fbpx

Hamilelikte Kafein Tüketimi

//Hamilelikte Kafein Tüketimi

Hamilelikte Kafein Tüketimi

Hamilelikte Kafein Tüketimi

Hemen herkesin tükettiği kahve ve çayda bulunan olan kafein, dünya genelinde bağımlılık yaratan bir madde olarak kabul edilmektedir. Tıptaki ismi ile “trimethilksantin” olan kafein kalbi uyarmak için kullanılmaktadır ve idrar söktürücü özelliği bulunur. Halk arasında uyanık kalmak ve sabahları ayılmak için kahve içilmektedir.           

Kahvenin içerisinde bulunan kafein tıpkı uyuşturucu maddeler gibi beyni uyarmaktadır ancak diğer maddelere göre etkisi ve mekanizması oldukça düşük seviyelerde seyretmektedir. Ayrıca gün içinde alınan toplam kafein miktarı normal seviyelerde seyrederse problem yaratmadığı öne sürülür. Bu bilgiler ışığında hamilelik dönemindeki kadınların da günlük kafein miktarını hesaplayarak, kahve tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Aksi halde sadece anne adayı değil, bebeği de yüksek kafein oranından etkilenecektir. Yapılan araştırmalara göre, hamile kadınların aldıkları kafein kanlarında 10 saat kadar etkili olurken, bebeğin kanında neredeyse 4 gün boyunca etkin olarak kaldığı ortaya konulmuştur. Yani bebeğin kanında 100 saat etkin olabilecek bir madde tüketilmiştir. Bu nedenle eğer alışkanlık yoksa kafein tüketilmemeli, tüketilecekse de günlük 300 miligramı geçmemelidir.

Gebelikte kafein tüketiminin zararları nelerdir?  

Temelde kafein besleyici bir madde değildir, minerali ya da vitamini bulunmaz. Yani vücut için gerekli bir madde değildir. Ancak keyif verici bir özelliği olduğu için hamile kadınların sınırlı olmak kaydı ile tüketmelerinde sakınca görülmez. Aksi halde günlük tüketimin çok üzerinde (günde 6 fincan kadar) kafein alan hamile kadınlarda ikinci trimester döneminde dahi düşük olabildiği saptanmıştır. Yine az miktardaki kafeini anne adayının vücudu normal kabul etse de; bebeğin kalp atım sıklığında ve solunum durumunda (anne karnın solunum hazırlıkları vardır) ciddi oranda artışa neden olmaktadır.

 Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kafeine maruz kalan fetusların beyin gelişiminin olumsuz etkilendiği görülmüştür. Aynı şekilde beyin ağırlıkları daha düşük olmakla birlikte, doğumdan sonra öğrenme ve hatırlama süreçlerinde de kesintiler olduğu görülmüştür.

 Gebelik dönemi bir çok mineral ve vitamin açısından dengeli olması gereken özel bir dönemdir. Bunların başında da demir gelir. Ancak yemeklerden sonra alınan kafein, demir emilimini neredeyse yarı yarıya azalttığı için, gebelik döneminin olmazsa olmazı olan demiri olumsuz şekilde etkiler.

Yine kafeininin idrar söktürücü olarak kullanıldığını yukarıda belirtmiştik. Eğer anne adayı gebelik döneminde aşırı kafein tüketirse, vücudunda sıvı kaybı da aşırı olacak bu da dehidrasyon riskini ortaya çıkaracaktır.

 Az miktarı dahi hem anne adayını, hem de bebeği etkilediği düşünülürse kafein tüketimi gebelik döneminde mutlaka sınırlanmalı, mümkünse hiç tüketilmemelidir. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi bu konuda gebeliğin ilk üç aylık döneminde gebe kadınlara asla kafein tüketilmemesini önermektedir.

  Kafein konusunda öneriler

 Anne adayı, hamileliği boyunca en az miktarda kafein tüketmeli, mümkünse hiç tüketmemelidir. Sadece kahve değil çay, çikolata ve bitki çaylarında dahi kafein bulunduğundan bu konuda dikkatli olunmalı, gerekirse kafein miktarı hesaplaması yoluna gidilmelidir. Bu noktada açık çay tercih edilebilir ya da bitki çayları demleme esnasında 1-2 dakika bekletilerek tüketilebilinir.

Eğer uyanık kalmak ya da zihin açmak isteniyorsa kahve yerine bir elma da tercih edilebilir. Kafein konusunda anne adayı kendini sınırlayamıyorsa, herhangi bir tür kahve yerine kafein oranı en az olan Türk kahvesini (57 mg)  tercih edebilir.

İçeceklerin ambalajlarındaki uyarıcı etiketler dikkate alınmalı, kafein konusunda herhangi bir uyarıcı bulunmayan markalar tercih edilmemelidir. Esasen sadece içeceklerde değil, bazı tıbbî ilaçların içeriğinde dahi az miktarda olsa kafein mevcuttur. Bu nedenle doktor kontrolünde özellikle soğuk algınlığı ile ağrı kesici ilaç kullanacaksanız, prospektüsünden içeriği hakkında bilgi alabilirsiniz.

By | 2018-12-28T09:46:21+00:00 Aralık 28th, 2018|Hamilelik|0 Comments