fbpx

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı

//Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı

Hamilelik süresince kadının vücudunda hem fiziksel hem de yapısal değişiklikler hissedilmektedir. Ayaklar ve eller ödem toplar, karın büyür, ağırlık merkezi ve duruş değişir. Genellikle doğumdan sonra bir çoğu kendiliğinden yok olan bu sorunlardan biri de kuyruk sokumu ağrısıdır. Anne adayının, kuyruk kemiği üzerinde hissettiği baskı ve ağrı bu şekilde tanımlanır. Özellikle gebeliğin son dönemi olan üçüncü trimester, kuyruk sokumu ağrısı giderek daha da şiddetlenmeye başlar.

Kuyruk sokumu olarak adlandırılan yer aslında omurganın en alt kısmında yer alan ve leğen kemiğini genişleten bir çıkıntı şeklindedir. Zaten bebek doğarken de bu leğen kemiğinin orta kısmındaki yuvarlak uzun boşluktan geçecektir. Yeni kuyruk sokumu, bu doğum kanalının en uç noktası olarak düşünülebilinir.

Kuyruk sokumu ağrısının nedeni nedir?

Gebelik dışında leğen kemiği içerisinde rahim, yumurtalıklar, ince bağırsak, kan ve lenflere ait damalar, kalın bağırsağın uç kısmı, idrar torbası ve kaslar yer almaktadır. Ancak gebelik ile birlikte bu kadar dolu olan leğen kemiği içerisine bir de büyüyen bir bebek eklenmiştir. İşte büyüyen bebeğin başı ile kuyruk sokumuna yaptığı baskı nedeniyle ağrılar başlamaktadır. Bazı anne adayları bu ağrıları kuyruk sokumu ağrısı değil de kalça ağrısı olarak tanımlamaktadır.

Bunların dışında gebelik nedeniyle artan östrojen ve relaksin hormonları, vücudu doğuma hazırlamak için kasların eklemlerinde yer alan bağlarda su birikimini sağlar ve gevşetir. Bu olay da kuyruk sokumu ağrısına neden olmaktadır.

Kuyruk sokumu ağrısını tetikleyici durumlar

Bebeğin iyice büyüdüğü ve doğuma yaklaştığı 3. trimester iyice hissedilen kuyruk sokumu ağrıları diğer etkenler nedeniyle daha da artabilir. Bu durumda eğer kabızlık çekiyorsanız, uzun süre ayakta kalmanızı gerektirecek işler yapıyorsanız ya da oturduğunuz koltuk/sandalye rahatsız ise, ağır bir eşya kaldırmışsanız, daha önceli doğumlarınız zorlu geçmişse, çocuklukta kuyruk sokumu bölgesinde geçirilmiş bir kaza varsa, kalça üzerine düşülmüşse ve kuyruk sokumu çevresinde hasar meydana gelmişse gebelikteki bu ağrılar iyice dayanılmaz bir hal almaya başlayabilir.

Kuyruk sokumu ağrısı nasıl hafifler?

Kuyruk sokumundaki ağrının en büyük göstergesi doğuma hazırlık olsa da, genişleyen leğen kemiği ile bebeğin yaptığı baskıyı daha az hissetmenin yolları mevcut. Öncelikle gebelik sürecinde aşırı yorulmaktan, ayakta uzun süre durmaktan ya da uzun süre sabit oturmaktan kaçınılmalıdır. İlla ki oturulması gerekiyorsa, orta kısmı boş olan oturma minderleri tercih edilebilir.

Kabızlık probleminin de kuyruk sokumu ağrısına neden olduğu bilindiği üzere, bu sorundan kaçınmak için beslenme programına lifli gıdalar eklenebilir. Gerekirse diyetisyen ile beslenme rutini oluşturulabilir ya da dışkı sıvılaştırıcı ilaçlar ile bu sorun ortadan kaldırılabilinir.

Hamilelik yogası ya da pilates gibi egzersizler de omurga sağlığı açısından son derece faydalı olduğundan, kuyruk sokumu ağrılarının hafiflemesini sağlayacaktır. Böyle bir imkanınız yoksa en azından günde 30 dakikalık bir yürüyüş ya da yüzme oldukça faydalı olacaktır.

Yerden bir şeyler alınacaksa, omurgadan eğilmek yerine çömelme hareketi ile alınarak yine aynı şekilde doğrulabilirsiniz. Gerekirse duruş destek için hamile destek kemeri kullanabilirsiniz. Rahatsız ayakkabılar da iskelet sisteminde ağrıya neden olacağından, zaten ağırlık merkezi değişmiş vücudunuzu daha çok yoracaktır. Bunun için yüksek topuklu olmayan, rahat ve ortopedik ayakkabılar kullanabilirsiniz.

Ağrıyı hafifletmek için ılık oturma banyosu ya da sıcak/soğuk pedler kullanılabilir. Ancak ne yaparsanız yapın ağrı geçmediyse, bu durum için doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın. Bazı durumlarda kuyruk sokumu ağrılarının doğuma hazırlık ve gebelik nedeniyle değil de, bel fıtığı sebebiyle ortaya çıktığı görülmektedir. Böyle bir durumda doktor takibi oldukça önemlidir.

By | 2019-09-18T10:45:52+00:00 Nisan 10th, 2019|Hamilelik|0 Comments