fbpx

Hamilelikte Kaşıntı

//Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelikte Kaşıntı

Kadınların hayatında önemli bir evre olan hamilelikte bir takım şikayetlerin varlığı kaçınılmaz olmaktadır. Bu şikayetlerden kaşıntı hissi tıpkı bel ağrısı, kabızlık gibi en sık olan şikayetlerden biridir. Özellikle anne adayındaki büyüyen ve gerginleşen göbek, kalça ve basenler ile göğüs bölgesi günün bazı zamanlarında kaşınmaktadır. Eğer bu şikayetler anne adayının hayatını zora sokmayacak şekilde ise normal bir gebelik kaşıntısı şikayeti olarak değerlendirilir. Ancak eğer kaşıntının şiddeti yaşamı sekteye uğratacak kadar fazla ise gebelik kolestazı denilen durumun değerlendirilmesi gereklidir. Çünkü bu problem oldukça ciddi ve tehlikeli bir durumdur.

Gebelik Kaşıntısının Sebepleri

Hamilelikte normal olarak kabul edilen hafif kaşıntının nedenlerinden ilki bebeğin anne karnında büyümesi sonucu, annenin göbeğinin büyümesidir. Bunun nedeni hızlı kilo artışı ve bebeğin büyümesi sonucu cildin gerilmesidir. Aynı zamanda hormonlardaki dengesiz artış da cildin normalden daha fazla kurumasına neden olduğu için kaşıntıya neden olmaktadır.

Kaşıntının diğer bir sebebi ise bazı gebelerde kurdeşen görülmesidir. Eğer cilt üzerinde kırmızı, kaşıntılı ve yer yer şişlik olan döküntüler görülürse kurdeşenden şüphelenilmelidir. Genellikle karın ve çevresindeki bölgede ortaya çıkan kurdeşen, önlem alınmazsa göğüs, boyun, bacak ve kalçalara doğru yayılım gösterir. Belirtileri ilk hissettiğiniz anda doktorunuz ile durumu değerlendirerek, kurdeşen kremleri kullanabilir, kolayca bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.
Bazı gebe kadınlar kaşıntıyı özellikle vajina ve çevresinde hissedebilirler. Bu probleme yol açan durum maya enfeksiyonudur. Gebelik dönemine özel hormonal dengesizlikler, şekerli gıdaların aşırı tüketilmesi, karbonhidratın beslenme programında fazla olması gibi nedenler hali hazırda var olan mantar problemini tetikleyici faktörler arasındadır. Genital bölgede mantarların artması sonucu dayanılmaz kaşıntılar ortaya çıkabilir. Durum değerlendirmesini doktorunuz ile yaparak, gebelikte kullanımı problem yaratmayan antifungal kremler ile güvenli antibiyotikleri kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Çok nadir olsa da gebelikteki kaşıntıların diğer bir nedeni ise karın bölgesinde ve çevresinde görülen, kendini kaşıntıya sebep olan kırmızı kabarcıklar ile belli eden ürtiker plaklarıdır. Kırmızı kabarcıkların bazılarının içi su dolu olabilir ve ciddi şekilde kaşıntı hissi yaratır. Gebelik için uygun olan ürtiker karşıtı kremler ile diğer alerji ilaçları bu problemi ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Yine ürtikere benzeyen ve cildin bazı bölümlerinde böcek ısırığına benzeyen bir diğer sorun ise prurigo denilen döküntülerdir. Tüm vücutta görülebileceği gibi en sık olarak bacaklar, ayak, kol ve ellerde yoğun şekilde döküntüye neden olur.

Gebelik kolestazı nedir?

