Hamilelik Yogası : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelik Yogası

Gebelik dönemi bir kadın için en özel tecrübeler ile donanmış olsa da bazıları için belirsizlikler ile dolu 9 dokuz aylık bir bekleyiştir. Bir de üzerine doğum korkusu eklenince iyice stresle dolan anne adayı, bu özel dönemi keyifli bir sürece dönüştürmek, bebeği ile bağ kurmak ve dinginliği keşfetmek isterse hamile yogası ile tanışmasının tam zamanıdır!

Hamilelik Yogası nedir?

Kelime anlamı ile yoga “birleşme, bütünleşme” anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Gerçekten de amaçlanan bedenin, zihnin ve ruhun birleşmesidir. Güzel bir gebelik dönemi geçirmek için bu üçlünün tam anlamı ile bir olabilmesi için bir bütün olması istenir. Her ne kadar gebe kadınlar egzersiz yapsa, kitap okusa, arkadaşları ile zaman geçirse de ruh dinginliği hep arka plana atılır.

Hamile kadınlar için planlanan gebelik yogası: asanalar (temel duruş şekilleri), pranayama (doğru nefes alma, nefesi kontrol etme teknikleri), mantra ve mudra (beyindeki bazı merkezleri uyarmak için yapılan hareketler ve bilinçte değişim yaratma adına çıkarılan sesler) ile imgeleme yani kişinin içindeki duygular ile bağlantı kurarak, birikmiş negatif etkilerden arınma) şeklinde ilerler. Süreç tamamlandığında anne adayı kendini tanımış, stresten arınmış ve içe dönüş gerçekleştirmiş olarak yeni bir benlik kazanacaktır. Bu da anneye huzur vererek, doğuma hazırlayan önemli bir süreç olarak değerlendirilir.

Yoganın fiziksel ve ruhsal yararları nelerdir?

Yoga asanaları genellikle omurga üzerinde etkili oldukları için daha esnek, uzun ve sağlam bir omurgaya sahip olmanıza yardımcı olur. Bu da duruşunuza, dengenize ve hatta yürüyüşünüze bile yansıyacaktır. Çünkü gebelik ağırlık merkezinin sürekli değiştiği bir süreçtir. Sonuç olarak boyun, bel, sırt ağrıları ile kramp vakalarını en aza indirmek istiyorsanız, yoga en doğru seçim olacaktır. Öte yandan fiziksel olarak güçlendiğiniz ve esnekliğinizi de artırdığınız için bağlar ile kaslar esneyecek ve kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Yine kalça ile pelvis bölgesinde esneklik sağlanacağından, doğum ve doğum sonrası toparlanma süreciniz çok daha rahat geçecektir.

Bunun yanında doğru nefes alma teknikleri sayesinde, gebelik nedeniyle vücudunuzun artan oksijen ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Ayrıca kan dolaşımında da düzelme meydana gelir.

Yoga, beden, zihin ve ruh ile bir bütünleşme sağladığı için stresten uzak ve keyifli bir gebelik süreci geçirmenizi sağlayacaktır. Gebeliğin kendine özel havasına ve bedeninize kulak vererek, kendinizi dönüştürmek ve yenilemek adına güzel bir adım atabilirsiniz.

Hamile yogasına ne zaman başlanabilir?

Gebelik, her kadın için biriciktir ve benzerlik adına diğer kadınlar ile kıyaslanamaz. Özellikle ilk trimester bebeğin tutunması, hızlı gelişimi, anne adayının da duygusal süreçleri nedeniyle özel bir dönemdir. Bu nedenle kesinlikle doktorunuzun onayı ile 15. haftadan sonra hamile yogasına başlamanız tavsiye edilir. Herhangi bir kısıtlamanın olmadığı durumlarda haftada 1 ya da 2 ders yeterlidir. Anne adayı isterse öğrendiği hareketleri ve nefes egzersizlerini evde de devam ettirebilir.

Hamile yogası hangi hallerde sakıncalıdır?

Anne adayı gebeliğindeki ağrıları, tanısı konmuş bel, diz ve boyun rahatsızlıklarını ve kendisi ile ilgili özel durumları hem kadın doğum doktoru hem de yoga eğitmeni ile detaylı şekilde görüşmelidir.

İzin verilen durumların dışında uzun süre ayakta kalma, çömelme, sırt üstü uzanma gibi hareketlerden kaçınmalıdır. Ayrıca gebeliğin son haftalarında, bebek dönerek doğum kanalına yerleşeceğinden yapılmaması gereken hareketlere de dikkat edilmelidir. Yine kasların iyice gerilmesi ile zorlanan hareketlerden kaçınmalısınız. Bu tip hareketler kas ağrısına ve anlık kramplara neden olabilmektedir.

Doğum sonrası yogaya devam edilmeli midir?

Doğumdan sonra, vücudun eski haline dönebilmesi için yoganın büyük önemi vardır. Yine asanalar ile gebelikten kalan duruş bozuklukları düzeltilerek, omurganın iyileştirilmesi sağlanır. Ayrıca yoga sayesinde karın kaslarının hızla toparlandığı da görülmüştür.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am