fbpx

Hamilelikte Akıntı

//Hamilelikte Akıntı

Hamilelikte Akıntı

Hamilelikte Akıntı

Gebelik dönemi boyunca östrojen hormonunun etkisi nedeniyle anne adayının vücudunda bir takım değişikliklerin meydana gelmesi olağan bir durumdur. Bu fizyolojik durumun bir diğer sonucu da vajinal akıntıdır. Bir çok durumda hamilelikte akıntı gelmesi normal kabul edilse de önemli olan akıntının değerlendirilmesi ve önceki görünümlerden farklı olup olmamasıdır. Değişim olduğunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Akıntı Varlığının Nedeni

Gebelik dönemi ile artan hormonlar, zamanla genişlemeye başlayan vajina duvarına baskı yapmakta ve akıntı oluşumuna temel hazırlamaktadır. Bunun yanında deri ve kaslara ulaştırılan kan miktarında da artış olmasının da akıntının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Normal Akıntı ve Özellikleri

Bir çok anne adayında görülen normal akıntı genellikle beyaz renkli olabildiği gibi sarı ya da koyu sarı renkli de olabilir. Kadından kadına miktarında, görüntüsünde ve yapısında farklılık görülen bu normal tipteki akıntıya tıp dilinde lökore denir ve bazı durumlarda da hafif kokulu olabilmesi normaldir. Gebelik öncesinde de bu tipte akıntı yaşayan kadınlar için, gebelik döneminde akıntının miktarında artış olması son derece normaldir.

Gebelik döneminin özellikle ilk 8 haftası içerisinde normal akıntının görülmesi ve miktarında artış olması son derece doğaldır. Çünkü bu dönem içerisinde vücut hamileliğe göre kendisini adapte ettiği için hormonların miktarında önemli ölçüde değişim meydana gelmektedir. Bu sebeple hamile kadının rahim ağzı bezlerinden yoğun şekilde akıntı gelmeye başlar. Hatta ped kullanacak kadar fazla akıntının gelmesi tamamen fizyolojik bir durumdur.

Anne adayları kendilerini akıntı nedeniyle kötü hissetse de akıntının varlığı zararlı değil, aksine yararlı sayılır. Çünkü akıntılar doğum kanalını bir takım enfeksiyonlardan koruyarak, vajina içerisinde sağlıklı bakterilerin belirli bir dengede oluşmasını sağlamaktadır. Öte yandan akıntı içerisindeki yüksek asit oranının varlığı da, zararlı sayılan bakterilerin oluşmasını engellemektedir.

Akıntı Varsa Yapılması Gerekenler

Eğer az ya da yoğun şekilde akıntınız varsa, öncelikle tampon kullanmamalısınız. Bu durum vajina içerisinde zararlı bakteri üremesine neden olacaktır. Bunun yerine pamuklu günlük pedleri kullanarak, akıntının doğal şekilde akmasına izin vermelisiniz. Pedleri ise sık sık değiştirerek temiz ve kuru kalmalı, değiştirme esnasında akıntı içerisinde lekeler var mı diye kontrol etmelisiniz.

Kozmetik marketlerde ya da eczanelerde satılan vajinal duş maddelerini kullanmamalısınız. Bu durum vajinanın doğal bakteri dengesini bozacağından, zararlı enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Yine banyo esnasında vajina asla sabun ya da başka bir madde ile yıkanmamalıdır. Aksi durumda bu bölgenin bakteri yapısı bozulabilir, nemini kaybederek çok fazla kuruyabilir ve kuruluğa bağlı olarak da tahriş meydana gelebilir. Hatta bölgede enfeksiyon dahi gelişebilir. İlla bir madde kullanmak isterseniz doktorunuzun onayını alarak, yetkili eczanelerde satılan pH değerleri vajen için uygun olan şampuanlar kullanılabilirsiniz. Yıkama sonrasında çok iyi kurulamanız gerektiğini unutmayın!

