Hamilelikte Bel Ağrısı – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelik döneminde anne adaylarının en sık yaşadığı sorunlardan biri de bel ağrısıdır. Kimi kadınlar hamilelikte bel ağrısı şikayetlerini hafif şekilde yaşarken, kimilerinin yaşam kalitesini düşürecek kadar zor geçen bu bel ağrıları alınabilecek bir takım önlemler ile hafifletilebilir.

Gebelikte bel ağrısı yaşanmasının temel nedeni ağırlık merkezinin değişimidir. Rahim büyüdükçe ağırlık merkezi kaymaya başlayacağı için karın kasları da esneyerek duruşu ve sırtı etkilemeye başlar. Bu durum da sinirlere baskı oluşacağından, bel ağrıları ortaya çıkmaya başlar. Ayrıca gebe kadınların gün içinde yaptığı işler, kaldırılan ağırlıklar kaslara ekstra yük bindireceğinden ağrılar daha da artacaktır. Tüm bunların sonucunda gün sonunda yoğun şekilde bel ağrısı hissedilecektir.

Bunların yanında gebelik dönemine özel hormonal değişimler de bel ağrısına sebep olmaktadır. Uzun süre oturulduğunda, ayakta kalındığında, aşırı yüründüğünde, eğilip doğrulurken ve sandalyeden kalkarken bazen denge kaybolmaları ve eşlik eden bel ağrıları ortaya çıkabilir. Özellikle anne adayını doğuma hazırlayan ve pelvik bölgesindeki eklemlerde genişlemeye neden olan relaksin hormonu omurga yapısını da gevşeteceği için anne adayında bel ağrısı görülecektir. Zira leğen kemiği bölgesindeki eklem yapıları ile bağ dokuları, bebeğin rahatça geçebilmesi için yumuşamaya başlar. Ayrıca rahmin büyümesi ile doğru orantılı olarak karın içerisindeki organlar da yer değiştirmeye başlar. Anne adayı buna tepki olarak duruşunu ve hareketlerini değiştirir. Yani omuzları geriye atar, boynunu büker. Bu dengeleme çalışması üzerine bir de büyüyen karın eklenince bel ve sırt ağrıları kaçınılmaz hale gelecektir.

Siyatik Ağrılara Dikkat!

Gebelik dönemindeki bel ağrıları arasında siyatik ağrılar da yer almaktadır. Özellikle bacaklara giren şiddetli ağrılar bu türden sayılabilir. ağrı, dizlere kadar hissedilir ve bazen de ayaklar ile parmaklara kadar yayılabilir.

Siyatik ağrılar bazen vajina bölgesine kadar çıkmakta, buna bağlı olarak da idrar çıkarmayı zor hale getirmektedir. Bu gibi durumlarda kendi kendinize basit önlemler almak yerine mutlaka doktorunuza danışınız. Aksi halde bu ağrılar ilerleyerek bacaklarınızda his kaybına neden olabilir.

Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltma Yöntemleri

Sıcak ve Soğuk Kompres

Gebelik dönemindeki bel ağrılarını azaltmak için uygulanacak yöntemlerin başında sıcak ve soğuk kompres yapmak gelmektedir. Doktorunuza danışarak ağrılı bölge üzerine bir kaç gün boyunca 15-20 dakika kadar soğuk uygulamayı periyotlar halinde yapın. Bu uygulama için soğuk su torbası ya da havluya sarılmış buz tanklarını kullanabilirsiniz. Bir kaç günün sonunda ise yine aynı bölgeye sıcak uygulama yapın. Bu noktada sıcak su torbasını karın bölgesinden uzak tutmayı unutmayın!

