Hamilelikte Burun Kanaması : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelik boyunca karnın şişmesi, bel ağrıları, ayakların ödem yapması gibi durumlara hazırlıklı olan anne adayını belki de en çok şaşkına uğratan sorunlardan biri burun kanaması yaşamasıdır. Günün herhangi bir anında aniden başlayan ve herhangi bir nedene bağlı olmayan burun kanamaları aslında sıkça görülen bir durumdur. Bazen bir kaç damla olabilen bu kanamalar, bazen daha şiddetli bir hal alabilir.

Burun kanamaları belirli bir süre devam edebilir ya da her gün kanama meydana gelebilir. Anne adayı bu kanamalar karşısında endişeye kapılmamalıdır. Çünkü gebelik döneminde çokça karşılaşılan bu durumun hem anne hem de bebek için hiç bir olumsuz tarafı yoktur.

Hamilelikte burun kanamasının nedenleri nelerdir?

Kadınların hayatlarında yaşayacakları en özel olan gebelik dönemi, aslında bir çok problemin de baş gösterdiği bir dönem olarak adlandırılabilir. Burun kanaması da onlardan biridir ve ilk trimester sonunda başlayarak, gebeliğin sonlandığı doğuma kadar ara ara devam edebilmektedir. Ayrıca nefes darlığı ile birlikte doğuma yakın zamanlarda anne adayı adeta burnu tıkalıymış gibi de hissedebilmektedir.

Gebelik döneminde vücut ısısı bir miktar daha artmaktadır. Bu ısıyı kontrol altında tutmak isteyen vücut, özellikle cilt ve mukoza bölgelerindeki kılcal damarları genişleterek kan akışını yavaşlatmaya çalışır. Ancak bu durumda da basınç artacaktır. İşte artan bu basınç, hassas olan bu kılcal damarlarda kanamaya neden olmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı yaşanmışsa, sinüzit ya da alerjik bir durum varsa, burun kanamalarının daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Şayet bulunduğunuz ortam çok soğuk ya da klimalı bir ortam ise, uçak kabinindeyseniz ya da kuru bir iklimde yaşıyorsanız burun mukozası daha fazla kuruyacağından, burun kanamalarına zemin hazırlanmış olur.

Bunun yanı sıra anne adayında -varsa- kandaki pıhtılaşma problemleri de burun kanamasına neden olabilecek diğer sebepler arasındadır. Hemofili ya da Von Willebrand hastalığı gibi sorunlar ani ve beklenmedik bir anda burun kanaması yapabilir.

Gebelik hormonları olarak bilinen progesteron ve östrojen gibi hormonlar, anne adayında damarları genişletici etkiye sahiptir. Bu etki burundaki damarlarda da genişlemeye bağlı olarak ekstra bir baskı oluşturacağından burun kanamalarına neden olacaktır.

Anne adayında mevcut alerji durumları da burun kanaması vakalarında ayrıca değerlendirilmektedir. Çünkü anne, alerjisinin tedavisi için antihistaminik burun spreyi kullanmak zorundadır. Bu spreyler burun mukozasını daha hassas hale getirdiğinden, kan damarlarının kolayca yırtılmasına ve dolayısı ile burun kanamasına neden olmaktadır.

Burun kanaması bebeğe zararlı mıdır?

Her ne kadar sevimsiz ve istenmeyen bir durum olsa da burun kanamalarının anne adayına ya da bebeğe hiç bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Burun kanaması az miktardan başlayarak, şiddetini artırıyorsa; baskı uygulamanıza rağmen 20 dakika içerisinde kanama kontrol altına alınamadıysa; herhangi bir darbe (hafif de olsa) ya da travma sonucu başladıysa veya yüksek tansiyon varsa doktorunuz ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Kanama esnasında ne yapmak gereklidir?

Gebelikte burun kanamanız başladıysa öncelikle ayaktaysanız oturmalısınız. Bu durumda ayakta kalmanız ya da kalp ile burun aynı seviyeye geleceği için uzanmanız önerilmez. Ayrıca kanama sırasında kan yutak bölgesine akabileceğinden, mideye ilerleyecek ve bu da bulantı ile kusmayı tetikleyecektir. Daha sonra burun kökünüze kuvvetlice bastırarak ve öne doğru eğilerek yaklaşık 10 dakika beklemelisiniz. Bu süre içerisinde baskı azaltılmamalıdır. Eğer baskı daha önce kaldırılırsa, kan pıhtılaşması için yeterli süre geçemeyeceği için kanama durmayacaktır. Eğer kanama durmadıysa aynı işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz. Fakat yine kanamayı durduramadıysanız, mutlaka doktorunuza başvurmanız gereklidir.

Yine burun köküne buz ya da soğuk kompres uygulanması damarların büzüşmesini sağlayacağından kanamayı durdurabilir. Burun kanaması durduktan sonra gün içinde şiddetli şekilde sümkürmemeye özen göstermelisiniz.

Gebelikte burun kanaması önlenebilir bir durumdur!

Normal hayatta dahi çok önemli olan su tüketimi, gebelikte de bir çok fayda sağlamakla birlikte burun kanamasına olumlu etki etmektedir. Özellikle burun mukozasının kurumasını önlemek amacıyla sıvı alımı artırılabilir. Günde en az 10-12 bardak su içmek harika olacaktır!

Hapşırma durumlarında burun basıncını azaltmak için ağzınızı açık tutabilirsiniz. Böylece basınç buruna yoğunlaşmaz ve kanama riski en aza indirgenmiş olur.

Gebelik dönemi boyunca her ne kadar kimyasallardan uzak durmanız gerekli ise, aynı şekilde burun mukozasını tahriş edebilecek kozmetik ürünlerden ve kokulardan da uzak durmalısınız. Özellikle yoğun içerikli parfüm, duman gibi faktörlerden kendinizi korumalısınız. Tabii ki en önemlisi sigara içiyorsanız, sadece burun kanaması için değil hem kendi sağlığınız, hem de bebeğinizin sağlığı için derhal bu alışkanlığınızı sonlandırmalısınız. Aynı şekilde sigara içilen ortamdan da uzak durmanız gereklidir.

Eğer yaşadığınız bölgenin iklimi ya da çalıştığınız yerin / evinizin ortamı kuru ise buhar makinesi kullanabilirsiniz. Özellikle gece uykularınızda burun kanaması yaşamak istemiyorsanız, yatak odanız normalden bir miktar daha serin olabilir.

Gebelik hormonları ile iyice hassas hale gelen damarları güçlendirmek adına C vitamini takviyeleri kullanabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği bir C vitaminini günde 250 mg kullanarak, damarlarınızı daha güçlü hale getirebilir, böylece kanamaları en aza indirgeyebilirsiniz.

Doktorunuzun tavsiyesi ile kullanmak zorunda olduğunuz burun ilaçları ya da spreyleri varsa, mukozayı tahriş etmeyecek bir sprey kullanabilir ya da nemlendirici başka bir tedavi yöntemi ile tahriş olmuş burun mukozasını destekleyebilirsiniz.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am