fbpx

Hamilelikte Beyaz Akıntı

//Hamilelikte Beyaz Akıntı

Hamilelikte Beyaz Akıntı

Gebelikte bir çok değişim geçiren anne adayının yaşadığı göstergelerden biri de vajinal akıntılardır. Özellikle artan östrojen hormonu neticesinde vajinal akıntılar da artmaktadır. Gebelik nedeniyle görülen akıntılar genellikle normal kabul edilirken, akıntıya eşlik eden diğer problemler normal kabul edilmez. Anne adayını endişelendiren bir durum olan akıntılar için son teşhis doktor tarafından konulmalı ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra normal ya da anormal olup olmadığına karar verilmelidir.

Hamilelikte beyaz akıntı neden meydana gelir?

Anne adayının gördüğü hafif kokulu ya da kokusuz, beyaz şeffaf renkteki akıntı tıpta “lökore” olarak adlandırılır ve normal kabul edilir. Hatta bazı zamanlarda hormonal değişimlere bağlı olarak akıntı miktarında artış yaşanması, yapısının, görüntüsünün ve miktarının değişmesi endişeye yer vermeyecek bir durumdur.

Genel olarak gebelikte beyaz akıntının artması, aşırı şekilde genişleyen vajina duvarına artan hormonların baskı yapması sonucudur. Ayrıca yine vücuttaki hızlı kan akışı da yine akıntıya neden olmaktadır. Hatta beyaz akıntı doğumla dahi yok olmaz. Hormonal etkiler doğumdan sonra da devam ettiği için lohusalık akıntısı olarak bilinen akıntı adını alırlar.

Bazı kadınlarda gebelik süresince görülen bu akıntı, bazılarında ise bir kaç hafta sürer ve kendiliğin yok olur. Akıntının tehlikeli bir hal almaya başladığını renk ve kokusunda olan değişimden anlayabilirsiniz. Eğer beyaz renk giderek koyu sarı, yeşil bir hal almışsa ve kokusu da kötü ve keskin ise vajinal bir enfeksiyon ya da mantar oluşumunu gösterir.

Beyaz akıntı için ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Genellikle bu durumlarda akıntıya eşlik eden ateş, karın ağrısı, kramp, idrara çıkarken yanma ve vajinal bölgede kaşıntı gibi semptomlar mevcuttur. Böyle durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalı ve tedavi sürecini aksatmamalısınız. Yine de herhangi bir aksi durum olup olmadığını değerlendirmek için sürekli sulu akıntınız olsa dahi takip eden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz ki, akıntıların sebebinin gebelik mi yoksa başka bir durum mu olduğu anlaşılsın.

Beyaz akıntının en çok görülen form değiştirmiş hali candida mantarı nedeniyle oluşan enfeksiyondur. Akıntı beyaz olmasına rağmen peynir parçacıkları gibi parçalar görülür. Aynı zamanda vajinal bölgede yanma, kaşıntı ve idrar yaparken ağrı da diğer belirtileri arasındadır. Cinsel ilişki esnasında şiddetli rahatsızlık yaratır. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan, partneriniz de tedavi olmalı ve bu süreç boyunca cinsel temastan kaçınılmalıdır.
Bunların dışında gebelikte amniyosentez yaptırılmışsa ve sonrasında akıntı artmışsa, mide bulantısı, baş dönmesi, kusma gelişmişse, 1-2 saatlik periyotta pedler aşırı ıslanıyorsa ve beyaz akıntı içerisinde kan pıhtıları görülüyorsa yine zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Akıntı varlığında yapılmaması gerekenler

Gebelikte beyaz renkli akıntı varsa, günlük ped kullanılmalı ancak sık sık değiştirilmelidir. Buna karşın vajina içi tampon kullanılması önerilmez. Aksi halde bakteri üremesine neden olacağı için daha kötü bir tablo ile karşılaşılabilir.

Bunun yanı sıra sadece akıntı varlığında değil, normal zamanlarda dahi vajinal duş yapılması önerilmez. Bu durum vajina içerisindeki sağlıklı bakteri dengesine zarar verdiği için enfeksiyon gelişmesine neden olmaktadır. İlla ki temizlik yapmak isteniyorsa, herhangi bir kimyasal madde ya da sabun kullanılmadan, ılık su ile vajinal bölgenin dış kısmı temizlenebilir. Sonrasında pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı ve bu bölge çok iyi kurulanmalıdır.

2019-05-13T06:04:09+00:00