Hamilelikte Kramp : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Kramp

Hamilelik dönemi, bir çok hormonel, ruhsal ve fiziksel değişimin yaşandığı kendi içerisinde özel bir dönemdir. Bu değişimlerden biri de gebelik döneminde görülen kramplardır. Tüm gebelik süresince görülebileceği gibi, sadece belirli bir dönemde de ortaya çıkabilir. Bir çok anne adayı için korkutucu bir durum olsa da, eğer karna giren kramplar arasında çok şiddetli ağrı ve kanama yoksa, aslında korkulacak bir durum da yoktur demektir. Gebelikte görülen kramplar genellikle kramplar bacaklarda hissedilmektedir. Baldırlarda başlayan ve ayağa doğru uzanan bu kramplar, en sık geceleri yaşanır. Gebelik ile birlikte büyüyen rahim, artan kilo ve irileşen memeler derken bacaklara oldukça fazla yük binmektedir. Bu da bacaklardaki kan damarlarına baskı yapma anlamına geldiği için, kramplar artmaktadır. Yine büyüyen ve gelişen bebek ile doğru orantılı olarak büyüyen rahim, bacak bölgesindeki sinirler ile damarlara baskı yapmaya başlar. Bu da genellikle kaslarda kramplara neden olur.

Karın bölgesindeki kramplar genellikle büyüyen rahim ile ilgilidir. Doğuma doğru ilerleyen süreçte, rahim kendini hazırlamaya başladığından gerilme ve genişleme sürecine girer. Bu da rahmi ön ve arka kısımdan bağlayan bağlarda gerilime neden olur. Bu gerilim de kramp olarak kendini gösterir. Bunun yanı sıra bebek rahme tutunduğunda, vücutta salgılanan progesteron hormonu, bağırsak ve karın bölgesindeki kasları gevşeterek sindirimi yavaşlatıcı bir etki yaratır. Böylece annede gaz birikimi ve şişkinlik meydana gelir. Bu durum da karın bölgesinde krampların hissedilmesine neden olacaktır.

Gebelikteki krampların bir diğer nedeni de cinsel ilişkidir. Özellikle spermler tarafından üretilen prostaglandin adlı bileşik madde rahim üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğundan, kramp görülebilir.

Krampları önleme yöntemleri nelerdir?

Gebelik boyunca krampları önlemenin temel şartı bolca su tüketmektir. Bunun için günde en az 8 ila 10 bardak arası su tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca magnezyum ve kalsiyum açısından zengin bir beslenme programı da krampların şiddetini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Dinlenme ve oturma anında bacakları hareketsiz bırakmak da kan akışını yavaşlatacağından en azında bilekleri oynatmak ve bacakları hareket ettirmek faydalı olacaktır. Ayrıca dinlenme esnasında bacaklarınızı yukarı kaldırmak da işe yarayan bir yöntem olduğundan küçük bir yastık kullanarak bacaklarınızı gerdirebilirsiniz. Eğer bir tarafa yatma isteği gösterirseniz, sol tarafınızı tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Her şeye rağmen şiddetli kramp yaşıyorsanız soğuk kompres ve masaj yapabilirsiniz. Kalın bir bez içerisinde buz parçaları koyarak, kramplı bölgede hafifçe gezdirin. 10-15 dakika bu şekilde kompres yaptıktan sonra, masaj aşamasına geçebilirsiniz. Papatya yağı gibi aromatik bir yağ ile ağrı kesici özellik taşıyan lavanta yağını karıştırarak nazikçe masaj yapabilirsiniz.

Ne zaman doktora başvurulmalıdır?

İlk etapta hafif başlayan kramplar, sonrasında şiddetli bir şekilde artarak yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Özellikle kaslarında artan şiddetli kramplar eğer bir kaç gün boyunca geçmediyse doktora başvurmalısınız. Doktorunuz yapılacak tetkikler ile sorunun kramp mı yoksa herhangi bir dolaşım bozukluğu mu olduğunu tespit edecektir.

Bunun yanı sıra bazı anne adaylarında kan pıhtılaşması sorunu oldukça yaygın görülmektedir. Eğer kramplarınız ile birlikte eşlik eden ağrı artışı, şişkinlik ve kızarıklık da görülüyorsa, zaman kaybetmeden doktorunuzu bilgilendirmeniz gereklidir.

Krampların tehlikeleri nelerdir?

Bacak ve kollardaki kas krampları gebelikte normal bir süreç olarak değerlendirilse de, karın bölgesindeki kramplar konusunda dikkatli olmakta fayda var. Eğer ağrı ve vajinal kanama ile birlikte karın bölgesinde kramp ve ağrı varsa, düşük belirtisi olabilir. Eğer gebeliğin son dönemi içerisinde 37. haftadan önce böyle şiddetli ağrı ve kramp hissediyorsanız, erken doğum başlamış olabilir.

Kramplar, alt karın bölgesinde görülüyorsa ve eşlik eden ağrılı idrar varsa enfeksiyon kaptığınızın da habercisi olabilir. Buna karşın üst karın bölgesinde yoğun ağrı ile kramp hissediyorsanız, ayrıca tansiyonunuz yükseldiyse preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am