Hamilelikte Gaz Sancısı : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Gaz Sancısı

Sindirim sisteminden kaynaklanan gaz oluşumu aslında sadece hamile kadınlar için değil, küçük büyük herkesin yaşadığı bir durumdur. Gaz birikiminin aslında iki türlü nedeni vardır: ya kişi hava yutmuştur ya da bazı besinler tam olarak sindirilmeden kalın bağırsaklara geçmiştir. Genelde hava yutulduğu taktirde kişiler bunu geğirme yolu ile atmaktadır. Ancak bu havanın bir kısmı aşağıya inerek bağırsaklara ulaşırsa, gaz çıkarma ile kalın bağırsaktan atılır. Bu atılma sırasında sıkışıyormuş gibi ağrılı sürece gaz sancısı denilir. Bir çok kişi için dahi zor bir durum olan bu ağrılar, söz konusu hamile anne adayları olunca daha da zor bir durum ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte gaz sancısı neden olur?

Hamilelik süresince görülen fiziksel değişimlerin temeldeki nedeni hormonlardır. Bu noktada gaz sancısında da hormonların etkisinin olmadığı düşünülemez. Özellikle gebeliğin başladığı andan itibaren artan gebelik hormonları bir çok etkiyi de beraberinde getirir. Progesteron hormonunun artışına bağlı olarak bağırsak kasları da gevşediğinden, sindirimin yavaşlaması kaçınılmaz olur. Bu da hem alınan besinlerin, hem de yutulan havanın daha çok bağırsaklarda kalması anlamına gelir. Aslında normal süreçte hemen çıkarılabilen gaz, bu yavaşlamaya bağlı olarak birikmeye neden olduğu için adeta bir şişkinlik hissedilmesi normaldir.

Gaz sancısının bir diğer nedeni de büyüyerek kendine yer açan rahimdir. Bebeğin büyümesi ile doğru orantılı olarak genişleyen rahim, çevresindeki organlara baskı yapar. Bunlardan biri de bağırsaklardır. Karnın içerisine doğru itilen ve bası altında kalan bağırsaklar da sindirim yavaşlayacaktır. Yine rahmin mideye de baskı yapması sonucu, toptan sindirim sistemi yavaşlamış demektir. Bu da anne adayının daha fazla şişkin ve gaz sancılı olarak hissetmesine neden olur.

Gebelik süresince beslenme tarzı da gaz problemlerine neden olan bir diğer faktördür. Bunun için gaz yapıcı gıdaları bir süre azaltmak ya da tamamen bırakmak faydalı olacaktır. Ayrıca asitli ve içerisinde gaz bulunan içecekler, öğünlerde yemeği çok hızlı yemek ve porsiyonların artırılması gibi faktörler de gaz problemini artıranlar arasındadır.

Hareketsiz yaşam tarzı da gebelik süresince gaz sancısı başta olmak üzere bir çok nedene sebep olan başka bir faktör. Eğer egzersiz yapılmazsa, vücutta biriken gaz dağılacak ve toplu şekilde dışarı atılamayacağından birikme meydana gelecektir. Bu da kendini gaz sancısı olarak gösterir. Akşam yemeğinden sonra uzanmamak ya da direkt uyumamak doğru bir tercih olacaktır. Günlük yapılacak tempolu bir yürüyüş ya da hafif bir egzersiz, gaz probleminizden kurtulmanıza yardımcı olur.

Bu gibi nedenlerden ötürü gaz sancısı hisseden anne adayı, gaz çıkarmada zorluk ve gecikme yaşadığından kasık ve karın bölgesinde ciddi derecede sancı ve ağrı hissetmektedir. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren hormon artışı ile görülen ve ilerleyen dönemlerde de artarak devam eden gaz sancıları, doğumdan sonra rahmin eski boyutlarına dönmesi ile yok olmaktadır.

Gaz sancısı bebeğe zararlı mıdır?

Yeterince can sıkıcı bir problem olan gaz sancısı sizin bağırsaklarınızda geliştiği için bebeğiniz bu durumdan hiç bir şekilde etkilenmez. Çünkü bebekler anne karnında tamamen kapalı ve güvenli bir ortamdadırlar. En fazla bağırsak hareketlerini ve mide gurultularını duyabilirler.

Bunun yanı sıra aslında gebelik süreci anneden çok bebeğin yararına odaklandığı için düz kasların gevşemesinden kaynaklanan gaz sancısı problemi bebek için yararlı bile sayılabilir. Sindirim sisteminde daha uzun süre kalan gıdalar daha uzun süre kana karışacaktır. Böylece bebeğinize de daha fazla besin ulaşmış olacaktır.

Hamilelikte gaz sancısı ile mücadele

Gaz sancısı ile mücadele etmenin temel çözümü yavaş yemek yeme alışkanlığı kazanmaktır. Çünkü hızlı yemek yendiğinde besinler ile birlikte hava da yutulacağından midede hava kabarcıkları oluşacak bu da gaz problemine yol açacaktır. Yine büyük porsiyonlar tükettiğinizde sindirim ve midenin yükü de artacağından daha küçük porsiyonlara ayırarak yemek yeme alışkanlığını kazanmalısınız. Bunun dışında yemek yeme anında herhangi bir şeyler içmemeye özen göstermelisiniz. Özellikle gebelikte ayrıca bir hazımsızlık yaratacak olan bu durum için bir şeyler içme işini öğün aralarına göre planlayabilirsiniz.

Beslenme programınızdan gaz yapan yiyecekleri çıkarmak ya da en azından daha az porsiyonlara düşürmek yararlı olacaktır. Her metabolizma ve bünye farklı olduğundan kendinize göre besinleri gruplamanız gerekir. Örneğin, sizin için kabızlık nedeni olan bir besin, başkası için ishal nedeni olabilir. O nedenle en azından gebelik süresince gaz sancısı yaşamamak adına bu besinleri tüketmemen önerilir. Genel olarak kızarmış besinler, şekerli tahıllar, ağır sos grupları, soğan, kuru fasulye, nohut ve lahana, işlenmiş hayvansal gıdalar gaz yapan yiyecekler kategorisindedir.

Her ne kadar kabızlık da gaz sancısına neden olan etkenlerden biri olsa da tedavisinin mutlaka takip eden doktora danışılarak yapılması gereklidir. Bunun için sinemaki çayı içmek ya da müshil kullanmak gibi çözüm yolları hamilelikte tehlikeli olabilir. Ancak buna karşın papatya çayı bu grupta olmadığından denenebilir. Özellikle şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlarda papatya çayı ile limonlu sıcak su içilirse, gaz problemi daha da hafifler.

Giyim tarzı da gaz sancısı yaşamanız için bir neden olabilir. Gittikçe büyüyen karnınızı saran ve sıkı kıyafetler ile vedalaşmanız gerekli. Aksi halde midenize ve karnınıza baskı yapacağından sindirim sisteminiz olumsuz etkilenecektir. Bu da gaz problemi yaşamanıza neden olur.

Sigara ve stres de gaz problemini tetikleyen etmenler arasında. Yapılan araştırmalara göre stres altında olan kişi daha fazla hava yutmaya meyilli olduğu için, midede daha fazla gaz birikmesi yaşanır. Ayrıca sigara, bebeğiniz için son derece zararlı olmasının yanı sıra saymakla bitmeyen kötülükleri arasında mide asidini artırması da mevcuttur. Bu da gaz problemlerine neden olmaktadır.

 

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am