Gebelik döneminde ciddi bir kaşıntı durumu varsa ancak vücutta herhangi bir belirti ya da cilt lezyonu gözlenmiyorsa, ilk akla gelecek olan gebelik kolestazı olmaktadır. Bu durum karaciğerde meydana gelen safra akışının gebeliğe bağlı olarak yavaşlaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çünkü normal şartlarda üretimi karaciğer tarafından yapılan safra ilerleyerek safra kesesinde depolanmaktadır. Ancak gebelik nedeniyle değişen hormonal yapı safra kesesinin işlevini yavaşlattığından, safra akışı da yavaşlar ve vücutta safra birikimi ortaya çıkabilir. Deride herhangi bir döküntü, kızarıklık ya da başka bir lezyona sebep olmayan bu durum sonucu genellikle eller ve ayaklarda ciddi bir kaşıntı ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuz ile durumunuzu değerlendirmeniz gereklidir. Aksi halde ilerleyen dönemde annede K vitamini eksikliği ile sarılığa neden olan bu durum oldukça ciddi bir tehlikedir. Özellikle K vitamini eksik olduğu zaman kanda pıhtılaşma problemleri ortaya çıkacağından, doğumdan sonra kanamanın durdurulamaması söz konusu olabilir.

Gebelik kolestazı bebeğe zarar verebilir!

Karaciğer ve safra arasındaki yavaşlama sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık tedavi edilmezse sadece anneyi değil, bebeği de etkilemektedir. Kolestazdan etkilenen bebeğin sağlık durumu da git gide bozulmaya başlar. Kalp atışları düzensiz hale gelebilir. Erken doğum ve anne karnına dışkı yapmaya kadar varan ciddi sorunların en büyüğü bebek ölümüdür. Diğer bir problem ise K vitamini eksildiğinden, bebekte beyin kanaması da gerçekleşebilir. Bu nedenle kaşıntının şiddeti ne olursa olsun hissedildiği an doktora başvurulmalı, gerekli testler ile sorunun kaynağı bulunmalıdır.

Gebelik kolestazı tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır!

Gebelik kolestazı yaşayan anne, safra kesesindeki asit seviyesini düşüren ve gebelik için problem yaratmayan bir ilaç ile bu durumdan kurtulabilir. Bazı durumlarda başka ilaçlar ile tedavinin desteklenmesi de gerekebilir. Anne adayı -doğal olarak- bebeğe zarar vermesi endişesi ile ilaç kullanmaktan çekinse de gebelik kolestazının tedavisinde kullanılan ilaçlar ve yan etkilerinin anne ve bebek üzerinde hiç bir problem yaratmadığı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle eğer bir uzman ile durum değerlendirilerek güvenli ilaç tedavisine başlandıysa, kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için ilaç kullanmaktan çekinmemelisiniz.

Diğer kaşıntı nedenleri

Gebelikte ortaya çıkan kaşıntının diğer nedenleri arasında anne adayında var olan alerjik durumlar, gebelik öncesinden devam eden cilt hastalıkları, tiroid ve böbrek problemleri, viral hepatitlerin varlığı, bilirubin seviyesinin yüksek olması, başka hastalıklar için kullanılan ilaçlar varsa onların yan etkileri de gebelik döneminde kaşıntıya neden olabilir.

Test yapılmalıdır!

Kaşıntı şikayetiniz hangi seviyede olursa olsun doktorunuza başvurduğunuz taktirde karaciğer fonksiyon testleri, kanda safra asit seviyesinin değerlendirilmesi ile hepatit testler yapılmaktadır. Bu testlerin yapılması hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından son derece yararlıdır.

Kaşıntı için diğer önlemler

Ciddi bir durumdan kaynaklamayan kaşıntılar için doktorunuzun önerdiği kremleri kullanarak, daha rahat bir gebelik geçirebilirsiniz. Bunu dışında her gün alacağınız ılık bir duş ile vücut temizliğine ekstra dikkat etmek de yararlı olmaktadır. Hassas bir dönem olan gebelikte kullandığınız kozmetiklerin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Pamuklu çamaşırlar ile giysiler tercih etmek, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olan krem, parfüm ve diğer kozmetik ürünlerin kullanımını sınırlandırmak işe yarayan diğer önlemler arasındadır.

By | 2019-03-19T09:06:12+00:00 Mart 19th, 2019|Hamilelik|0 Comments