Gebelik döneminde naylon külotlu çorapların kullanımı da zararlı olduğundan, bunun yerine pamuklu ağa sahip çoraplar ile iç çamaşırlarının tercih edilmesi daha idealdir.

Gebelikte özellikle şekerli ve aşırı yağlı besinlerin aşırı tüketilmesi, hem idrar yollarında hem de vajina da mantar enfeksiyonun gelişmesini sağlayabilir. Bu nedenle bu tip besinlerden en azından gebelik döneminde uzak durmak, daha sağlıklı beslenmek ve vücudu asit içeren besinlerden uzak tutmak daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra bol su içmek ve suyunuzun içerisine maydanoz eklemek idrar yollarınızın temizlenmesini sağlayabilir.

Miktarı, yapısı ya da rengi ne olursa olsun gebelik döneminde akıntınız varsa doktorunuzu bu durumdan bilgilendirmeli, ilk fırsatta da akıntınızı göstermelisiniz. Normal ya da anormal bir akıntı olup olmadığına doktorunuz karar vermelidir.

Gebelikte Anormal Akıntı ve Özellikleri

Gebelik döneminde vajinal akıntınız eğer yeşil veya yeşille karışık sarımtırak bir renkteyse, keskin ve kötü kokuyorsa, aynı zamanda kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetleriniz varsa vajinal enfeksiyon geçirme ihtimaline karşın doktorunuza başvurmalısınız. Gebelikte vücut direnci düştüğü için görülen en yaygın vajina enfeksiyonu mantardır ve tedavisi de oldukça kolaydır. Anormal akıntının varlığının bir diğer sebebi de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olabildiğinden eğer yukarıda belirttiğimi özellikte akıntıya sahipseniz, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bunların yanı sıra akıntıya eşlik eden karın ağrısı ve ateş, peynirimsi ve kötü kokulu bir akıntı varsa, akıntı içerisinde kan pıhtıları görülüyorsa, devamlı / yoğun ve sulu şekilde akıntı devam ediyorsa ve dört saat içerisinde tamamen dolu 3-4 ped değiştirdiysen doktorunuza bu durumlardan bahsetmelisiniz.

Vajinada görülebilecek enfeksiyonlardan biri de bakteriyel vajinit denilen ve gri / yeşil renkte akıntı ile kendini gösteren bir sorundur. Erken doğum ile ilişkilendirildiğinden tedavisinin dikkatle yapılması gerekir.

Gebelik döneminde yine en sık rastlanan vajina problemi candina enfeksiyonudur. Vajinal asit yapısının bozulmasına bağlı olarak glikojen seviyesinin artması bu duruma neden olur. Özellikle gebeliğin son trimester döneminde hücresel bağışıklık iyice düştüğü için candida enfeksiyonunun gelişmesi oldukça kolay hale gelmektedir.

Gebelik döneminin bir diğer vajinal enfeksiyonu da Trichomonas vajinit denilen bir enfeksiyonunun varlığıdır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biri olduğu için tedavi sürecinde hem anne adayının hem de babanın birlikte tedavi edilmesi gereklidir. Akıntı eğer sarı renkte, kötü kokulu ve köpüklü şekilde ise ve genital bölgenin dış alanlarında kaşıntı ile kızarıklık varsa acilen tedavi edilmelidir.

Akıntı ile ortaya çıkan enfeksiyonların bebeğe herhangi bir zararı yoktur ve doktor kontrolü ile kolayca tedavi edilmektedir. Eğer akıntı gebeliğin son döneminde meydana gelmişse, erken su gelmesi olarak da düşünüldüğünden incelenmesi gereklidir. Bazı durumlarda amniyon sıvısı sızıntı şekilde gelmekte olduğundan, özellikle 20. haftadan sonra yoğun ve beyaz renkte sulu şekilde gelen akıntının varlığı durumunda uzmana danışılmalıdır.

 

 

 

By | 2018-12-19T13:23:29+00:00 Ekim 17th, 2018|Hamilelik|Hamilelikte Akıntı için yorumlar kapalı