Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu : Bilmeniz Gerekenler- bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebelik döneminde genel olarak vücudun bağışıklığı düştüğü için bir takım fiziksel sorunlar daha çok görülmeye başlanır. Bunlar arasında anne adaylarının en fazla şikayet ettiği sorunlardan biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Bazı durumlarda basit bir mesane enfeksiyonu (sistit) olarak tanı koyulsa da, bazen rahatsızlık ilerler ve ciddi bir böbrek enfeksiyonu (piyelonefrit) olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bunun için enfeksiyon ilerlemeden önlem alınmalı ve hastalık tedavi edilmelidir. Aksi halde erken doğum ya da düşük doğum ağırlığı gibi ciddi problemler ile karşılaşılabilir.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri nelerdir?

Hamileliğin başlangıcından itibaren progesteron hormonu artmakta ve ilerleyen dönemlerde rahmin büyümesine bağlı olarak baskı altında kalan idrar torbasında (mesane) bir takım boşaltım sorunlarına neden olmaktadır. Bu da o bölgedeki bakteri üremesini sağlayacağından, enfeksiyon gelişmesine zemin hazırlar.

İdrar yolu enfeksiyonunun temel nedeni sindirim sisteminde yer alan Escherichia coli adındaki bir bakteridir. Cilt, vajina ya da makat bölgeden idrar yoluna bulaşabilen bu bakteri daha yukarı doğru ilerlediğinde hastalık meydana gelir. En büyük nedeni de temizliğin doğru yapılmamasıdır. Vücutta bağırsaklar ile makat çevresinde yaşayan bu bakteri, büyük tuvaletten sonra arkadan öne doğru temizlik yapıldığında veya cinsel ilişki ile idrar yoluna bulaştığında ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik döneminde idrarın içeriği de değiştiği için vücut idrar yolu enfeksiyonuna daha açık bir hal alır. Normal şartlarda idrarda şeker bulunmazken, hamile kadınların idrarlarında şeker bulunabilir. Asidik seviyesi daha düşük olan idrar ve şeker birlikte bakteri oluşumu için uygun ortam hazırladığında, enfeksiyon gelişmesine neden olabilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

İdrara çıkarken yanma ve ağrı, sık ve acil idrar yapma isteği, alt karın bölgesinde ağrı, cinsel ilişkinin ağrı ve acı içinde olması, hafif ateş, kötü kokan bulanık bir idrar varsa, idrar yolu enfeksiyonu geçiriliyor demektir. Aslında bu belirtiler bakterinin mesane içerisinde kalarak geliştirdiği sistit rahatsızlığının belirtileridir. Fakat bakteri eğer böbrekleri etkilemişse, belirti tablosu daha ciddi olaylardan oluşur. Öyle ki titreme, bulantı ve kusma, yüksek ateş ve böbrek bölgesinde ağrı en çok görülen belirtilerdir.

İdrar yolları enfeksiyonu bebeğe zarar verir mi?

İdrar yolları enfeksiyonu yaşayan bir anne adayından uzaklaştırılması gereken atık maddeler tam olarak boşaltılamadığı için bazı durumlarda bebeğin de kan dolaşımı etkilenebilmektedir. Çünkü anne karnındaki bebek de annenin dolaşım sistemi ile senkronize olan bir sisteme sahiptir. Bu nedenle annenin boşaltım sistemi problemi doğrudan bebeği de etkileyecektir.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu geçirme üzerine yapılan bilimsel araştırmalar; erken doğum, düşük tehlikesi ve düşük ağırlıklı bebek gibi ciddi problemlerin varlığını ortaya koymuştur. Ayrıca bebeğin zihinsel ve motor gelişimlerinin de etkilendiği bildirilmiştir. çoğu idrar yolu enfeksiyonu vakalarında bu sonuçlar ortaya çıkmasa da, risk açısından mutlaka enfeksiyon zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonundan korunma yolları nelerdir?

Beslenme

Özellikle daha da dikkatli olunması gereken hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu gibi ciddi bir rahatsızlıktan korunmanın bir kaç yolu mevcut. Bunlardan ilki bol su tüketimi. Eğer mesaneden ne kadar çok idrar çıkışı olursa, bakteriler o oranda yukarıya ilerleyemezler ve idrar ile atılımları sağlanır. Bunun için günde en az 10 bardak su içilmesi tavsiye edilir. Hatta yaşadığınız yer iklim bakımından sıcak ve terlemeye müsait ise 12-14 bardağa kadar su tüketimini artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra taze meyve suları ile içeriği su olan meyve ve sebzeler de sıvı tüketimini artıran etmenlerdir.

C vitamini tüketmeye özen göstermek idrar yolu enfeksiyonu ile savaşmada yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir gebelik için olmazsa olmazlardan olan C vitamini aynı zamanda idrarda yer alan asidik seviyeyi artıracağı için, enfeksiyona sebep olan bakterileri de öldürecektir. Ve tabii ki gebelik nedeniyle zayıflamış olan bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu yine C vitamini tüketiminden geçmektedir. Kivi, çilek, greyfurt, brokoli, portakal gibi gıdalar mevsimine göre C vitamini deposu olan besinlerdir.

Şekerli gıdaların tüketiminin kesilmesi de idrar yolu enfeksiyonunu önleyici tedbirler arasındadır. Yine çay ve kahve tüketimi gibi alışkanlıklarınız varsa bir müddet ertelemelisiniz. Özellikle kahvenin içeriğinde yer alan “parakasantin” adlı madde, gebeliklerde düşük doğum ağırlığı ile erken doğum gibi problemlere yol açtığı için zararlıdır. Yine sıvı alımı kapsamında çay içmenin size hiç bir yararı olmadığı gibi, demir emilimini sekteye uğrattığı için demir eksikliği görülme riskini artırabilir.

Hijyen

Makat çevresinde yaşayan bakterilerin idrar yoluna kaçmaması için büyük abdest sonrası genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Ayrıca genital bölge temizliğinde kimyasal madde, parfüm, sabun gibi tahrişe neden olabilecek temizleyicilerden de kaçınmalı, genital bölgeyi sık sık yıkamamalısınız. Bunun yanı sıra pamuklu iç çamaşırı kullanmak, çok sıkı pantolon giymemek, cinsel ilişki öncesi genital bölgeyi güzelce temizlemek ve ilişki esnasında gerekiyorsa kayganlaştırıcı yerine su bazlı bir madde kullanmak sizi idrar yolu enfeksiyonuna karşı koruyacaktır.

Her şeye rağmen idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi yavaş ilerliyorsa, doktorunuz antibiyotik ile tedavi etme yoluna gidebilir. Sadece normal zamanlara göre antibiyotik kullanma süresi bir miktar kısaltılmaktadır. Bunun için kendi kendinize asla ilaç kullanmamalı, takip eden doktorunuzun önerilerine uymalısınız.
İdrar yolu enfeksiyonu ilerlemiş ve böbrek enfeksiyonuna dönüşmüşse, sonuçları daha ciddi olabileceğinden hastane yatışı ile tedavi edilebilir. Antibiyotik tedavisinin yanı sıra damar yolundan verilen ilaçlar ve sıvı sayesinde anne adayı kısa sürede iyileşecektir.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am