Hamilelikte Grip -Bilmeniz Gereken Herşey- bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Grip

Hamilelikte Grip

Kış aylarından çokça görülen grip (influenza) insanların hayatını olumsuz etkileyen ciddi bir hastalıktır. Özellikle yaşlı, çocuk ve hamilelerde daha ağır ve uzun seyreden gribe karşı önlem almak ve özellikle korunma yollarını öğrenmek şart. Grip virüsü hamile kadınlarda bebeğe de geçebildiği için daha da bir önem arz ediyor.

Grip Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kısaca bahsetmek gerekirse grip, damlacık (havada asılı bulunan ve virüs içeren partiküller) enfeksiyonunun solunum yoluna girmesi ile bulaşan, ani ateş yükselmesi, kas ağrıları, baş ağrısı, titreme, kuru öksürük ve burun akıntısı gibi en sık rastlanan semptomların görüldüğü bir hastalıktır. Genel olarak bir hafta kadar süren grip, ilerleyen günlerde etkisini kaybeder ve iyileşme başlar. Ancak bağışıklığı düşük olan bazı kişilerde ise zatürre gelişebilir. Gribin en istenmeyen ve en ağırı olarak belirtilen zatürre, grip nedeniyle gerçekleşen ölüm vakalarının başlıca sebebidir.

Hamilelikte Grip

Gebelik döneminde bağışıklık sistemi doğal olarak zayıflar. Aslında bu vücudun gebeliğe karşı bir savunma mekanizmasıdır. Çünkü vücut, bebeği yabancı bir cisim olarak algılayarak, ona karşı savaşmamış olur. Ancak bağışıklığın zayıflaması demek, bir çok hastalığa kadar savunmanın da azalması demektir. Bu noktada, havaların soğuduğu kış aylarında, soğuk hava vücut direncini daha da düşüreceği için her türlü önlemi almasına rağmen anne adayı grip olabilir. Aslında temel olarak grip virüsünün bebeğe bulaşması ciddi bir durum olmamasına rağmen, eğer grip tedavi edilmez de zatürre gelişirse o zaman hayatî tehlike ortaya çıkacağından anne adayının basit olduğunu düşünse dahi grip vakasında takip eden uzman doktoruna mutlaka danışması gereklidir. Aksi halde grip virüsü tehlikeli bir hal alırsa, erken doğum riskine neden olabilir.

Gebeliğin özellikle 2. ve 3. trimesterinde, bebek ile doğru orantılı olarak büyüyen rahim akciğerlere baskı yapmaya başlar. zaten anne adaylarının gebelikte yaşadıkları nefes darlığının bir nedeni de budur. Bu etkinin üzerine bir de gribe yakalanmak, daha da tehlikeli bir duruma yol açtığından mutlaka gripten korunmanın yollarını öğrenmiş olmalısınız.

 Hamilelikte Grip Aşısı

Grip aşısı, henüz gribe yakalanmamış bireylerin vücuduna verilen grip virüsünün zayıflatılmış halidir. Vücut, bu virüse karşı savunma sistemi geliştirir ve antikor üretmeye başlar. Virüs ile nasıl savaşacağını bilen vücut, gerçek virüs ile karşılaştığında hastalığa karşı çok daha hızlı cevap vereceğinden daha çabuk iyileşme sürecine girilir. Ancak virüslerin genel yapısında olduğu gibi grip virüsü de çok çabuk form değiştirebilen bir virüstür. Bunun için doktorunuzun önerdiği grip aşısı tiplerinin hepsini (suş) yaptırmak gerekebilir. Sonuç olarak grip aşısı, gebelik döneminde güvenli olan aşılardandır.

Grip tedavisi nasıl olur?

Gribe yakalanmış kişilerin ilk yapacakları şey istirahattir. Böylece hem diğer kişilere virüs bulaşmayacak, hem de vücut hastalık ile savaşmada gerekli olan enerjiyi bulabilecektir. Ayrıca bu dönemde beslenme programı zengin tutulmalıdır. Yine doktorun önerisi ile kullanılması gereken ilaçların yanı sıra gebelikte hali hazırda nefes darlığı çeken anneyi rahatlatmak adına burun tıkanıklığının giderilmesi ile öksürüğün tedavi edilmesine yönelik sıcak içecekler gibi alternatif çözümler yine doktor önerisi ile uygulanabilir.

Eğer grip virüsü giderek tehlikeli bir hal almaya yatkın ise doktorunuz zaten bu durumu öngöreceğinden, virüse karşı etkili olan ilaçlar ile iyileşmeyi destekleyebilir.

Grip ile savaşırken dinlendiğiniz odanın havasının nemli olmasına da özen göstermelisiniz. Çok sıcak ya da çok soğuk bir oda olmamalı ve içerisi kuru hava ile dolu olmamalıdır. Bunun için sıcaklığı gösteren bir termometre ile soğuk buhar veren cihazlardan kullanabilirsiniz. Bu cihazlar odaya sürekli nemli hava vereceğinden kuru öksürük, burun ve boğaz tıkanıklığı gibi şikayetleriniz daha hafif seyredecektir. Eğer boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı devam ederse tuzlu su ile bir kaç saatte bir suyu yutmadan gargara yapmak işe yarayabilir. Yine ılık bir bardak ıhlamur içerisine bir tatlı kaşığı bal koyarak tüketmek de boğazı rahatlatacak, varsa kuru öksürüğü azaltacaktır.

Reçetesiz olarak da satın alınabilen ve tuzlu su içeren burun damlaları da oldukça rahatlatıcı bir damladır ve burun mukozasını tahriş etmeyeceğinden gebelikte kullanımı güvenlidir.

Grip seyrederken ateş belirtisi de ortaya çıkabilir. Bunun için ılık bir banyo ya da soğuk içeceklerin tüketilmesi, kıyafet yoğunluğunun azaltılması işe yarayan çözümler arasındadır. Buna rağmen ateşiniz 38 derece ve üzerine çıkmışsa doktorunuza başvurmalısınız.

Hastalık döneminde C vitamini alınması son derece önemlidir. C vitamini, bağışıklık sisteminizi güçlendireceğinden doğal yoldan savaşmanıza yardımcı olur. Bunun için limon, brokoli, biber, ıspanak, kivi, mango, kavun gibi lezzetli yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Grip için sıvı alımı da oldukça önemlidir. Günde 8-10 bardak su içmeli, ayrıca meyve suyu, adaçayı, ıhlamur, çorba gibi besinler ile de sıvı alımını desteklemelisiniz. Bol sıvı tüketmek burun akıntısını ve halsizliği azaltacağından, iyileşme sürecine olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Hamilelikte Gripten Korunma Yolları Nelerdir?

Grip salgınlarının duyurulduğu dönemde evden çıkmamak ve özellikle avm, hastahane gibi toplu yaşam alanlarının olduğu yere gitmemek önemlidir. Bu tür alanlar grip virüsünün kolaylıkla bulaştığı yerler arasındadır. Bağışıklığı güçlü tutmak adına C vitamini ve çinko açısından zengin olan yiyecekler ile beslenmek de öne çıkan diğer korunma yöntemlerindendir. Bu esnada tabii ki doktorunuzun önerdiği ek takviye edici gıdaları da düzenli olarak almanız gereklidir.

 Alkol ve sigara kullanımı, aşırı yorulma ve uykusuzluk, soğuk (üşütme) gibi faktörler de vücudun direncini düşürdüğünden anne adaylarının bu etkenlere karşı daha da dikkatli olmaları gerekmektedir.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am