fbpx

Hamilelikte Karın Ağrısı

//Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelikte Karın Ağrısı

Karında ve hatta kasık bölgesinde ağrı hissi hemen her gebelikte yaşanması muhtemel olan şikayetler arasındadır. Özellikle gebeliğin erken dönemleri boyunca karın ağrısı yaşayan anne adaylarının oranı azımsanmayacak kadar azdır. Genellikle bu tip erken dönem ağrıları, adetin gecikmesinden itibaren takip eden ilk haftada yoğun şekilde yaşanabilir. Bir çok anne adayı bu durumu “Sanki regl olacakmışım gibi ağrı çekiyorum ama kanama başlamıyor bir türlü” olarak da ifade eder. İkinci trimesterde azalan ağrı şiddeti, gebeliğin son aylarını kapsayan üçüncü trimestere girildiğinde büyüyen rahim nedeniyle hem şiddetini hem de sıklığını artırmaya başlayacaktır.

Gebelik dönemi boyunca dayanılabilecek kadar ağrı yaşamak doktora gitmeyi gerektirmez ve normal kabul edilir. Sadece dinlenmenin bile yeterli olduğu ve zamanla azalan bu ağrılar eğer yaşamı olumsuz etkiliyorsa ya da yaşam kalitesini düşürecek kadar çok artmışsa, uzman bir hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Hamilelikte karın ağrısının nedenleri nelerdir?

Gebelik döneminde karın ağrısının en sık nedeni rahim bağlarının gerilmesidir (round ligament ağrıları). Rahmin ön kısmında, rahmi tutan iki büyük bağ bulunur. Büyüyen bebek ile doğru orantılı olarak genişleyen rahim, çevresindeki zar ve bağlarda gerilime neden olmakta olduğundan, anne adayı bu durumu ağrı şeklinde tanımlar. Genellikle yaşanan bu ağrılar adeta bir bıçak saplantısı olarak da tanımlanır. Gerilime bağlı yaşanan ağrılar gebelik süresince görülebilir. Bazen her iki tarafta da ağrı hissedilirken, bazı durumlarda tek taraflı karın ağrısı da hissedilebilmektedir. Özellikle anne adayının ani hareketlerinden sonra ortaya çıkan bu ağrılar zararsızdır ve klinik olarak ciddi bir durum arz etmez.

 Gebeliğin erken döneminden itibaren rahmin büyümesi de ağrılara neden olmaktadır. Çünkü rahim büyüdükçe başta bağırsaklar olmak üzere, bir çok organ üzerine baskı artar. Bu baskı arttıkça da anne adayı ağrı hissetmektedir. Ancak rahmin büyümesine bağlı oluşan bu ağrının herhangi bir tedavisi ya da azaltma yöntemi yoktur. Sadece mide üzerine baskının azalmasını isterseniz, öğünlerde aldığınız besin miktarını yani porsiyonlarınızı azaltarak baskıyı bir miktar indirgeyebilirsiniz. Bu durum aynı zamanda varsa mide yanmanıza da iyi gelecektir.

 Gebeliğin özellikle son döneminde yoğunluğunu artıran kabızlık problemi de karın ağrısına neden olmaktadır. Gebelik hormonu olarak bilinen progesteron nedeniyle yavaşlayan sindirim sisteminin yarattığı kabızlık problemi uzun süreli yaşandığında karın ağrısına sebep olmaktadır. Eğer kabızlığa bağlı ağrılar dayanılmaz bir hal alıyorsa, doktorunuz ile görüşerek en azından kabızlığa çözüm bulabilir ve ağrılarınızın kaynağını azaltarak dolayısıyla ağrıları da azaltabilirsiniz.

