilelikte Şeker Yüklemesi : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Şeker Yüklemesi

Hamilelik dönemi hassas bir süreç olduğu için bazı unsurlar  devamlı kontrol altında tutulmalıdır. Bunların biri de kandaki şeker seviyesidir. Bilindiği gibi mevcut şeker seviyesinin yüksek olması, şeker hastalığı olarak bilinir. Bazı anne adaylarında ise daha önce şeker rahatsızlığı olmasa da, gebelikten sonra gestasyonel diyabet olarak bilinen gebelik şekeri görülebilmektedir. Bu nedenle kan şekeri seviyeleri devamlı kontrol altında tutulmalı, insülin oranlarının yeniden belirlenmesi gereklidir.

Gebelik Şekeri Nedir?

Anne adayının normal hayatında şeker hastalığına sahip olmasa dahi, gebeliğe özgü kandaki şeker seviyelerinde artış görülebilir. Bu durum da anne adayında gebelik şekerine işaret ettiğinden, 24 ila 28. haftalar arasında şeker yükleme testinin yapılması oldukça önemlidir.

Test sonucunda riskli grupta çıkan anne adayları sıkı takibe alınır. Hatta doktor tarafından istenirse belirli aralıklar ile testlerin tekrarlanması istenebilir.

Gebelik şekeri ile ilgili ayrıntılı makalemize de bir göz atabilirsiniz…

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Şeker yükleme testi doktorun isteğine bağlı olarak tek ya da iki aşamalı olarak yapılabilmektedir. Tek aşamalı test yapılırken, sabah açlık şekeri ölçümü yapılır. Sonrasında ise 75 gr şeker içeren 250 ml kadar bir bardak özel içecek anne adayına içirilir. Arkasından birinci ve ikinci saatin sonunda şeker ölçümü yapılarak sonuçlar değerlendirilir. Sonuçların doğru değerlendirilmesi açısından, şeker yükleme testi sonrasında anne adayı herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmamalı ve hiç bir şey yememelidir.

İki aşamalı testte ise günün herhangi bir saatinde 50 gr şeker içeren içecek içirilir ve birinci saat sonunda ölçüm yapılır. Eğer sonuçlardaki değer belirli bir eşik değerin üzerinde çıkarsa, ikinci aşama olarak başka bir gün seçilir ve o gün 100 gr şeker yükleme testi yapılır. Bu tip bir testte aç karnına ölçüm yapıldıktan sonra 100 gr şeker içeren içecek içirilir ve birinci, ikinci ve üçüncü saatlerde şeker değerleri kontrol edilir. Eğer ölçülen anda kandaki glikoz seviyesi 140 ml/dl çıkarsa, anne adayında gebelik şekeri yok demektir.

Şeker Hastalığı Riski Yüksek Olan Gebeler

Önceki gebeliklerinde şeker hastalığı yaşayan anne adaylarında, diğer gebeliklerinde de şeker seviyesi yüksek çıkmaktadır. Bunun yanı sıra daha önceden ölü doğum yapan, herhangi bir anomaliye sahip bebek doğurmuş olan anne adaylarında ve ailesinde birinci dereceden bir yakınında şeker hastalığı bulunuyorsa da şeker hastalığı riski yüksek demektir. Nadir olsa da kilosu fazla olan, yaşı 35’ten yüksek, gebeliğinde gereğinden fazla kilo alan, gebelik sürecinde amniyon sıvısında artış görülen, bebeği anne karnında ölen ve 4 kg ile daha fazla doğum ağırlığına sahip bebek doğurmuş ya da birden fazla düşük yaşamış kadınlarda şeker seviyesinin yüksek olma riski göz önünde bulundurulmalıdır.

Şeker Hastalığının Riskleri Nelerdir?

