fbpx

Hamilelikte Kalça Ağrısı

//Hamilelikte Kalça Ağrısı

Hamilelikte Kalça Ağrısı

Hamilelikte yaşanılan ağrıların en başında kalça ağrısı gelmektedir. Bir çok anne adayı kalça ağrısı ile birlikte bel ve sırt ağrısı yaşadıklarını ifade ederler. Genel olarak normal bir durum olarak değerlendirilen kalça ağrısı, uzun süre geçmezse ya da ağrıların şiddeti giderek artıyorsa uzman bir hekim tarafından gerekli tetkiklerin yapılması ve müdahale edilmesi gereklidir.

Hamilelikte görülen kalça ağrısının nedenleri nelerdir?

Hamilelik, kadın hayatında özel bir dönemdir ve her ne kadar güzel duygular ile yoğun bir zaman olsa da beraberinde bir çok fiziksel sıkıntıyı da getirmektedir. Bunların başında gelen kalça ağrısının temel nedeni, gebeliğin ilerlemesi ile birlikte büyüyen bebek ile doğru orantılı olarak genişleyen rahmin yaptığı ağırlıktır. Her geçen gün daha ağır hale gelen rahim, anne adayının vücudunun ağırlık merkezini de değiştirdiğinden bir çok kas grubuna baskı yapmaya başlar. Gebelik öncesinden bu ağırlığa alışkın olmayan kas grupları ile omurga sistemi, doğal olarak ağrı belirtileri verecektir. İlk etapta kol ve bacaklarda görülmeye başlanan ağrı çeşidi, zamanla kalçada hissedilmeye başlanır.

Hormonlar

Kalçada görülen ağrının diğer bir nedeni de hormonlardır. Özellikle relaksin adı verilen hormon, vücuttaki eklem ve kasları yumuşatıcı bir etki yaratır. Buradaki amaç vücudu doğuma hazırlamaktır. Ancak giderek yumuşayan kemikler arasında leğen kemiği de olduğundan, kalça ağrısı kaçınılmaz olarak karşımıza çıkar. Aslında relaksin hormonunun leğen kemiğini giderek yumuşatması, bebeğin bu doğum kanalından rahatça geçmesi içindir.

Kilo Artışı

Yine kilo artışı da kalça ağrısına neden olmaktadır. Özellikle hızlı kilo artışı ve bebeğin büyümesine ek olarak ağırlaşan rahim leğen kemiğine baskı yapmaktadır. Bu da anne adayında kalça ağrısı olarak ortaya çıkar.

Siyatik

Kalça ağrılarının ilişkilendirildiği diğer bir etmen de siyatik sinirleri olabilir. Altı sırt bölgesinden gelen ve ayaklara bağlanan iki adet sinir, büyüyen rahim altında baskıya maruz kaldığında, ayak ve uyluk bölgesinde ağrı, karıncalanma ve özellikle de kalçada ağrıya neden olmaktadır. Doğuma doğru bebeğin pozisyon değiştirmesi ile bu sinirlere yapılan baskı azaldığı için nispeten bir miktar rahatlama olacaktır.

Geçici Osteoporoz

Kalça ağrılarının en tehlikeli sebeplerinden biri de geçici osteoporoz (kemik erimesi) olabilir. Genellikle ikinci trimester ile üçüncü trimester arasında görülen kalça ağrılarının nedeni geçici osteoporoz olabilmektedir. Bu problem, uyluk kemiğinin üst bölgesinde kemik kaybına dahi neden olabilir. Yürürken dahi yoğun şekilde hissedilen bu ağrılar için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çekilecek bir MR ile tespit edilebilen geçici osteoporoz eğer tedavi edilmezse kalça kırığına neden olabilir.