Doğru Duruş Teknikleri Uygulama

Gün içerisinde hareket halindeyken ya da otururken vücuda ideal şekli vermek, omurgada ve bel bölgesindeki kemikler, kaslar ve bağlara daha az yük bindireceğinden ve ağırlığı eşit şekilde dağıtacağından önemlidir. Bu nedenle eğer gebelik esnasında sırt ağrısı çekiyorsanız, ilk önce duruşunuzu değiştirmeyi denemelisiniz. Bunun için kambur çıkarmadan, omurga düz olacak şekilde ve boynu içeriye çekmeden omuzları çok da fazla yükseltmeyerek doğal duruş pozisyonu almaya çalışmalısınız. Özellikle koltuk veya sandalyede otururken bel ve sırt destekleyici yastıklar kullanmak ideal bir çözüm olacaktır.

Doğru Ayakkabı Kullanımı

Ayakları yormayan ve duruş bozukluğuna sebep olmayan ayakkabı kullanımı normal yaşamda dahi önemli iken, gebelik döneminde bu husus çok daha fazla önemli hale gelmektedir. Özellikle topuklu olmayan ancak çok düz tabanlı olmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Aksi halde kemikler birbirine daha yakın hale gelecek bu durum da bağların üzerine binen yükü artırarak hem ayak hem de bel ağrılarına sebep olacaktır. Buna karşın az topuklu rahat ayakkabılar ile rahat spor ayakkabılar gebelik döneminde en çok tercih edilebilecek olan ayakkabı seçenekleridir.

Spor ve Egzersiz Yapmak

Gebelikte düzenli egzersiz yapmak özellikle sırt kaslarının esnekliğini artıracağından zamanla bu kaslar daha da güçlenir ve omurganın daha rahat olmasını sağlar. Büyüyen karına karşı daha güçlü olan omurga sayesinde bel ve sırt ağrıları ya hiç görülmez ya da hafif şekilde atlatılır. Bu nedenle düzenli yürüyüşler, yüzme ve sabit bisiklet gibi hafif egzersizler ile spor takvimi oluşturulabilir. Tabii ki doktorunuzun onayını almanız gerektiğini hatırlatmamıza gerek yok. Aksi halde yapabileceğiniz ters bir hareket size ya da bebeğinize zarar verecektir.

Düzenli egzersiz yanında dilerseniz doğuma hazırlık ve gebelik dönemi için hamile yogası eğitmenlerinden de ders alabilirsiniz.

Akupunktur Yaptırma

Bilindiği gibi akupunktur, minik iğnelerin vücudun belirli yerlerine uygulanması ile bir takım rahatsızlıkları gidermeye yarayan bir tedavi yöntemidir. Bazı araştırmalar gebelikte sırt ve bel ağrısı yaşayanlar için akupunktur yöntemlerinin etkili olduğunu göstermektedir. Eğer şiddetli ağrılar yaşıyorsanız ve bu durum uzun süreden beri devam ediyorsa doktorunuzun onayı ile akupunktur yöntemini de deneyebilirsiniz.

Diğer Yöntemler

Gebelikte sırt ağrısı çekmemek için eğilmeniz gereken yerlerde belinizden değil de dizlerinizin üzerine doğru çömelmelisiniz. Doğrulurken ya da oturduğunuz bir yerden kalkarken ayaklarınızdan ya da yakında tutunabileceğiniz bir yerden destek alarak yavaşça kalkmaya özen gösterin. Ani hareketlerden kaçının. Bunun yanı sıra uzun süre ayakta kalmak ya da oturmak sakıncalıdır. Belirli aralıklar ile duruş şeklinizi değiştirmeli ya da bir kaç dakika hareket etmelisiniz.

Büyüyen karnınızın sırt bölgesine baskı yapmasını engellemek için sırt üstü yatmamalısınız. Doğru yastık seçimi ile yan yatış pozisyonları hem sizin hem de bebeğiniz için en sağlıklı olanıdır.

Market ya da pazar alışverişine gittiğinizde ağır yükler taşımakta ısrarcı olmayın. Daha az miktarda alışveriş yapabilirsiniz. Alacağınız şeylerin ağırlığı fazla ise yanınızda birinin olmasına özen gösterin. Ağır yük taşımak zaten normale göre daha ağır olan vücudunuza ekstra yük bindireceğinden, ağrılarınızı artıracaktır.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am