Daha önce şeker hastalığı olan ya da gebelik süresince şeker seviyeleri yüksek çıkan anne adaylarında hem kendisi hem de bebeği için bir takım riskler ortaya çıkmaktadır. Bunların başında yüksek tansiyon, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), erken doğum ile düşük riski gibi durumlar gelmektedir. Bebek üzerinde ise makrozomik (bebeğin fazla kilolu doğması) gibi gelişim rahatsızlığı görülmektedir. Tüm bu risklerin en alt seviyelerde ve kontrol altında tutulması amacıyla gebelik süresince kandaki şeker seviyesinin kontrol altında tutulması gereklidir.

Gebelik Şekerinin Bebekte Oluşturacağı Riskler Nelerdir?

Anne adayında gebelik şekeri saptanır ve tedavi edilmezse doğum esnasında bebekte akciğerlerin fazla gelişmemesi nedeniyle solunum sıkıntısı görülmektedir. Yine bebek aşırı kilolu veya düşük doğum ağırlığında olabilir. Bazı bebeklerde ise uzun süreli kalp hastalıkları oluşabilirken, böbrek problemleri, kulakta duyma sorunları, sindirim problemleri, bebekte ani kan şekeri düşmesi (hipoglisemi) ile hiperbiluribinemi (sarılık) de diğer riskler arasındadır.

Gebelikte Şeker Hastalığı Nasıl Belirti Verir?

Şeker hastalığı yaşayan anne adaylarında ya hızlı kilo kaybı yaşanmakta ya da aşırı miktarda yemek yeme isteğini ortaya çıkmaktadır. Buna benzer şekilde ciddi susuzluk çekilmesi, sık sık idrara çıkma isteği, anne adayının sürekli kendini yorgun ve halsiz hissetmesi de diğer belirtiler arasındadır. Bazen bu bulguların hiç biri de görülmeyebilir. Bu nedenle belirti olmasını beklemeksizin, doktorunuzun uygun gördüğü zaman şeker yükleme testini yaptırmanız gereklidir.

Gebelik Şekeri Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik döneminde şeker hastalığı tespit edilen anne adayları için normal şeker hastaları gibi ağızdan verilen ilaçlar ile değil de, insülin verilmesi ve bir takım diyet ile egzersiz uygulamaları ile tedavi yapılmaktadır. Bu noktada gebelik takibinizi yapan doktorunuz ile uzman bir diyetisyen size özel bir diyet oluşturmaktadır. Diyet listenizde önerilmeyen besin grupları arasında beyaz undan yapılan yiyecek maddeleri, şerbetli tatlılar, çikolata, dondurma ve diğer şeker seviyesini artıracak besinler yer alacaktır. Egzersiz olarak da anne adayının yapabileceği seviyede hafif yürüyüşler ile yüzme sporları tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Neden Yapılmalıdır?

Anne adayının gebelik süresince olası bir şeker hastalığını tespit etmek açısından şeker yükleme testinin mutlaka yaptırılması önerilir. Çünkü gebeliğe uyum sağlamaya çalışan vücut, bir takım hormonal değişiklikler meydana getirmektedir. Aynı zamanda şeker kaynaklı problemler, anne adayını böbrek enfeksiyonları ile idrar yolu enfeksiyonları ve vajinal mantar problemlerine karşı savunmasız bıraktıkları için yükleme testinin yapılması ayrı bir önem taşımaktadır.

Tüm bunların yanında en önemli faktör ise bebeğin anne karnında kaybedilme riskidir. Eğer anne adayının şeker sorunları tespit edilmezse ve kandaki şeker aniden yükselirse maalesef bu risk ciddi oranda yüksektir.

Şeker yüklemesine karşın bir takım uzmanlar tarafından karşı olunsa da, bunların bilimsel bir dayanağı olmadığı için anne adaylarının şüpheye yer vermeden, doktorunun uygun gördüğü hafta aralıklarında şeker yükleme testini yaptırması önerilir. Test esnasında vücuda alınan şeker miktarı, ortalama iki dilim baklavadaki şekere eşit olduğundan, bebeğe veya anneye zarar verecek aşırı şeker alınması gibi bir durum söz konusudur değildir.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am