Hamilelikte Mide Yanması : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Mide Yanması

Hamileliğin başlamasından itibaren en sık şikayet olarak bilinen mide bulantıları zaten anne adayının yaşam kalitesini derinden etkilemişken bir de bu durum üzerine mide yanması şikayetinin eklenmesi tuz biber olmaktadır. Daha önce hiç yaşanmayan bir durum olsa da gebelik dönemi ile birden ortaya çıkan bu durum genel olarak reflü adı ile bilinir. Mide asidinin yemek borusu zarını tahriş etmesi sonucu oluşan mide yanması, bir takım önlemler alınmadığı zaman anne adayının yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bir rahatsızlıktır.

Mide yanmasının nedenleri

İnsanlarda normal sindirim sırasında alınan besin alt özofageal sfinkter denilen bir kapakçık yolu ile yemek borusundan mideye ulaştırılır. Temel olarak bu kapakçık özofagus ile karın arasındaki geçişin bir parçası olmaktadır. Alınan besinlerin içeri girmesini sağlamak için gerektiğinde açılır ve mide asitlerinin tekrar yemek borusuna çıkışını engellemek amacıyla kapanmaktadır. İşte gebelik sırasında bu kapakçık aşırı olarak rahatladığından mide asidinin özofagusa yükselmesine izin verir. Bu nedenle anne adayı göğüs bölgesinde yoğun şekilde yanma ve ağrı hissetmektedir.

Gebelik döneminde artan hormon değişiklikleri bu kapakçık ve çevresindeki kasların aşırı rahatlamasını sağlar. Özellikle yemek yedikten sonra uzandığınız zaman özofagusa daha fazla mide asidinin akışı sağlanacağından, daha çok mide yanması problemi çekebilirsiniz.

Yine gebelik hormonları olarak bilinen progesteron ve relaksin, sindirim sistemini yavaşlatmaktadır. Bu da alınan gıdaların kana karışmasını ve midenin normal hızında boşalmasını geciktiren bir süreçtir. Böylece anne adayı hazımsızlık ile mide yanması çekmektedir.

Gebeliğin üçüncü trimesterinde iyice büyüyen rahim aşağıdan mide üzerine baskı yaptığı için, midedeki asit yukarı doğru itilecektir. Bunun sonucu olarak da yemek borusuna kaçan asitler mide yanmasına neden olurlar. Eğer mide yanmasına bağlı şikayetlerinize öksürük, nefes alıp verme esnasında bir takım sesler ile hırıltılar, boğazda aşırı ağrı gibi sorunlar eşlik etmeye başladıysa mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene olmanız tavsiye edilir.

Gebelikte mide yanması ne zaman başlar?

Bir çok gebe kadında gerçekleşebilen mide yanması sonucu genel şikayet göğüs bölgesinde yanma, ağrı ve ağıza acı su gelmesidir. Gerçekten de göğüs ortasından genize kadar olan bölgede ciddi bir yanma hissedilir ve kimi zaman dayanılmaz olmaktadır. Genellikle gebeliğin ilk haftalarından itibaren mide yanması yoğun şekilde hissedilmektedir. İkinci trimesterde şikayetler azalsa da, gebeliğin son dönemi olan üçüncü trimesterde bebeğin büyümesine bağlı olarak mideye baskı yapan rahim nedeniyle şikayetler artma eğilimi gösterecektir. Hatta mide yanmasına diğer bir deyişle reflüye bağlı şikayetlerin en fazla arttığı dönem olarak üçüncü trimester söylenebilir. Bu dönemde anne adayının kendini en rahat hissettiği pozisyon yatar pozisyondur. Ancak bu yanmalar en çok yatar pozisyonda arttığı için, dinleme tarzınızı oturur pozisyonda ya da sırtınızı bir yastık ile destekleyerek eğimli pozisyonda gerçekleştirebilirsiniz.

