Hamilelikte İshal : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte İshal

Gebelik dönemi her kadının hayatında en farklı hissettiği dönemdir. İlk dönemlerden başlayarak, doğuma kadarki süre boyunca yaşanan hormonal farklılıklar, aşırı ve düzenli kilo alım süreci, duruş bozuklukları ile birlikte seyreden ve hareketin gittikçe yavaşlama süreci, psikolojik durumdaki dengesizlikler derken bir çok sorun yaşanmaktadır. Vücutta bulunan sindirim sistemi, sinir sistemi, bağışıklık sistemi gibi sistemlerde de oldukça farklı değişimler yaşanmaktadır. Genel olarak bebeği korumaya yönelik hareket eden vücut, dışarıdan gelen hastalıklara karşı annenin savunmasız kalmasına neden olur. Özellikle sindirim sisteminde görülen büyük değişimler nedeniyle anne adaylarının çoğunda bir dönem kabızlık; bazılarından ise ishal gibi sorunlar ortaya çıkar.

İshal nedir?

İshal kabaca sulu dışkı demektir. Aniden ortaya çıkar ve günde 3-4 kez tuvalete giderek dışkılama şeklinde kendini gösterir. Bazı gebeler günde bir kez sulu dışkılama yaptıklarında ishal olduklarını düşünürler ancak ishalin tam olarak varlığı için günde 2-3 kez sulu dışkı yapılmalıdır. Aksi durumlarda aşırı tüketilen bağırsak çalıştırıcı besinler ya da içecekler ile hafif üşütme nedeniyle de bir kez sulu dışkılama meydana gelebilir ve kendiliğinden yok olur.

Hamilelik dönemi ishallerinin sebepleri

Hamilelik döneminde görülen ishal vakalarının çoğunlukla sebebi besin zehirlenmesi olarak tespit edilmiştir. Diğer bir deyişle gastro enteritlerdir. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan ve genel olarak hafif şekilde görülen bağırsak bozulmaları ishale neden olmaktadır. Eğer anne adayının beslenme rutini içerisinde mayonez, yumurta, süt ve diğer süt ürünleri gibi bakteri üremesini hızlandıracak besinler varsa, bu besinlerin yoğun şekilde tüketilmesi ishale neden olmaktadır. Bu tip besinlerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkan ishaller, herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek olmaksızın, ishal yapan etkenin bağırsaklardan atılması sonucu kendiliğinden son bulmaktadır.

Aslında ishal de tam olarak bağırsaklara neden olan zararlı etkenin hızlı şekilde vücuttan atılması olarak tanımlandığı için, ishal önleyici ilaçların bu evrede kullanılması zararlıdır. Bu tip ishal durumlarında anne adayının kaybolan su kaybına karşılık bol sıvı alması ve pirinç lapası, parates püresi gibi bağırsak sistemini yormayan gıdalar ile beslenmesi ishali hafifletecektir. Ancak buna karşın daha uzun süre devam eden ishaliniz varsa, bir de kanlı ishal gördüyseniz tifo, kolera, botilismus gibi enfeksiyonların varlığından söz edileceğinden, tıbben destek almanız gerekecektir. Bu tip durumlarda dışkı laboratuarda incelenir, problemin kaynağına göre antibiyotik ya da serum tedavileri uygulanabilir.

Doğru beslenme alışkanlıkları ile gebelikte ishal durumunun varlığı azaltılabilse de bazı durumlarda vücuttaki hormon seviyelerinin dengesindeki hızlı değişimler, hamileliğin sağlıklı devamı için alının takviye edici gıdalar ile bazı durumlarda ise anne adayının yaşadığı yorgunluk ve aşırı stres gibi durumlar da ishale neden olmaktadır.

Gebelik vitaminleri de ishale neden olabilir

Gebelik dönemi beslenme açısından en dengeli olunması gereken zaman olsa da bazı anne adaylarında uzun süre devam eden mide bulantısı ve kusma durumları beslenme sürecini kesintiye uğratabiliyor. Ancak günlük alınması gereken protein, vitamin ve mineraller ile sağlıklı yağlar ise gebeliğin olmazsa olmazı. Öte yandan bir çok besin grubu sadece besinler ile alınamadığından, eksik olanları yerine koymak, bebeğin ve annenin faydası amacıyla takviye edici vitaminlere ihtiyaç duyulabiliyor. Fakat bu vitamin ve mineral desteklerinin de ishale neden olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle gebelik döneminde yoğun şekilde kullanılan D vitamini ile demir takviyeleri siyah renkli ishale neden olmaktadır. Eğer ishal durumu uzun süre devam ederse ve kendiliğinden geçmezse, doktorunuzun önerisi ile bu takviyeleri kesebilir ya da muadili olan başka alternatifleri kullanabilirsiniz.

İshalin varlığı bebeği etkiler mi?

Gebelik döneminde yaşanan ishal bebeği olumsuz olarak etkilememektedir. Çünkü sorun annenin bağırsak düzenindedir ve burada kontrol altına alınmaya çalışılır. Ancak ishale bağlı olarak anne adayının ciddi su kaybına uğraması sonucu dehidrasyon gerçekleşeceğinden bebek de etkilenebilmektedir. Bu durumda vücuttan kaybolan suyun, elektrolitin yerine konması amacı ile serum ya da ağız yolu ile tedavi uygulanmalıdır.

Buna karşın pastörize olmamış süt ve süt ürünlerinden uzak durmak gereklidir. İshale de neden olan ve listeriozis olarak bilinen bir enfeksiyon taşıyan bu besinler, bebek üzerinde erken doğuma hatta ölüme neden olmaktadır.

Gebelikte ishalden korunma yolları

Her zamankinden çok daha hijyenik ve sağlıklı beslenmek gereken gebelik dönemi, hem ishal hem de diğer zararlı etkenler korunmak üzere çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Özellikle beslenme konusunda anne adayının hem kendi sağlığı, hem de bebeğin sağlığı için çok dikkatli olmasında fayda vardır. Marketten alınan her bir besinin son kullanma tarihi kontrol edilmeli, daha çok doğal beslenmeye çalışılmalıdır. Özellikle sakatatlar ile sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden kaçınmalı, çiğ yumurta, çiğ et gibi bakteri barındırabilecek olan besin maddelerinden uzak durulmalıdır. Eğer hayvansal gıdalar tüketilecekse bilinen ve güvenilir yerden alışveriş yapılarak, çok iyi pişirilmelidir.

Gebelik sürecinde olduğu gibi normal hayatta da kaçınılması gereken bir diğer konu ise fast food restoranlarıdır. Hangi şartlar altında ve hijyen koşullarında hazırlandığı emin olunmayan etler ve besin maddeleri, sadece ishal gibi sindirim problemlerine değil bir çok hastalığa da neden olabilmektedir.

Bunun dışında temiz içme suyu tüketmeli ve tüm sebze ile meyveleri bol suda yıkamalısınız. Özellikle salata yapımında çokça kullanılan marul, kara lahana, ıspanak, domates gibi besinleri bol suda yıkadıktan sonra ayrıca sirkeli suda da bekletebilirsiniz.

Eğer gebeliğinizde ishale yakalandıysanız bağırsakları yormayan muz, elma, ev yapımı yoğurt, havuç, haşlanmış yağsız patates, yağsız pirinç lapası ve tam buğday ekmeği gibi besinleri tüketebilirsiniz.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am