fbpx

Hamilelikte Nefes Darlığı

//Hamilelikte Nefes Darlığı

Hamilelikte Nefes Darlığı

Hamilelikte görülen nefes darlığı, sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ancak korkulacak bir durum değildir ve hemen her gebelikte görülebilir. Eğer kronik kalp hastalığınız ya da akciğerlerinizde bir problem yoksa herhangi bir sorun oluşturmayan bu durum için endişelenmeye gerek yoktur.

Gebelik döneminde anne adaylarının hemen hepsi nefes darlığı sorununu yaşamaktadır. Bazen ilk dönemlerde, bazen de son dönemde sıkça yaşanılan bu problem gayet normaldir ve bebek için hiç bir sorun yaratmaz. Özellikle yürüyüş yaparken, eğimli bir şekilde otururken ya da merdivenleri çıkarken yaşanılan nefes darlığı ve hızlı soluk alıp verme gibi durumlar bebeği etkilemez. Çünkü bebek kendisi için ihtiyaç olan oksijeni plesantası aracılığı ile karşılar.

Hamilelikte nefes darlığının sebepleri nelerdir?

Özellikle gebeliğin üçüncü trimesterinde anneye oldukça rahatsızlık veren bu sorun yoğunluğunu ve şiddetini artırsa da, yine gebeliğin ilk haftalarında yani bebeğin annenin rahmine tutunduğu andan itibaren de başlamaktadır. Çünkü vücut gebeliğin ilk haftalarında ihtiyaç olan temiz kan stoğunu karşılayabilmek için daha fazla çalışma eğilimine girer. Bu da anne adayında daha fazla oksijen açlığı yaratarak hızlı nefes alıp verme ihtiyacı sağlar. Diğer bir deyişle gebelik hormonu olarak bilinen progesteron, seviyesini artırarak beynin solunum merkezini uyarır bu da solunum sistemini hızlandırır. Bu da anne adayına daha hızlı, derin ve sık nefesler aldırmayı teşvik eder. Böylece hamile kadın nefes darlığı yaşamaktadır.

Büyüyen bebek ile doğru orantılı olarak hacmini artıran rahim de nefes darlığına yol açmaktadır. Rahmin büyümesi ile yukarıya doğru baskı yapması nedeniyle, karın ile göğüs bölgesinde yer alan ve insanda nefes almak için kullanılan diyaframda bir basınç meydana gelecektir. Özellikle bebeğin en büyük seviyeye ulaştığı doğuma yakın zamanda, rahim diyaframa daha çok baskı yapacağından nefes darlığı en hissedilir şekilde bu dönemde olacaktır. Özellikle ikiz ya da üçüz gibi çoğul, doğum kilosu fazla veya amniyon sıvısı artmış gebeliklerde solunum problemi bir hayli fazla hissedilecektir.

Gebelik döneminde nefes darlığına neden olan bir başka etmen de anne adayındaki kansızlık durumudur. Özellikle demir seviyesinde belirgin bir eksiklik olan kadınlarda, kırmızı kan hücreleri de düşük olacağından oksijen seviyesi  azalacaktır. Çünkü kırmızı kan hücreleri akciğerden çıkan oksijeni tüm vücuttaki hücrelere ulaştıran ve mevcut karbondioksiti de tekrar akciğere geri götüren hayatî hücrelerdir. Böyle bir durumda doktorunuz ile görüşerek demir eksikliği için takviye  kullanabilirsiniz. Aksi halde vücudunuz, hem sizin için hem de bebeğiniz için oksijen üretmede zorlanacaktır.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Her ne kadar nefes darlığı normal bir gebelik durumu olarak kabul edilse de eğer hızlı solunuma bağlı olarak nabız fazla yükselmişse, kalp çarpıntısı varsa, nefes alırken göğüs bölgesinde ağrı ya da sızı hissediliyorsa, anne adayı solgun görünüyorsa, dudak kenarları ya da parmaklarda mor veya mavi renk oluşmuşsa, nefes darlığına bağlı sürekli öksürme, ateş ve titreme gibi problemler varsa zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Nefes darlığını hafifleten durumlar nelerdir?

Öncelikle dar ya da vücudunuza yapışarak rahatsız hissettiren kıyafetleri tercih etmemelisiniz. Bu tip kıyafetler özellikle göğüs bölgesinde baskı oluşturarak daha fazla nefes sıkıntısı çekmenize yol açacaktır.

Yürüyüş yaparken, merdiven çıkarken ya da rutin hareketlerinizde yavaş olmayı deneyin. Ani hareket etmek terlemeye yol açacaktır. Terleme de daha fazla oksijen ihtiyacı doğurur. Buna karşın yoga ya da hamile pilatesi gibi daha yavaş hareketler içeren ve nefes egzersizleri yapabileceğiniz rutinler sizi nefes bakımından rahatlatacaktır.
Nefes darlığı çekmemeniz için diğer dikkat edilmesi gereken husus da bol su ve sıvı tüketimidir. Beslenme programınızda baharatlı yiyecekler varsa çıkarmalı, idrar artırıcı içeceklerden de uzak durmalısınız. Eğer varsa kansızlık sorununuza karşı demir açısından zengin bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Örneğin, badem ya da ıspanak gibi…

Normal hayatta bile oldukça zararlı olan sigara içmek, gebelikte asla istenmeyen bir durumdur. Nefes darlığı probleminiz olmasa dahi sigara içmemeli, alışkanlığınız varsa derhal bırakmalı ve sigara içilen ortamlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Yaşadığınız ortamı sık sık havalandırmalı ve mümkün olduğu kadar açık havada bulunabilirsiniz. Kalabalık, havasız ve basık ortamlardan uzak durmalısınız. Evinizde ya da çalıştığınız ortamda oda spreyi, parfüm, kimyasal deterjanlar ile ağır kokulu temizlik maddelerini kullanmamanız tavsiye edilir.

By | 2019-04-11T08:18:57+00:00 Nisan 11th, 2019|Hamilelik|0 Comments