fbpx

Hamilelikte Kanama

//Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama

Kadınların hayatlarındaki en özel dönemlerden biri olan hamilelik evresinde yaşanılan tüm olumlu ve olumsuz durumlar derinden etkiler. Özellikle olağandışı yaşanılan durumlarda anne adayı normalden daha fazla endişelenir ve sorunlarına daha hızlı yanıt aramaya başlar. Bu durumların başında da gebelikte yaşanılan kanamalar gelmekte. Genellikle bu dönemde görülen kanamalar bazen çok az miktarlarda olabildiği gibi, bazen de çok şiddetli olabilmektedir. Genellikle anne adayından kaynaklı olan bu kanamaların önem arz etmesi için gebelik haftasına ve kanamanın miktarına dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Lekelenme

Gebeliğin genellikle ilk haftalarında daha çok kahverengi ya da açık pembe renkli görülen kanamalardır. Genel olarak zaten gebeliğin ilk haftalarında lekelenmelerin olması normal olarak kabul edilir. Bu aşamada ciddiye alınması gereken kanama tipi lekelenme değil, açık kırmızı renkteki kanamalardır.

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde görülme ihtimali daha yüksek olan vajinal kanamalar normal şartlarda bir bulgu oluşturmaz ve zaten tüm gebeliklerin %20’sinde görülen bir durumdur. Halk arasında daha çok “üstüne görme” olarak adlandırılan durum aslında yerleşme kanamasıdır. Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi, diğer bir değişle yuvalanması esnasında görülen lekelenme tipindeki kanama bu şekilde adlandırılır.

Yerleşme kanamasında ilk görülen kanama tipi çok az miktarda bir kırmızı nokta şeklinde iken, devamında kahverengi akıntılar görülebilmektedir. Bu rengi almasının nedeni ise rahimden gelen kanın vajina içerisindeki mikroplar tarafından değişime uğratılarak renginin kahverengiye benzemesi olmaktadır. Bu şekildeki bir akıntı kanamanın çok az olduğunu ve çoğunlukla riskli bir durum olmadığını gösterir.

Hamileliğin İlk Aylarında Kanama Olması

Hamileliğin erken döneminde görülen kanamalar çok dikkate alınmasa da takip edilmeyi gerektirir. Bu durumlarda “kanama ne zaman başladı, sürekli devam ediyor mu yoksa aralıklarla mı devam ediyor, şiddeti nasıl, damla damla mı yoksa adet kanaması gibi bir pedi dolduracak kadar mı geliyor ya da kanama ile birlikte parçalar var mı” gibi sorulara yanıt aramak gereklidir. Öte yandan kanama ile birlikte şiddetli bel ve kasık ağrısı, ateş, halsizlik ve yorgun hissetme, mide bulantısı ve eşlik eden kusma gibi belirtilerin var olup olmadığı da değerlendirilmelidir. Eğer kanama ile birlikte sayılan durumlardan biri ya da bir kaçı mevcutsa zaman kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına gitmeniz gereklidir.

Bunlara karşın damla damla gelen, herhangi bir ağrı yaratmayan, kahverengi renkteki kanamalar tehlike arz etmezler. Genellikle bu durumlar yerleşme kanaması ve hormon değişikliği ile meydana gelen kanamalar olmaktadır.

Endişelenilmesi gereken kanamalar arasında şiddetli karın ağrısı ile sürekli kahverengi renkte gelen kanamalar olmalıdır. Büyük ihtimalle dış gebelik nedeniyle oluşan bu durum için acilen uzmana görünmelisiniz. Öte yandan kanama esnasında parçalar geliyorsa ve ağrı hissediliyorsa düşük ihtimalinde de söz edilebilir. Bunların yanı sıra hamilelik sırasında plasentada bulunan tümör kaynaklı trofoblastik hastalıklar nedeniyle gerçekleşen kanamalar da sürekli kahverengi akıntılar şeklinde olabildiğinden acilen uzmana gidilmesi gereken bir diğer durumdur.

İkinci ve Üçüncü Trimester Kanamaları

Hamileliğin dördüncü ayı ile sonuna kadar olan dönemdeki kanamalar her daim dikkatle incelenmesi gereken kanamalar olarak sınıflandırılırlar. Bu dönemde görülen kanamaların sebeplerinden ilki geç dönemde meydana gelen düşükler olmaktadır. Pembe renkte başlayan akıntılar devamında şiddetli ağrı ile miktarını artırır. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gereklidir.

Gebeliğin orta ve geç döneminde görülen kanamalar genellikle plasenta kaynaklı olmaktadır. Plasentanın rahim girişine yakın ya da rahim ağzını kısmen / tamamen örter pozisyonda olması gibi durumlarda aniden başlayan açık ve parlak kırmızı renkte kanamalar görülmektedir. Genelde ağrısız olan bu kanamalar ağır madde kaldırma, zorlanma, cinsel ilişki ya da şiddetli öksürük gibi durumlarda tetiklenebilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Gebeliğin son döneminde görülen plasenta kaynaklı kanamaların başında, plasentanın erken ayrılması gelmektedir. Genellikle ileri yaşlarda gebelik yaşayan, sigara kullanan, çok fazla aspirin kullanan, yüksek tansiyon hastalığı olan kadınlarda risk çok daha fazla olmakla birlikte geçmiş gebeliklerinde erken plasenta ayrılma öyküsü bulunan kadınlarda da yine tekrarlama ihtimali olan bir durumdur. Bazı durumlarda göbek kordonu kısa olan bebeklerde de plasenta erken ayrılabilmektedir. Bu durumlarda kanama parlak kırmızı olur ve kanamaya şiddetli ağrı ile kramplar eşlik edebilir. Duruma acilen müdahale edilmezse anne adayın aşırı kan kaybı nedeniyle şoka bile girebilir. Bu nedenle orta ve son dönemde görülen kanamalar dikkate alınmalı ve acilen uzmana başvurulmalıdır.

 Cinsel İlişki Sonrası Görülen Kanamalar

Gebeliğin tüm dönemlerinde cinsel ilişki sonrasında kanama görülmesi normal bir durum olarak görülmez. Bu tip durumlarda akıllara ilk önce rahim ağzından kaynaklanan bir sorun olduğu gelmektedir. Genellikle miyom, polip ya da rahim ağzı kanserinin varlığından kaynaklanan bu durumlar aynı zamanda erken doğum ya da bir düşüğün habercisi olabildiğinden vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz gereklidir.

 Hamilelikte Kanamayı Durdurma

Kanaması olan gebeler doktor kontrolünden sonra evde ya da hastane ortamında yatak istirahatine alınabilirler. Kanamanın sebebine göre ağızdan, damar yolu ile serum veya kalçadan iğne şeklinde tedaviler yapılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kanaması olan gebelerin doktor onayı olmadan hiç bir şekilde kendi başlarına ilaç ya da doğal bir madde kullanmamalarıdır. Özellikle bazı otlar, kürler, çaylar gibi alternatif tedavi yöntemleri yarar vermekten çok ciddi zarar verebilecek durumlara da neden olmaktadır. Bu nedenle kanaması olan gebelerin mutlaka doktor kontrolünde tedavi olmaları, bunların dışında kendi kendilerine bir tedavi yöntemi uygulamamaları gereklidir.

By | 2018-12-22T13:54:10+00:00 Ekim 17th, 2018|Hamilelik|Hamilelikte Kanama için yorumlar kapalı