Hamilelikte Kabızlık : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Kabızlık

Dışkılama sıklığının azalması, katı dışkılama ve hatta dışkılama esnasında rahatsızlık hissetmeye kabızlık denir. Bu sorunu yaşayan bir çok insan gergin, şişkin ve rektal açıdan dolgun hisseder. Tam olarak dışkı boşaltılamadığı için rahatsız hissetmekte cabasıdır.

Hamilelik döneminde vücutta meydana gelen fiziksel problemlerden biri de kabızlık yaşanmasıdır. Yapılan istatistiklere göre her iki anne adayından biri mutlaka hamilelikte döneminde kabızlık yaşadığını bildirmiştir. Özellikle gebeliğin üçüncü trimesterinde daha da etkisini artıran kabızlık bazı önlemler ile azaltılabilir.

Hamilelikte kabızlığın nedenleri nelerdir?

Hamilelik döneminde kabızlık görülmesinin en temel nedeni hormonal değişimdir. Vücutta artan progesteron hormonu nedeniyle sindirim sistemi başta olmak üzere, tüm düz kaslar rahatlar. Bu durumda alınan besinlerin bağırsaklardan yavaş geçmesine neden olur. Kasların gevşemesinin temel nedeni, genişleyen rahme uyum sağlamaya çalışmasıdır. Ancak bağırsaktaki düz kaslar normal şartlarda dışkıyı rektuma itmekte iken, düz kasların gevşemesine bağlı olarak bağırsak hareketleri yavaşlatacağından kabızlık ortaya çıkacaktır.

Gebelik süresince kabızlığın bir diğer nedeni de ani kilo artışıdır. Büyüyen rahim ve artan kilo nedeniyle günlük hareketlerde azalma olduğundan, bu durum da kabızlığa neden olmaktadır. Yine eğer kullanılması gereken demir takviyesi varsa, bu tip ilaçların da kabızlığa neden olduğu bilinmektedir. Böyle bir durumda kabızlıktan şikayet ederseniz, doktorunuza danışarak demir ilacı ile birlikte dışkı sulandırıcı başka tür yardımcı ilaçlar da kullanabilirsiniz. Ayrıca bol su içmek ve sıvı tüketmek, demir takviyesinden kaynaklanan kabızlığa da iyi gelecektir.
Son olarak beslenme programnda düşük lifli gıdaların olması, egzersiz yapmamak, hareketsiz yaşam tarzı ve stres de gebelik süresince kabızlığa neden olan diğer etkenler arasında sayılabilir.

Hamilelikte kabızlığa iyi gelen çözümler

Gebelik süresince yaşam konforu açısından kabızlığa çözüm olabilecek bir takım faktörlere dikkat ederek, bu problemden kurtulabilirsiniz. Bunlardan ilki tabii ki beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinden geçmektedir. Lif açısından zengin olan yulaf ezmesi, tam tahıllı besinler, buğday kepeği ve esmer pirinç sağlıklı bir seçim olacaktır. Yine nohut, mercimek, fasülye gibi kuru baklagiller de protein açısından zengin olmasının yanı sıra posa bakımından da üstün besinler olduklarından kabızlığa son derece iyi bir çözümdür. Meyve açısından düşünürseniz, hazırlayacağınız şekersiz kompostoları kuru meyveler ile hazırlarsanız hem sağlıklı bir sıvı alma yöntemi, hem de kabızlığa iyi gelen iyi bir çözüm yakalamış olursunuz. Bunun dışında evde mayalanan probiyotik açıdan zengin yoğurt ile kefir gibi besinler içerisinde bağırsaklara iyi gelen bakteriler olduğundan, kabızlık sorunu ortadan kalkacaktır.

Sıvı alımı derken bitki çaylarını anne adayları çok tercih etmektedir. Ancak bir takım bitki çayları, sindirim sistemi üzerinde gevşetici ve rahatlatıcı etkiye sahip olduklarından mineral ve vitamin emilimini yavaşlatacak ve bağırsakların daha da yavaş çalışmasına neden olacaktır. Bunun için hangi tür bitki çayını tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Bu noktada limon, nane, elma ya da ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilebilir. Ancak gebelik süreci hassas bir dönem olduğu için yan etkilerine karşı bitki çaylarını tüketirken mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Su içmek hem gebelikte hem de normal hayatta son derece önemlidir. Kabızlık açısından da bol su tüketmek gereken gebelik döneminde anne adayının en az 10 bardak suyu gün içerisinde tüketmesi gereklidir. Günlük yeterli su tükettiğinizi idrar renginizden anlayabilirsiniz. Açık sarı oluncaya kadar su tüketmeniz, vücudunuza yeterli miktarda su kazandırdığınızın göstergesidir.

Kabızlık için iyi gelen bir diğer yöntem de öğünlerin düzenlenmesidir. Tek oturuşta tıka basa doymak yerine ara öğünler ile birlikte az ve sık sık yemeye çalışmalısınız. Zaten bu tip bir beslenme sadece gebelik döneminde değil, normal dönemde de alınması gereken bir alışkanlıktır. Öğün atlamadan ve besinleri iyice çiğneyerek tüketmek iyi gelecektir. Tüm bu çözümler işe yaramazsa o halde doktorunuza başvurarak, eczanede yer alan lif takviyelerinden ya da dışkı sulandırıcı ilaçlardan yardım alabilirsiniz.

 

Egzersiz ve Kabızlık

Gebelikte yavaşlayan metabolizmayı harekete geçirmenin bir diğer yolu ise egzersiz yapmaktır. Belki pilates ya da yoga gibi programları uygulayamıyor olabilirsiniz ancak en azından günlük 1 saat yürüyüşü sabah ve akşam olmak üzere iki parçaya ayırırsanız, vücudunuz da harekete uyum sağlayacak, kabız olma riskini azaltacaktır.

 

Gebelikte kabızlık bebeğe zarar verir mi?

Gebelik süresince görülen kabız olayı annenin bağırsaklarından kaynaklandığı için bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Ancak kabızlığa eşlik eden dönem dönem ishal varsa, dışkı içerisinde kan ya da mukus gözleniyorsa derhal doktora başvurulmalıdır.

Kabızlık sorunu yaşam standardını etkileyen bir problemdir ve tedavi edilmelidir. Aksi halde dışkılama esnasından zorlama ile birlikte rektal bölgedeki damarlar şişebileceğinden basur (hemoroid) ortaya çıkabilir. Oldukça rahatsız edici bir hastalık olan hemoroid, iyice kötüleştiği zamanlarda şiddetli ağrılara ve kanamalara neden olmaktadır.

Gebelik süresince kabızlık ne zaman son bulur?

Belirli bir süresi olmamakla birlikte yoğun olarak büyüyen rahmin rektuma baskı yapması sonucunda artan kabızlık problemi, doğumdan sonra bağırsakların da yavaş yavaş kendi işleyiş hızına dönmesi ile birlikte yok olan bir hastalıktır.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am