Hamilelikte Beyaz Akıntı : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Beyaz Akıntı

Gebelikte bir çok değişim geçiren anne adayının yaşadığı göstergelerden biri de vajinal akıntılardır. Özellikle artan östrojen hormonu neticesinde vajinal akıntılar da artmaktadır. Gebelik nedeniyle görülen akıntılar genellikle normal kabul edilirken, akıntıya eşlik eden diğer problemler normal kabul edilmez. Anne adayını endişelendiren bir durum olan akıntılar için son teşhis doktor tarafından konulmalı ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra normal ya da anormal olup olmadığına karar verilmelidir.

Hamilelikte beyaz akıntı neden meydana gelir?

Anne adayının gördüğü hafif kokulu ya da kokusuz, beyaz şeffaf renkteki akıntı tıpta “lökore” olarak adlandırılır ve normal kabul edilir. Hatta bazı zamanlarda hormonal değişimlere bağlı olarak akıntı miktarında artış yaşanması, yapısının, görüntüsünün ve miktarının değişmesi endişeye yer vermeyecek bir durumdur.

Genel olarak gebelikte beyaz akıntının artması, aşırı şekilde genişleyen vajina duvarına artan hormonların baskı yapması sonucudur. Ayrıca yine vücuttaki hızlı kan akışı da yine akıntıya neden olmaktadır. Hatta beyaz akıntı doğumla dahi yok olmaz. Hormonal etkiler doğumdan sonra da devam ettiği için lohusalık akıntısı olarak bilinen akıntı adını alırlar.

Bazı kadınlarda gebelik süresince görülen bu akıntı, bazılarında ise bir kaç hafta sürer ve kendiliğin yok olur. Akıntının tehlikeli bir hal almaya başladığını renk ve kokusunda olan değişimden anlayabilirsiniz. Eğer beyaz renk giderek koyu sarı, yeşil bir hal almışsa ve kokusu da kötü ve keskin ise vajinal bir enfeksiyon ya da mantar oluşumunu gösterir.

Beyaz akıntı için ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Genellikle bu durumlarda akıntıya eşlik eden ateş, karın ağrısı, kramp, idrara çıkarken yanma ve vajinal bölgede kaşıntı gibi semptomlar mevcuttur. Böyle durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalı ve tedavi sürecini aksatmamalısınız. Yine de herhangi bir aksi durum olup olmadığını değerlendirmek için sürekli sulu akıntınız olsa dahi takip eden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz ki, akıntıların sebebinin gebelik mi yoksa başka bir durum mu olduğu anlaşılsın.

Beyaz akıntının en çok görülen form değiştirmiş hali candida mantarı nedeniyle oluşan enfeksiyondur. Akıntı beyaz olmasına rağmen peynir parçacıkları gibi parçalar görülür. Aynı zamanda vajinal bölgede yanma, kaşıntı ve idrar yaparken ağrı da diğer belirtileri arasındadır. Cinsel ilişki esnasında şiddetli rahatsızlık yaratır. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan, partneriniz de tedavi olmalı ve bu süreç boyunca cinsel temastan kaçınılmalıdır.
Bunların dışında gebelikte amniyosentez yaptırılmışsa ve sonrasında akıntı artmışsa, mide bulantısı, baş dönmesi, kusma gelişmişse, 1-2 saatlik periyotta pedler aşırı ıslanıyorsa ve beyaz akıntı içerisinde kan pıhtıları görülüyorsa yine zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Akıntı varlığında yapılmaması gerekenler

Gebelikte beyaz renkli akıntı varsa, günlük ped kullanılmalı ancak sık sık değiştirilmelidir. Buna karşın vajina içi tampon kullanılması önerilmez. Aksi halde bakteri üremesine neden olacağı için daha kötü bir tablo ile karşılaşılabilir.

Bunun yanı sıra sadece akıntı varlığında değil, normal zamanlarda dahi vajinal duş yapılması önerilmez. Bu durum vajina içerisindeki sağlıklı bakteri dengesine zarar verdiği için enfeksiyon gelişmesine neden olmaktadır. İlla ki temizlik yapmak isteniyorsa, herhangi bir kimyasal madde ya da sabun kullanılmadan, ılık su ile vajinal bölgenin dış kısmı temizlenebilir. Sonrasında pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı ve bu bölge çok iyi kurulanmalıdır.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am