fbpx

Hamilelikte Baş Ağrısı

//Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı

Fiziksel ve ruhsal olarak değişimin en fazla yaşandığı ve bir kadının hayatında çok özel bir yere sahip olan hamilelik döneminde, kadınların çektiği sıkıntılar bazen hayatı kabusa çevirebiliyor. Mide bulantıları ve bel ağrıları gibi ilk sırada sayılabilecek sorunlara ek olarak en çok görülen bir diğer problem ise baş ağrısı olarak karşımıza çıkıyor. İlla ki her hamile baş ağrısı yaşayacak diye bir kural olmamasının yanı sıra genellikle gebeliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan ağrılar normal olarak karşılanıyor. Özellikle gebelik öncesinde migren sorunu yaşayan annelerde, atakların görülmesi ve ağrıların şiddetlenmesi konusunda bir takım önlemlerin alınması gerekiyor.

Gebelikte Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde en sık rastlanan baş ağrısı gerilim tipi ağrılardır. İlk trimesterde görülen bu ağrıların genellikle hormon dengesindeki ani değişimlerden kaynaklandığı düşünülür. Öte yandan hamilelik ile birlikte artan kan hacmi dolaşımı da baş ağrısına neden olmaktadır. Çünkü artan dolaşım ve hacmi karşılamak için kan damarlarında bir genişleme meydana gelmektedir. Bu tipteki ağrıların 3. veya 4. aydan sonra geçmesi beklenir.

Hamilelik öncesinden devam eden tansiyon ve depresyon gibi sorunlar da baş ağrısına neden olan bir diğer faktörlerdir. Özellikle tansiyon durumu değişkenlik gösteren yani düşüklük ya da ani tansiyon yükselmesi problemleri yaşayan anne adaylarında hali hazırda baş ağrısı görülürken, bir de bu duruma ek olarak meydana gelen olayların yüklediği stres, büyük üzüntü ve tedavi edilmemiş depresyon durumları da baş ağrısına neden olmaktadır.

Tansiyon gibi kan şekerindeki farklılıklar da gebelikte baş ağrısına neden olan faktörler arasındadır. Özellikle uzun süren açlık zamanlarında kan şekeri düşme eğilimi gösterir. Eğer besin alımı bol şeker içeren yiyeceklerden oluşursa, bu kez de kan şekerinin aniden yükselmesi ve düşmesi meydana gelebilir. Böyle durumlarda bir kaç kesme şeker ya da taze sıkılmış yarım bardak meyve suyu kan şekerinizi düzenleyecektir. Bu tip durumlar ile karşılaşmamak adına anne adayının gebelik süresince beslenme tipine ve öğünlerinin zamanlarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamilelik döneminde kullanılan bir takım ilaçların da baş ağrısına neden olduğu söylenebilir. Özellikle en çok bilinen progesteron hormonu içeren ilaçlar ile kalsiyum takviyelerinin sıklıkla baş ağrısı ortaya çıkardığı belirtilmiştir.

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek adına sigara, kafein ve alkol gibi alışkanlıklarını terk eden anne adayının yaşadığı yoksunlukta şiddetli baş ağrılarının nedenlerinden biri olabilir. Bunun dışında hamileliğin ilk trimesterinde yaşanan nezle, sinüzit ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da ağrıların diğer nedenlerinden biridir.

Hamilelikte her ne kadar zararsız gibi görünse de geçmeyen ve şiddetini artıran baş ağrılarının nedeni bazen gebelik zehirlenmesi yani preeklampsi olabilmektedir. Çok daha dayanılmaz ağrılar şeklinde ortaya çıkan bu durum için mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Özellikle yüksek tansiyonun eşlik ettiği ağrılar preeklampsi sonrası yaşanacak nöbetlere yol açtığından son derece tehlikeli bir durumdur ve önlem alınmalıdır.

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin Önlemler Nelerdir?

Hamileliğin doğasında olan kan artışı için ilk yapılması gereken tuz ve protein alımına dikkat etmektir. Hekiminizin direktifleri doğrultusunda günlük tuz miktarınızı bir kısım azaltabilir ve işlenmiş yiyecekler ile fast food ürünlerini gebeliğiniz boyunca sınırlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra günde 8-10 bardak su içmekte baş ağrısına karşı alınabilecek önlemlerden biridir.

Uzun süre aç kalmanın da baş ağrısına neden olduğu bilinen bir gerçek. Özellikle düşük kan şekeri ciddi problem yaratmaktadır. Bunun için gün içerisindeki öğünleri az ama sık yiyecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Böylece hem kan şekerinizi dengede tutabilir, hem de baş ağrısından korunmuş olursunuz. Dışarıda ya da iş yerindeyseniz, ani kan şekeri düşmelerine karşı sağlıklı meyve, kuruyemiş gibi atıştırmalıkları yanınızda bulundurabilirsiniz.

Gün içerisinde yorucu aktiviteler yapmamak, düzenli uyku ve gerekirse şekerlemeler yapmak ve ihtiyaç duyulan zamanlarda dinlenmek de baş ağrısını ve özellikle migreni olan gebelerin şikayetlerini azaltmaktadır.
Eğer çok fazla kahve ve çay alışkanlığınız varsa bunu hem gebeliğinizin sağlıklı ilerleyişi hem de baş ağrısı problemlerinize karşı azaltmanız tavsiye edilen bir diğer önlemlerden biridir.

Herkesin bünyesi farklı olmakla birlikte yiyeceklerden bazıları bir çok gebede kan basıncı nedeniyle baş ağrısını tetikleyebilmektedir. Bunlardan en bilinenleri çikolata, alkol, yer fıstığı, krema, monosodyum glutamat, yapay tatlandırıcılardır. En azından hamilelik boyunca bu tip besinlerden uzak durmalısınız. Gebelikte beslenme ile ilgili tavsiyelerimize göz atmayın unutmayın.

Baş Ağrısı Şikayetlerinde Ne Zaman Doktorunuzu Aramalısınız?

Gebelikte görülen baş ağrıları masum olarak bilinse de bazı durumlarda ciddi bir durumun habercisi olabildiğinden dikkatli olunmakta fayda vardır. Eğer gebelikte ilk kez şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız, mutlaka kendi doktorunuz ile bir nöroloğun değerlendirmesi gereklidir.

Şiddeti giderek artan baş ağrısı şikayetiniz özellikle gebeliğin ikinci yarısından sonra meydana gelmişse, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) konusunda ciddi bir bulgu olduğundan, yüksek kan basıncı, idrarda protein kaçağı gibi belirtilerin arandığı gerekli testlerinizin yapılması gereklidir.

Hamilelik döneminizde baş ağrısına ek olarak ense sertliği, yüksek ateş, görmede bulanıklık, ellerde ve yüzde şişlik, karın ağrısı, bulantı gibi belirtiler eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Baş ağrısına karşı ilaç kullanımı

Hamilelikte ilaç kullanımının sınırlı olduğu bir gerçek. Bu nedenle bir çok anne adayı doğal yöntemler ile ağrıdan korunmaya çalışsa da, bitki çaylarının bilinçsiz tüketimi oldukça tehlikeli olduğundan bu konuda mutlaka doktorunuzun tavsiyesini almalısınız. Bazı ilaçların gebelikte kullanımı güvenli olduğundan, ilaç kullanımı hususunda yine en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

By | 2019-10-15T09:28:53+00:00 Ağustos 2nd, 2019|Hamilelik|0 Comments