fbpx

Hamilelikte Böbrek Ağrısı

//Hamilelikte Böbrek Ağrısı

Hamilelikte Böbrek Ağrısı

Hamilelik döneminde anne adayının vücudu, bebeğin sağlığı ve gelişimini rahat sürdürebilmesi adına bir takım değişikliklere uğrar. Bunlardan biri de böbreklerde yaşanan değişimlerdir. Bir çok nefroloji uzmanı, gebelik döneminden en çok böbreklerin etkilendiğini ve bu nedenle de gebelik muayenelerinde böbreklerin de titizlikle takip edilmesini tavsiye ederler.

Böbreklerdeki değişim ve ağrının nedenleri nelerdir?

Kadınlar için özel bir dönem olan hamilelik sürecinde görülen tansiyon değişmeleri böbrekleri de etkilemektedir. Özellikle anne adayındaki hipertansiyon varlığı böbrekler üzerinde olumsuz etki yaratır. Temel olarak ilk trimesterde düşük olarak seyreden tansiyon; gebelik ortalarında ve sonuna doğru normal sınırdan üst sınıra doğru yükselmeye başlar. Eğer mevcut hipertansiyon daha da şiddetlenirse, gebelik zehirlenmesi denilen preeklampsiyi ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle anne adayındaki yüksek tansiyon varlığı dikkatle takip edilmelidir. Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan hipertansiyon ilk olarak akla gebelik zehirlenmesini getirir. Ayrıca bu durum dikkatle izlenerek tedavi edilmezse, bebekte hem düşük doğum ağırlığına hem de büyüme geriliğine neden olmaktadır.

Gebelik süresince görülen böbrek ağrılarının başka bir sebebi de geçirilen enfeksiyon hastalığıdır. Böyle bir durumda gerekli incelemelerin yapılması için mutlaka doktorunuza başvurmanız gereklidir. Aksi halde tedavi edilmeyen bazı böbrek enfeksiyonları etkisini artırarak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir. Özellikle nefrit gibi normal hayatta da görülebilen enfeksiyonlar, gebelik nedeniyle daha şiddetli ve ağrılı vakalara neden olabilirler.

Bebeğin büyümesi nedeniyle rahmin hacminin genişlemesine bağlı olarak, idrar kanalına baskı yapmasından kaynaklanan bir diğer durum da böbrek genişlemesi olarak karşımıza çıkar. Tıptaki adı ile hidronefroz adı verilen bu durum aynı zamanda idrar kanalının tıkanması ve sonucunda da böbrek içerisindeki idrar kanallarının genişlemesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu tanının konulabilmesi için genişlemenin 10 mm üzerinde olması gereklidir. Rahmin yaptığı basınç haricinde eğer varsa idrar kanalındaki taşlar ile mesane içerisindeki bir takım problemler nedeniyle de böbrek genişlemesi görülebilir. Bu durum da gebelik sürecinde şiddetli böbrek ağrılarına neden olacaktır. Eğer sık idrara çıkma, kasık ve yan kısımlarda ağrılar, bulantı, kusma, idrarda kan lekelerinin varlığı, bacaklarda şişme, idrara çıkarken ağrı ve yanma hissetme gibi belirtiler hissederseniz, mutlaka doktorunuza ve bir üroloji  uzmanına danışmanız gereklidir.

Böbrek ağrısını azaltma yolları nelerdir?

Gebelik döneminde ciddi olmayan böbrek ağrısını azaltmanın ilk yolu sıcak kompres yapmaktır. Ütü ile ısıtılmış bir bezi ya da bir sıcak su torbasını ağrıyan yere uygulayabilirsiniz. Sıcaklık, ağrı üzerinde bir nebze de olsa rahatlama hissi yaratacaktır.

Gebelikte yaşanan böbrek ağrılarının bir diğer nedeni zamanla artan amniyon sıvısının, böbrek üstlerine baskı yapması olduğundan dinlenme esnasında ayaklarınızı yüksekte tutmanız, böbrek ağrılarını azaltacaktır. Bunun ayaklarınızın altına bir kaç tane yastık koyabilir ve ayaklarınızı göbek seviyesinden daha yüksekte tutabilirsiniz.

Sadece gebelik değil, normal yaşamda dahi su içmenin önemini herkes bilmekte. Özellikle böbrekler için hayatî bir durum olan su, gebelik dönemindeki önemini ikiye katlayan durumlardan. Anne adayının günde en az 3 lire su tüketmesi böbrek sorunları yaşamaması adına çok önemli. Çünkü vücuttaki suyun büyük bölümü amniyon sıvısına katıldığından, vücut susuz kalmaktadır. Bu da ilk olarak direkt böbrekleri etkilemektedir.

 Gebelikte böbrek problemi yaşamamak için eğer planlı bir gebelik düşünüyorsanız, öncesinde idrar tahlili ile tansiyon ölçümlerinin yapılması tavsiye edilir. Böbrek yetmezliği ya da hipertansiyon problemi olan anne adaylarının ilk etapta tedavi olmaları önem taşır. Aksi halde düşük, erken doğum ve düşük kiloya sahip bebeğe sahip olma kaçınılmaz hale gelir.

           

By | 2019-03-13T09:07:31+00:00 Ocak 3rd, 2019|Hamilelik|0 Comments