Bu rahatsızlıkların azalması bebeğin doğum pozisyonunu alması ile göğüs boşluğuna, mideye ve diyaframa olan baskının bir nebze azalması söz konusu olduğundan, biraz daha az mide yanmasından söz edilebilir. Sadece bu durum için değil eğer anne adayı solunum zorluğu ya da nefes darlığı çekiyorsa, azalan baskı nedeniyle bu şikayetlerinde de azalma meydana gelecektir.

Bir çok anne adayı gebelik döneminde yaşadığı rahatsızlıklarda kendisinden çok bebeğinin sağlığını düşünür. Hemen belirtelim ki; mide yanması (reflü) ya da mide ekşimesi gibi problemler bebeğin sağlığı ve gelişimi için hiç bir problem teşkil etmezler!

Mide yanmasını önleyebilecek tavsiyeler

Gebelik dönemindeki hızlı kilo artışı mide yanmasının başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle aşırı kilo alımından kaçınmak için gebeliğin ilk zamanlarından itibaren dengeli ve yeteri kadar beslenmeye özen göstermelisiniz. Zira her gebelikte mide yanması yaşanacak diye bir kural yoktur.

Beslenme programınızdan fazla baharatlı, acı, ekşi, kızarmış, işlenmiş et (sosis, salam, sucuk gibi) ve fazla yağlı besinleri çıkarmanız önerilir. Sebzeleri tüketmeden önce iyice piştiğinden emin olmalısınız. Aksi halde az da olsa çiğ kalan sebzeler mide yanmasına neden olmaktadır. Öte yandan hızlı yemek yeme alışkanlığınız varsa bu konuya da dikkat etmelisiniz. Gıdaları iyice çiğneyerek, yavaş yavaş tüketebilirsiniz. Akşam yemeği saatinizi en geç 19:30 olarak belirlemeniz de önemlidir. Özellikle yatma saatinizden önce yemek yememeye özen gösterdiğinizde, mide yanması şikayetinizin bir miktar azaldığını fark edeceksiniz.

Tabii ki asitli ve gazlı içecekler gebelik döneminde sakınılması gereken içecekler arasındadır. Özellikle mandalina, portakal ve greyfurt suları ile katkı maddesi içeren meyve sularından uzak durmalısınız. Yine çay ve kahve gibi içecekleri de tüketmemeye özen gösterebilirsiniz. Sigara da hem kendiniz hem de bebeğiniz için son derece zararlı olmakla birlikte, mide yanmasına neden olan sebeplerden biridir.

Amerikan Gebelik Derneği, mide yanması şikayetlerini azaltmak için ılık bir süt içerisinde bir yemek kaşığı bal ekleyerek tüketilmesini önermektedir. Hatta yatmadan önce bir bardak ılık süt tüketmeniz önerilmektedir. Bunun yanı sıra yoğurt tüketiminizi probiyotik olanlardan seçerseniz, hem sağlıklı sindirim sistemine sahip olursunuz, hem de mide ekşimesi ile yanma şikayetiniz azalır.

Mide yanması için ilaç tedavisi

Eğer mide yanması şikayetiniz gece uykularından uyandıracak kadar şiddetliyse, siyah dışkı, yutmada zorluk, kilo kaybı gibi problemlere başlamışsa doktorunuza danışmanızda fayda var. Aksi halde özofagus hasar görebilir ve tedavi süreciniz daha fazla uzayabilir. Doktorunuz durumunuzu değerlendirdikten sonra bir takım asit düşürücü ilaçlar ile proton pompa inhibitörleri sayesinde tedavinize başlayacaktır. Ancak tekrar hatırlatmak gerekir ki, asla kendi başınıza ilaç kararı vermemelisiniz. Ya da çevrenizde gebeliğinde mide yanması yaşayanların kullandığı ilaçları tavsiye olarak almamalısınız. Çünkü her gebelik kendine özeldir ve biriciktir. Şikayetiniz en basitinden en risklisine kadar mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am