fbpx

Hamilelikte Basur

//Hamilelikte Basur

Hamilelikte Basur

Hamilelikte Basur

 Genel bilinen ismi ise basur olan hemoroid, makat çevresindeki toplar damarlarda meydana gelen varis olayıdır. Genetik faktörlerden söz edilen bir rahatsızlık olsa da kabızlığın da büyük rol oynadığı bilinmektedir. Uzun süreli kabızlık durumlarında basurun daha yaygın olarak ortaya çıktığı görülür.

 Makat bölgesinde yer alan toplar damarlar 3 farklı ağa sahiptir. Bir tane ağın sol kısımda, diğer iki tanesinin de sağ kısımda olduğu bilinir. Eğer kabızlık uzun süreli olarak devam ederse, toplardamar yastıkları da denilen bu damar ağları genişlemeye başlar ve içe kısımda bezelye büyüklüğünden üzüm büyüklüğüne kadar oluşan şişlikleri meydana getirir. İlk etapta iç kısımda oluşan bu şişlikler ilerleyen zamanlarda makat dışına doğru taşmaya başlayarak, dışa doğru sarkma yaparlar.

 Gebelikte basur

 Genellikle gebeliğin son döneminde artan kabızlık nedeniyle görülen basur, bebeğe herhangi bir zararı olmayan ancak anne adayının yaşam kalitesini ciddi oranda bozan bir rahatsızlıktır. Gebe kadınların vücutlarında artan kan hacmine bağlı olarak toplar damarlarda da iç basınç artacağından kan akışı yavaşlayacak ve özellikle makat çevresinde varis durumları ortaya çıkacaktır.

Gebelikte görülen basurun bir diğer nedeni artan progesteron hormonudur. Vücuttaki damarların daha kolay şekilde şişmesini sağlayan bu hormon, bağırsak hareketlerini de yavaşlattığından uzun süreli kabızlık yaşanmasına da neden olabilmektedir. Basur oluşumuna katkısı olan bir diğer etken de anne adayının uzun süre ayakta kalması da sayılabilir. 

İç kısımda oluşan basur şişlikleri ilerlediği taktirde bir kan pıhtısı haline gelebilir. “Tromboz hemoroid” adı verilen bu durum gebeliğin son dönemlerinde ya da doğum esnasında ıkınırken gelişebilir. Oldukça sıkıntılı olan bu tip basurlarda oturmak, yürümek bile zorlaşır. Aynı zamanda çok şiddetli ağrı yaşanmaktadır. Eğer ağrıya eşlik eden sancı da varsa bu bölgede apse ya da çatlak oluşumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi halde anne adayının hayatı çekilmez olur. Ne tuvaletini yapabilir, ne oturabilir, ne de uyuyabilir.

 Basur belirtileri nelerdir?

İç kısımda meydana gelen basur, bağırsakları son kısmında gelişirler. Bu ortamda genellikle ağrının hissedilmesini sağlayacak sinirler olmadığı için hafif gelişim gösterirler. Bu tip basurların en tipik belirtileri sürekli bir ıslaklık, sümük şeklinde akıntının varlığı, yanma, dışkı içerisinde kan olması ve hafif kaşıntının varlığıdır.

 Dış kısımda oluşan basurları kişi kolayca hisseder. El ile kontrolde hissedilen kitleler en belirgin bulgudur. Öte yandan dışkılama esnasında hissedilen kaşıntı ile yoğun ağrı bu tip basurun varlığında ortaya çıkar. Eğer gebelik esnasında dış kısımda oluşan basur varlığı söz konusu ise oluşan kanamalar sebebiyle anne adayında kay kaybı olacak ve buna bağlı olarak da demir eksikliği meydana gelecektir. Böyle bir durumda durumunuz mutlaka bir genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Gebelikte Basur İçin Önlemler

Gebelik esnasında basuru önlemenin en iyi yolu kabızlığı önlemek olmalıdır. Bunun için ise temel kural beslenme düzeninin son dönemde daha yüksek lifli besinlerden oluşmasıdır. Kayısı, şeftali, armut, kepekli ekmek, fıstık, badem, muz, bezelye gibi sebze ve meyveleri daha sık tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra günde en az 10 bardak su içmeli, erik, vişne gibi komposto tüketmelisiniz. Yemeklerinizi ekşi, mayalı ya da acı tercih etmekten kaçınmanız da gereklidir. Öte yandan kafein almamalı ve çay tüketiminizi de sınırlandırmalısınız. Yine gebelik döneminin tamamında tuvalet ihtiyacınızı ertelememek de oldukça önemlidir.