 Hamilelikte karın ağrısı şikayetinin bir diğer nedeni de üçüncü trimesterde görülen Braxton-Hicks kasılmalarıdır. Rahmin kendisini doğuma hazırlaması olarak düşünülen bu kasılmalar, normal kasılmalardan (doğum sancısı) farklı olarak hafif şiddette ve düzensiz kasılmalardır. Çoğunlukla dinleme ile kendiliğinden geçer. Ancak ağrı giderek artıyor, kasılmalar düzenli hale geliyorsa, zaman kaybetmeden doktorunuza haber vermelisiniz. Bu durumda yaşadığınız şey gerçek doğum sancıları olabilir ve bu durum doğumun habercisidir.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar gebelik ile ilgili olan, neredeyse her anne adayında görülen ve ciddi bir durum oluşturmayan ağrılardır. Ancak karın ağrısının tehlikeli sayılabilecek bir çok nedeni daha vardır ve bu tip ağrılarda tedbir alınmazsa anne ve bebeğin sağlığı tehdit altına girebilir. Bunlardan ilki ektopik gebeliktir. Her 100 gebelikten 2’sinde ortaya çıkabilen bu durumda, yumurta rahim dışında bir yere yerleşir ve ilk haftalarda hafif sayılabilecek şekilde hissedilen ağrılar, ilerleyen haftalarda ciddi şekilde artar. Şiddetli ağrılar eşliğinde vajinal kanama yaşıyorsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin öğrenilmesinden itibaren ilk haftalarda hissedilen karın ağrısının bir nedeni de düşüktür. Düzenli ağrılarınız devam ediyorken, kanama başlarsa muhtemelen düşük yaşıyorsunuzdur ve uzman bir doktora mutlaka başvurmalı, gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Gebelikte nadiren de olsa idrar yolu enfeksiyonları karın ağrısına neden olabilmektedir. İdrar yaparken ya da idrara çıkarken karın ağrısı ve genital bölgede yanma şikayetiniz varsa yine doktorunuza başvurarak tedavi olmalısınız.

 İleri yaşlarda gerçekleşen gebeliklerde yaşanılan karın ağrılarının en önemli nedenleri arasında safra taşları yer almaktadır. Bu tip ağrılar genellikle karnın sağ üst köşesinde gerçekleşir. Ağrının şiddeti, normal bir karın ağrısına göre daha şiddetli seyreder. Eğer bu tip bir ağrı yaşıyorsanız, doktorunuz ile iletişime geçmeniz gereklidir.

 Karın ağrılarınız, karın bölgesinde değil de kaburgaların hemen altında başladıysa, mutlaka doktorunuzu aramanız gereklidir. Böyle bir durum preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) belirtisidir ve acil müdahale gerektirir. Böyle bir durum varsa eşlik eden şiddetli baş ağrısı, ödem ve halsizlik de meydana gelecektir.

Hamilelikte karın ağrısı şikayetini azaltmanın yolları nelerdir?

 Ağrı yaşadığınız bölgeyi sıcak duş eşliğinde hafifçe ovalarsanız, bir miktar rahatlayabilirsiniz. Bunu aynı zamanda yine bir sıcak su torbası ile de yapabilirsiniz. Ancak uzun süre aynı bölge üzerinde sıcak su torbasını bekletmemelisiniz. Sıkça yer değiştirerek, 5’er dakika aralıklar ile karın bölgesinde gezdirmeniz yeterlidir.

 Ani hareketler yapmak da karın ağrısına neden olabileceğinden, özellikle ilerleyen gebelik haftalarında oturduğunuz yerden daha yavaş kalkabilir ve daha yavaş hareketler ile oturabilirsiniz.

Gebelik öncesinde egzersiz yapan biriyseniz, karın ağrılarınızı azaltmak için yoga ya da hamilelik pilatesi kurslarına yazılabilir, basit esneme – germe egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak öncesinde mutlaka doktorunuz ile görüşüp, durumunuzu değerlendirmeniz gereklidir.

 Çevrenizde masajdan anlayan birileri varsa, karın ağrılarınız için sırtınıza nazikçe masaj yapabilir. Özellikle sıcak bir duş sonrasında, yapılacak olan hafif masaj ciddi oranda ağrı yaşamanızı azaltacaktır.

37. haftadan sonra aniden ortaya çıkan karın ağrısı ve eşlik eden kasılmalar doğumun başladığı anlamına geldiği için bu tip ağrılar dikkate alınmalıdır. Vücut yavaş yavaş doğum sinyalleri vermeye başladığı için, doktorunuz ile durumunuzu değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

 

By | 2019-10-07T06:40:13+00:00 Aralık 24th, 2018|Hamilelik|0 Comments