Hamilelikte Cinsellik : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Cinsellik

            Gebelik döneminde anne adaylarının en çok merak ettiği ve endişe duydukları konunun başında cinsellik konusu gelmektedir. Pek çok gebe bu konuyu çevresine ya da doktoruna sormaya çekinir. Oysa ki riskli gebelikler dışında cinsel yaşamın bazı kurallara dikkat edilerek devam ettirilmesinin bir çok faydası bulunmaktadır.

            Halk arasında yaygın olan “Gebeliklerde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır” düşüncesi, erken doğum ya da düşüğe neden olacağına yönelik kaygılar sebebiyle uzun zamandır korkulan bir hadise olmuştur. Ancak bilimsel araştırmalar, eğer herhangi bir sebepten dolayı riskli gebelik yoksa herhangi bir haftada cinselliğin bir tehdit oluşturmadığını ortaya koymuştur. Bu noktada erken haftalarda meydana gelen düşüklerin cinsel ilişki varlığı ile, buna karşın ilerleyen haftalarda ise erken doğumun yine cinsellik ile ilişkilendirilmesi tıbbi olarak bir gerekçe değildir. Doktorunuz aksini belirtmedikçe, gebelik haftanız ne olursa olsun cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

    Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Kadar Devam Ettirilmeli?

            Gebeliğin her aşamasında devam ettirilebilecek olan cinsel ilişki genellikle sadece konfor sorunları nedeniyle 36. haftaya kadar devam edebilir. Çünkü bu haftadan sonra karın iyice büyüyecek ve üçüncü trimesterdeki olası belirtiler iyice kendini gösterecektir. Bu nedenle anne adayı kendini iyi hissetmeyeceğinden ve hareket kabiliyeti kısıtlı olacağından, cinsel ilişki zevkten çok kısıtlayıcı ve zorlayıcı bir eyleme dönüşecektir.

            Kısacası hamileliğin şu haftasından sonra cinsel ilişkiye girilmez diye bir öneri olmamakla birlikte, her şey yolunda gidiyorsa ve doktorunuz tarafından belirlenmiş bir risk yoksa gebelik süresince anne adayının rahatlığı dahilince cinsel ilişki devam ettirilebilir.

           Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

            Ebeveynlerin kafalarını en çok meşgul eden sorulardan biri de cinsel ilişkinin bebeğe zarar verip vermeyeceği konusudur. Toplumda yetersiz bilgi ve yine bebeğin zarar göreceği yönündeki düşünceler nedeniyle sürecin tamamen kısıtlanması mevcuttur. Özellikle cinsel ilişki esnasında anne adayının orgazm olmasının erken doğuma neden olacağına dair yaygın bir bilgi vardır. Ancak bunlar tamamen tıbbi bir gerekçe olmadığından yanlış bilgidir. Bunun aksine anne adayı orgazm olduğu esnada endorfin hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon da bebeğe iletilen kan akımında iyileştirme sağlayarak, bebeğin beslenme sürecine olumlu katkı sağlar. Ayrıca cinsel ilişki esnasında bebek rahim içerisinde hem amniyon sıvısı ile korunmakta, hem de rahim ağzında mukoid tıkaç olduğundan dolayı bebeğe zarar verebilecek herhangi bir şey ona ulaşamamaktadır. Bu sayede gebelikte cinsel ilişkinin varlığı bebeğe hiç bir şekilde zarar vermez.

            Hamilelikte Cinsel İlişkinin Zararlı Olduğu Durumlar

            Gebelik sürecince başta erken doğum riski varsa, doktorunuz cinsel ilişkiden kaçınmanızı isteyebilir. Yine erken doğuma yol açabilecek olan rahim ağzı yetmezliği ile rahim ağzının normal zamandan önce açılması da tedbirli olmayı gerektirir. Bunların yanı sıra çoğul gebelik (ikiz, üçüz gibi), plasentanın servikal boşluğu kapatması, amniyon sıvısında sızıntı varlığının bulunması ile vajinal kanama varlığı durumlarında cinsel ilişki için doktorunuz kısıtlama yoluna gidebilir. Ayrıca daha önceki doğum hikayenizde erken doğum yapmışsanız veya düşük yaşamışsanız yine cinsel ilişki konusunda doktorunuzun onayını almanız gereklidir. Bu gibi sebepler dışında diğer durumlar cinsel ilişki için kısıtlayıcı bir neden teşkil etmemektedir.

            Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

            Gebelikte cinsel ilişki için belirli bir pozisyon önerilmemekle birlikte anne adayının en rahat olduğu pozisyon uygun olarak değerlendirilir. Eşiniz ile birlikte en uygun pozisyonu kendiniz bulabileceğiniz gibi daha çok önerilenler arasında altta değil de, üstte bulunulan pozisyonlar tercih edilmelidir.

            Karnın iyice büyüdüğü üçüncü trimesterde uzun süre sırt üstü yatarak zaman geçirmemek gereklidir. Bu nedenle bu pozisyon tercih edilmemelidir. Çünkü rahim büyüdükçe, rahmi besleyen kan damarlarının altta kaldığından bebeğe giden kan akışı yavaşlayacaktır. Hatta bazı kadınlar sırt üstü uzandığında dahi nefes almakta zorlandığını söylerler. Bu nedenle cinsel ilişki esnasında da ilerleyen haftalarda sırt üstü pozisyonlardan uzak durmanız gereklidir.

            Buna karşılık yüz üstü yatmak da yine rahim üzerinde baskı yaratacağından özellikle tercih edilmemelidir. Dolayısıyla en çok önerilen pozisyon arasında yan yatılan durumlar tavsiye edilir.

            Hamilelikte Cinsel İlişkiye Karşı Duygu Durum Değişmeleri

            Bazı anne adayları gebelik esnasında cinsel ilişkiye karşı hiç olmadığı kadar istekli olurken; bazıları ise zevksiz ve zor görünen bir durum olarak algılamaya başlar. Her iki durum da son derece normal olmakla birlikte, bazı sorunların varlığı bu duygusal değişimlere neden olmaktadır.

            İlk olarak büyüyen karnınız bir çok cinsel ilişki pozisyonuna izin vermediği ve kilo almayla birlikte gelen daha az çekici hissetme anne adayı için cinsel isteksizlik yaratabilir. Aynı şekilde kendini yorgun hissetme, büyüyen ve ağırlaşan karnı taşıma ve beraberinde gelen halsizlik de cinsel isteği azaltan diğer bir nedendir. Böyle durumlarda akşam saatleri değil de sabahın erken zamanları cinsel ilişki için uygun olabilir.

            Gebelik esnasında rahim ağzında biriken kan ve artan kan dolaşımı nedeniyle bu bölgede yeni oluşan kan damarları, bazen cinsel ilişki esnasında kanama oluşturabilir. Genellikle ilerleyen haftalarda nadiren rastlanan bu durum eğer kanama hafif ise herhangi bir sorun oluşturmaz.

            Cinsel ilişki isteksizliğinin en büyük nedeni ise düşüğe sebep olacağına dair inançtır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi eğer herhangi bir nedenden dolayı doktorunuz bu konuda bir kısıtlama getirmemişse, cinsel ilişki son derece normaldir.

            Hamilelikte Cinsel Sağlık

            Gebelik esnasında cinsel ilişkinin sorunsuz şekilde devam ettirilmesi için prezervartif kullanmaya özen gösterilmelidir. Zira cinsellik ile bulaşan herhangi bir enfeksiyon hem anne adayı, hem de bebek için risk anlamına gelir. Bu nedenle mantar, vajinal enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar ile akıntı gibi bir çok sorundan korunmak için gebelikte de cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılmalıdır.

            Hem anne adayı ve baba, hem de bebek açısından olumlu etki yaratan cinsel ilişki, gebelik döneminin de yaşam standartları arasındadır. Bu nedenle gebelik döneminde cinsel ilişki konusunda endişelerinizi doktorunuz ile paylaşarak, öneriler doğrultusunda devam ettirebilirsiniz.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am