fbpx

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

//Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere neden olur. İşte bu nedenle ortaya çıkan belirtilerden biri de vajinal akıntının artmasıdır. Aslında tüm kadınlar hayatı boyunca bir çok kez akıntı ile karşılaşırlar. Normal olarak kabul edilen beyaz, şeffaf ve kokusuz özelliklerdeki akıntı aslında üreme organlarının doğal sistemi içerisindeki bir süreçtir. Bazen bu akıntının açık kahverengi renge sahip olduğu da görülür ve bir çok durumda bu akıntı da normal kabul edilir. Ancak ortada başka belirtiler varsa o zaman incelenmesi gerekir.

Kahverengi vajinal akıntı askında rahim ağzında bulunan sıvı ile serviks bölgesinde eskiden kalmış kanın karışarak, dışarı çıkmış halidir. Hamile kadınlarda sıkça görüldüğü gibi hamile olmayan kadınlarda da görülmektedir.

Gebelikte görülen kahverengi akıntı genellikle ilk üç aylık dönemde, yani ilk trimesterde meydana gelmektedir. Bunun ilk nedeni gebelik nedeniyle östrojen salgılanmasıdır. Gebeliğin rutin durumları arasında sayılan kahverengi akıntılar eğer kötü koku, idrara çıkarken ağrı ya da yanma hissi ile birlikte görülüyorsa veya akıntı içerisinde kırmızı kan da görülmeye başlandıysa, o zaman tehlikeli bir durumun varlığı kabul edilerek derhal uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Kahverengi akıntının varlığının nedenleri nelerdir?

Gebeliğin ilk zamanlarında görülen kahverengi akıntının nedeni yerleşme (implantasyon) kanaması olabilir. Yani sperm ile yumurta döllendikten sonra oluşan embriyo, rahme doğru hareket eder ve uygun bir yerde rahim zarı içerisine gömülür. Bu gömülme esnasında vajinal akıntı, kahverengi kanama ya da lekelenme tarzında belirtiler ortaya çıkabilir.

Kahverengi akıntının bir diğer nedeni de dış gebeliktir. Yani embriyonun rahim zarı yerine fallop tüpüne tutunmasıdır. Tıptaki adı ile ektopik gebelik de denilen bu durum çoğunlukla kahverengi akıntı ya da kanama şeklinde kendini gösterir. Tehlikeli bir durum olduğundan müdahale edilmesi gereklidir. Eğer kahverengi akıntı eşliğinde şiddetli karın ağrısı ya da kramp gibi belirtileriniz varsa, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gereklidir.

Gebelik süresince vajina ve çevresindeki alan değişen hormonal denge ve kan dolaşımının artması nedeniyle çok daha hassas ve duyarlı bir hale gelmektedir. Bu nedenle eğer gebelikte cinsel ilişki yaşamışsanız ya da vajinal muayene olmuşsanız, bir miktar kahverengi akıntı gelmesi normal kabul edilir. Bu hassas durum aynı zamanda bir takım enfeksiyonların gelişimine de zemin hazırlar. Bir takım iltihaplanmalar ya da bakteriyel etkiler neticesinde kahverengi vajinal akıntı görülebilir.

Eğer gebelik süresince herhangi bir ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız, bu ilacın yan etkileri de kahverengi akıntının nedeni olabilir. Bu noktada düzenli kullanmanız gereken bir ilaç varsa ve hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Hamilelik döneminde yaşanan ani ve dengesiz şekilde değişen hormonal denge kimi zaman ruhsal problemlere de neden olmaktadır. Stres, üzüntü, depresyon ya da sıkıntı durumlarında kahverengi vajinal akıntının olduğu görülür. Temel nedeni ise vücutta bulunan bir takım hücrelerin değişiminin gecikmesi ve kana etki ederek oksitlenme sorununu ortaya çıkarmasıdır.

Bazı ciddi durumlarda da kahverengi akıntının olduğu izlenmiştir. Örneğin, bebeğin çeşitli sebepler nedeniyle zarar görmesi, kürtaj, düşük ya da ölü fetüs (bebeğin anne karnında ölmesi ancak düşük olmadan rahme tutunmaya devam etmesi) gibi durumlardır. Fakat bunların olma ihtimali oldukça az olduğundan kahverengi akıntının sebebi araştırılmadan panik yapmaya gerek olmadığı da bir gerçektir.

Son olarak sadece hamilelik değil, üreme yollarındaki bir takım hastalıklar da kahverengi vajinal akıntıya neden olabilmektedir. Örneğin, rahim ağzı kanseri, sistit, pelvis iltihabı, vajinal iltihaplanmalar, rahim ağzı yaraları, atrofik vajinik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi problemler varsa, akıntı rengi kahverengi olacaktır. Eğer bu tip bir enfeksiyon nedeniyle kahverengi akıntı varlığı teşhis edilmişse, doktorunuz tarafından gebelikte kullanımı güvenli bir antibiyotik verilerek kolayca tedavi olabilirsiniz.

Özellikle ileri yaşlardaki gebeliklerde görülen kahverengi akıntının nedenlerinden biri de menopoz varlığıdır. Yakın zamanda girilecek olan menopozun göstergesi sayılan kahverengi akıntılar, uzman hekim tarafından değerlendirilebilir ve daha ileri yaşlarda gebelik düşünülüyorsa, yumurta dondurma işlemi yapılabilir.

Gebelikte kahverengi akıntı tehlikeli midir?

Hiç bir doktor sadece kahverengi akıntı varlığı ile teşhis koyamaz. Mutlaka şikayetleriniz dinlenmeli, gerekirse akıntı için gerekli laboratuar tetkikleri yapılmalıdır. Özellikle kahverengi vajinal akıntı ile birlikte titreme, yüksek ateş, miktarı sürekli artan akıntı, keskin koku, şiddetli ağrı ve kramplar gibi sorunlar görülüyorsa mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.

Kahverengi vajinal akıntı önlenebilir mi?

Kahverengi vajinal akıntının önlenmesi mümkün değildir. Ancak düşük gibi ciddi bir sorun nedeniyle görülüyorsa ve mümkünse düşüğü önleme adına tedavi uygulanabilir. Kahverengi akıntının varlığı, vajinal bölge hassasiyetinden kaynaklanıyorsa, bir süre cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekebilir.

Kahverengi akıntı ne kadar süre devam eder?

Bir çok kez hamileliğin başladığını haber veren kahverengi vajinal akıntı uzun zaman sürmez. Genellikle 4-6 gün arasında devam eder ve kendiliğinden yok olur. Eğer akıntı varlığı bir kaç hafta sürmüşse ve eşlik eden başka problemler de varsa, derhal doktora danışılmalıdır.

Gebeliğin ilk dönemindeki kahverengi akıntı, bazı durumlarda erken düşüklerin de göstergesi olabilir. Böyle durumlarda çok şiddetli ağrı ile birlikte görülen akıntıların içerisinde parçalar da varsa, düşük ihtimali değerlendirilir. Yine de tam bir teşhis için uzman doktor kontrolü gerekir.

Doğum sonrası kahverengi akıntı

Gebelik süresince kahverengi akıntı yaşamış ya da hiç yaşamamış olsa da bazı kadınlar doğum sonrası da bu tip bir akıntının varlığını bildirmişlerdir. Bu durumun temel nedeni rahmin genişlemesidir. Bebek doğduktan sonra rahmin eski boyutlarına geri dönmesi biraz zaman alacaktır. Bu esnada rahimde biriken kan, kahverengi akıntı şeklinde dışarı atılmaktadır.

2019-10-15T11:04:31+00:00