 

Yuvarlak Bağ Ağrısı

Round Ligament olarak da bilinen yuvarlak bağ ağrıları, hamilelik sürecinde yaşanan kalça ağrılarının bir başka nedenidir. Özellikle alt karın bölgesinde yaşanan bu ağrılar oldukça şiddetli olsa da hamilelik için doğal ağrılardan sayılır. Sebebi ise rahmin iki yanında bulunan yuvarlak bağ dokularıdır. Rahmi tutan, bebeğe koruma ve destek sağlayan bu bağlar, anne adayı öksürdüğünde, ani hareket yaptığında ya da hapşırdığında ortaya çıkar ancak bir kaç saniye sonra yok olur.

Hamilelikte kalça ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir?

Ağrıları azaltmanın ilk yolu sıcak ve soğuk kompres uygulamaktır. Soğuk kompres uygulandığında ağrıyı uyuşturabilir; sıcak kompres uygulandığınızda ise kaslarınız rahatlayacaktır. Ilık bir banyo yapmak dahi ağrılarınıza iyi gelebilir. Ancak her iki uygulama için de öncesinde doktorunuz ile iletişime geçerek, danışmanız gereklidir.

Egzersiz yapmak da kalça ağrılarını azaltan bir başka faktördür. Özellikle pilates ve yüzme gibi eklemler ile kalçadaki baskıyı azaltan egzersizler, kasların sıkılığını azaltarak rahatlama sağlar. Kan akışını da hızlandıran egzersizler, gebelikte en çok tercih edilen ağrı kesici yöntemler olarak bilinirler.
Hamile yastıkları ile uyku pozisyonu da kalça ağrıları için etkilidir. Özellikle hamile yastıkları pelvis bölgesine destek oluşturdukları için, daha rahat bir uyku sağlamaktadır. Oldukça rahat ve esnek olan bu yastıklar, vücut şekline göre ayarlanabildiği için sadece karna değil, kalça, sırt ve bacaklara da destek olarak ağrıyı önlemede etkilidir. Yine uyku pozisyonunuzu sol tarafa yatarak, bacakları bükme şeklinde ayarlarsanız, kalça ağrılarınız hafifleyecektir.

Kemikler için en gerekli minerallerin başında kalsiyum gelir. Eğer yeterince kalsiyum takviyesi almıyorsanız, büyüyen bebek kendisi için gerekli olan kalsiyum ihtiyacını sizin kemiklerinizden alacağı için sadece kalça bölgesinde değil, vücudun çeşitli kemiklerinde ağrılar yaşanacaktır. Bunun yanı sıra yine kalsiyum ile birlikte magnezyum, folik asit desteğini de kemik sağlığınız ve yoğunluğunuz için ihmal etmemeniz gerekmektedir. Hamilelikte beslenmenin püf noktaları için bu makalemize de göz atmayı unutmayın.

Kalça ağrıları ile birlikte diğer kas ve kemik ağrılarını önlemenin en güzel yolu aslında gebelik öncesinde düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile iskelet ve kas yapınızı güçlendirmek olacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ve gebelik düşünüyorsanız, her gün 45 dakika kadar yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

Kalça ağrısının tedavisi nasıldır?

Bazı gebeliklerde ne yapılırsa yapılsın ağrı hafiflememekte ve giderek şiddetini artırarak anne adayının yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Böyle durumlarda uzman bir hekime başvurmak ve gerek sizin gerekse bebeğin sağlığı için gerekli kontrolleri yaptırmak önemlidir. Bazı durumlarda annenin bahsettiği ağrı kalça ağrısı olarak belirtilse de, anne bu ağrıyı vücudundaki diğer ağrılar ile karıştırabilir. Bu durumda ağrının tam olarak yerini ve kaynağını bilmek önemlidir. Aksi halde daha da olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Kalça ağrısı için doktorunuzun önerisi ile gerekli ağrı kesiciler de kullanabilirsiniz. Bunlar gebelikte kullanımı zararlı olmayan, güvenilir içerikli ilaçlardır. Ancak mutlaka bir doktor gözetiminde olmanız gerekir. Başkasına iyi gelen bir ilaç, sizin için ciddi bir problem oluşturabileceğinden, kendi kafanıza göre ilaç kullanmamalısınız.

By | 2019-07-22T09:21:28+00:00 Mayıs 14th, 2019|Hamilelik|0 Comments