Gebelik zamanınıza uygun olan egzersizler ile Kegel egzersizleri de işe yarayan diğer bir yöntemdir. Bu egzersizler rektal bölge ve çevresindeki kan dolaşımını artıracağından basur oluşumunu da azaltmaya yararlar. Ayrıca doğuma yardımcı kasları güçlendirerek, doğum sonrası vücudun hızla toparlanmasını da sağlarlar. Bunun yanı sıra ister evde, isterseniz de işte sürekli oturmaktan kaçınmanız gereklidir. Buna karşın sürekli ayakta durmak da diğer bir risk faktörü olduğundan her saat başı kısa yürüyüşler yaparak, kan akışınızı da düzenleyebilirsiniz.

Dışkılama esnasında fazla ıkınmaktan ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız. Temizlenme esnasında kuru tuvalet kağıdı yerine temizliğe uygun ıslak mendil kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Gebelikte Basurun Tedavi Yöntemleri

 Gebelik esnasında oluşan basuru tamamen tedavi etmek imkansızdır. İlk amaç anne adayının şikayetlerini azaltmak olacaktır. Bunun için ilk yapılacak olan kortizon içermeyen kremler kullanmaktır. Makat bölgeye uygulanacak olan bu zararsız kremler ağrı, kaşıntı gibi şikayetleri azaltacak ve ödem varsa o bölgeyi rahatlatacaktır.

Şiddetli ağrıların yaşandığı basur tiplerinde güçlü ağrı kesiciler kullanılamadığından ancak parasetamol tarzı ağrı kesici çeşitleri ile lokal olarak anestezik etki yaratan kremler kullanılabilir. Ancak yine de bu tip kremler mutlaka bir hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Eğer gebelik süresince uzun süren kabızlık şikayeti varsa, doktorun önerdiği bir ilaç ile kabızlığı önlemek mümkündür. Ancak yine güçlü dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılamadığından, bu basit içeriğe sahip olan ilaçların etkisinin giderek azalacağı unutulmamalıdır.

Gebelik döneminde doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar arasında kan dolaşımını düzenleyenler mümkün olmaktadır. Genellikle ikinci ve üçüncü trimesterda kullanılması önerilen bu tip ilaçlar ile kan dolaşımı bir nebze düzenlenmeye çalışılır. Yine de kesin bir tedavi sunmayan bu ilaçların kullanımındaki amaç şikayetlerin azalması ve doğumdan sonra uygulanacak olan kesin tedavi için yardımcı olmalarıdır.

Çok acil durumlarda nadir de olsa basur için cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesi sayesinde lazer, longo ya da skleroterapi gibi kapalı cerrahi teknikleri ile basur tedavisi yapılabilmektedir.

Bunların dışında makat bölgesine soğuk kompres uygulamak şişliği ve acıyı azaltacaktır. Yine sıcak banyo uygulaması da işe yaramaktadır. Dilerseniz önce soğuk, sonda sıcak tedaviler ile acı ve ağrıyı azaltma yoluna da gidebilirsiniz.

Basur, normal doğuma engel midir?

Genel olarak basurun varlığı normal doğuma engel teşkil etmez. Ancak yine de doktorunuz ile durumunuzu değerlendirmeniz gereklidir. Bazı büyük basur şişlikleri ile dış genital bölgede yoğun varis oluşumu varsa, buna bir de kanamalı durum eklenmişse nadir de olsa doktorunuz durum değerlendirmesi yaparak sezaryen kararı verebilir.

Doğumdan sonra basur kendiliğinden geçer. Eğer 2-3 ay geçmesine rağmen şikayetleriniz azalmamışsa, genel cerrahi uzmanı ile tedaviye başlamanız önerilir.

           

By | 2018-12-28T09:54:37+00:00 Aralık 25th, 2018|Hamilelik|0 Comments