Hamilelikte Mide Bulantısı : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Mide Bulantısı

Mide bulantısı hamile kadınların en çok şikayet ettikleri problemlerden biridir. Buna karşın şanslı grupta sayılan bir çok kadın çok fazla mide bulantısı yaşamadan gebeliklerini tamamladıklarını söylerler. Mide bulantılarının tam olarak nedenleri belirli bir kesinlik ile ortaya konulmasa da hormonlardan kaynaklandığı iddia edilir. Zaten kadınların üreme sistemi tamamen hormonlar tarafından idare edildikleri için, gerek fizyolojik gerekse de psikolojik bir çok değişim gözlenir. Örneğin, eğer kadın gebe değilse aniden yok olan progesteron hormonu adet kanamasını başlatır, bu da ruhsal olarak daha mutsuz, huzursuz ve gergin bir psikolojik yapı sunar gibi.

Hamilelikte mide bulantısı sebepleri nelerdir ve ne zaman başlamaktadır?

Hemen her hamilede mide bulantıları, hamileliğin başladığı ilk ayın sonu ile altıncı hafta arasında başlamaktadır. Tekil gebeliklerde nispeten daha az seyreden mide bulantısı, çoğul gebelik söz konusu ise daha da şiddetli bir hâl almaya başlar. Genellikle midenin boş olması ve gece boyunca uzun süre açlık nedeniyle sabah uyandıktan sonra en yoğun şekilde hissedilirken, gebeliğin ilerleyen aylarında günün her saatinde mide bulantısı olabilir. Sekizinci haftaya doğru biraz daha hafif hissedilen bulantılar, zamanla kendiliğinden azalmaya başlar. Fakat bazı anne adayları mide bulantılarının 15. haftaya kadar da devam ettiğini bildirmiştir.

İlk gebeliğini yaşayan anne adaylarında daha fazla mide bulantısı görülmesi normal kabul edilir. İkinci ya da üçüncü gebeliklerde mide bulantısı daha da katlanılabilir bir hâl almaya başlar. Yine de önceki gebeliğinde mide bulantısını tetikleyen koku ve tat gibi unsurlar bu anne adaylarında yeniden mide bulantısı sebebi olarak da görülmektedir.
Mide bulantısına neden olan bir diğer hormon ise Beta HCG’dir. Gebeliğin devam etmesini sağlayan, plasenta tarafından salgılanan bu hormon bazı anne adaylarında aşırı duyarlılık yarattığı için bulantı ve kusmaya neden olmaktadır. Özellikle 12. haftadan sonra Beta HCG seviyesi kanda maksimuma ulaştığı için mide bulantılarının şiddeti de artmaktadır.

Anne adayının gün içinde aşırı yorulması ve stres faktörlerine maruz kalması da mide bulantılarını tetikleyen başka bir unsurdur. Bir de bunların üzerine yetersiz beslenme eklenirse, şiddetli bulantı ve kusmalar görülebilir.

Mide bulantısının bebeğe zararı var mı?

Gebelik nedeniyle oluşan hafif mide bulantıları bebeği hiç bir şekilde etkilememektedir. Buna karşın mide bulantısının varlığı, gebeliğin sağlıklı ilerlediğinin de en büyük göstergesi. Ancak bulantıya bağlı kusmalarınız şiddetliyse ve günde 5 defadan fazla kusuyorsanız, o zaman doktorunuza danışmalısınız. Aşırı kusmalar (hipermezis) vücutta su kaybına neden olacağından, bebek için tehlike oluşturabilir.

Mide bulantılarının şiddeti ne olursa olsun kendi kafanıza göre bulantı ilacı kullanmamalısınız. Bir çok ilacın bebeğe zararlı olan yan etkileri olduğu için çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Ancak doktorunuzun önerdiği ilaçlar daha güvenlidir ve gebelikte kullanmanızın hiç bir sakıncası olmaz.

Mide bulantısına iyi gelen şeyler nelerdir?

Gebelikte mide bulantılarını azaltmanın yolu tamamen beslenme düzenini bir yola koymaktan geçiyor. Bunun için ilk yapılması gereken kahvaltıların geç saate bırakılmamalı. Uzun bir gece boyunca aç kalan midenin bulanma durumu da artacağından, yataktan henüz kalkmadan tuzlu bir kraker, kuru yemiş gibi besinler bulantını azaltacaktır.
Midenin boş kaldığı için bulandığı varsayımından hareketle gün içerisinde de aç kalınmamaya özen gösterilmelidir. Hatta mümkünse gece belirli bir saatte kalkarak sağlıklı atıştırmalıklar ile bir miktar beslenilebilir. Ayrıca uyumadan hemen önce fındık, ceviz, badem ya da bir bardak süt gibi besinler mideyi tok tutacağından, güne daha bulantısız uyanma imkanı mevcuttur.

Öğünlerde çok fazla yemek ve mideyi doldurmak yerine daha az ve sık aralıklar ile yemek yenilebilir. Her ne kadar bol mide bulantı ihtimalini artırsa da, çok dolu olan bir mide de anne adayına kötü hissettirecektir. Bu nedenle normal zamanda uyamıyorsanız bile 3 ana ve 3 ara öğün tarzını benimsemeniz yararınıza olacaktır.

Bazı anne adaylarının kokulara ve tatlara duyarlılığı gebelik döneminde maksimum seviyede artar. Herhangi bir yemek kokusu ya da bir parfüm kokusu midenizi bulandırıyorsa, o ortamdan aniden uzaklaşmalısınız.

Su içmek ve sıvı tüketimi tüm gebelik boyunca bir çok fiziksel rahatsızlık için oldukça yararlıdır. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su tükettiğinizden emin olmalısınız. Bazı anne adayları bu miktarı çay, kahve, bitki çayı, meyve suyu gibi maddeler ile tamamlamaya çalışsa da, hiç bir besin suyun yerini tutamayacaktır.

Gebelikte mide bulantısına iyi gelen bir diğer şey ise zencefil ve nanedir. Gebelikte rahatlıkla tüketilebilen bir besin olan zencefili isterseniz çay, isterseniz de hap şeklinde satın alarak kullanabilirsiniz. Naneyi ise çiğneyerek ya da çay şeklinde tüketerek de bulantılarınızı azaltabilirsiniz.

Tıbbi tedavi yöntemleri nelerdir?

Mide bulantılarını tamamen yok eden bir çözüm yolu olmasa da akupunktur, meditasyon ve akupresür gibi yöntemler mide bulantınızı hafifletmektedir. Bilindiği üzere akupunktur, deri üzerine incecik iğnelerin batırılmasıdır. Bu iğneler direkt olarak sinir sistemini etkilemeye yardımcı olduğu için, endorfin salgılanmasına da yardım edecektir, bu da mide bulantılarını azaltır.

Akupunktur ile aynı sistemde yer alan ancak minik iğnelerden ziyade, belirli bölgelere parmakla baskı uygulayan bu sistem, hem gebelikte mide bulantısına hem de bel ağrılarına iyi gelmektedir.

Bunların yanı sıra doğru nefes tekniklerini öğrenmek ve meditasyon yapmak da, hem mide bulantılarınızı azaltacak hem de doğum stresi ile başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am