Hamilelik ve Çatlaklar : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelik ve Çatlaklar

Hamilelik ve Çatlaklar

Gebelik dönemi kendi içerisinde özel bir dönem olduğu için bir çok fiziksel ve ruhsal değişimler anne adayını etkilemektedir. Hamileliğin en başında bebeğinin sağlığı için endişelenen anne, bu tip duygularını ikinci trimestere doğru azaltır ve göbeğin belirginleşmesinden itibaren de kozmetik konulara da önem verilmeye başlanır. Vücudunun değişeceğini önceden bilen anne adayı, yine de yavaş yavaş başlayan çatlakları görünce rahatsız olmaya başlarlar. İşte hamilelik çatlakları ile ilgili bilmeniz gerekenler!

Sadece bu da değil; yüzdeki renk değişimleri, kaşıntılar, döküntüler ve avuç içlerinde kızarıklıklar derken, fiziksel değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Anne adayını meraklandıran bir diğer konu da büyüyen karnın ortasında boylu boyunca uzanan siyah çizginin varlığıdır. Ancak yine de en fazla rahatsız edici durum olarak cilt çatlakları bildirilmektedir. İyi haber şu ki; bu çatlaklar bazen engellenebilir ya da şiddeti azaltılabilir.

Tıptaki ismi ile stria gravidarum olarak bilinen ve özellikle büyüyen karın çevresinde pembe – beyaz renkli, yara izi bir görünüm sergileyen gebelik çatlakları, ciltte bulunan kolajen maddesinin ayrılması sonucu ortaya çıkarlar. Çoğunlukla acı ve ağrıya neden olmayan bu çatlaklar, bazı durumlarda cildin gerginleşmesine bağlı olarak kaşıntılı olabilirler. Hormonal değişimlerin de etkisinin bulunduğu çatlaklar üzerinde asıl etkili olan büyüyen rahim sonucu, göbeğin de büyümesi ve cildin fiziksel olarak gerilmesidir. Çoğunlukla alt karın bölgesinde gelişseler de genetik faktörlere bağlı olarak kalça, uyluk bölgesi, kol ya da memelerde dahi gelişebilirler.

Gebelik çatları genellikle ikinci trimesterin sonlarına doğru oluşmaya başlarlar. Bazı kadınlarda ise son haftalara kadar olmazken, doğuma az bir zaman kala çatlaklar görülmektedir. Buradaki belirleyici olan bir diğer faktör ise ani kilo artışı olmaktadır. Elastikiyetini hızla kaybeden cilt dokusu, çatlak oluşumuna zemin hazırlar.

 Maalesef gebelikte oluşan cilt çatlakları, doğumdan sonra kaybolmazlar. İlk etapta pembe renkteki oluşumlar ancak renk değişikliği yaparak daha beyaz ya da gümüş rengine dönerler. Eğer çatlakları ile barışık bir anne iseniz, bebeğinize sahip olmanın gururunu bu şekilde taşıyabilirsiniz. Ancak yine de estetik kaygılarınız varsa, gelişen cerrahi teknikler ile ameliyat olarak çatlaklardan kurtulmanız mümkündür.

Hamilelik Çatlakları için Önlemler

Gebelik çatlarının önlenmesi için kozmetik ürün firmaları harekete geçerek, çeşitli isimler ve formüller altında bir takım kremleri tavsiye ederler. Ancak yine de şimdiye kadar hiç bir ürünün kesinleşmiş etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bir çoğunun formül yapısı anne adayına ve bebeğine herhangi bir zararı olmadığından güvenle denenebilir. Ayrıca badem yağı ya da bebe yağları da cildin ani gerilmesini engelleyeceğinden çatlak oluşumunu engelleyebilir.

 Gebelik çatlaklarının en güçlü önlemi arasında cildi nemli tutmak sayılabilir. Bunun yolu da her daim önemi belirtilen bol su içmek ve dengeli beslenmeden geçmektedir. Ancak yeterli su tüketimi sayesinde cilt nemini koruyabilecek ve gebelik çatlaklarına önemli ölçüde engel olacaktır. Yine dengeli beslenme sayesinde kontrolsüz ve ani kilo artışı olmayacağından, cilt esnekliğini koruyacaktır.

Gebelik çatlaklarını önlemenin bir diğer yolu ise duş esnasında karın bölgesine masaj yapmaktan geçer. Yumuşak bir lif ya da sünger ile dairesel hareketler şeklinde karna masaj yaparsanız, kan dolaşımını hızlandıracağınızdan esnekliğin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Bunların yanı sıra aslında gebelikte görülen cilt çatlaklarının en büyük belirleyicisi olan faktör genetik mirastır. Örneğin, siyahi anne adaylarında neredeyse hiç çatlak görülmezken; Asyalı anne adaylarında oldukça nadir; beyaz ırktan olan anne adaylarında ise %75 oranında cilt çatlakları oluşmuştur. Eğer gebeliğiniz süresince çatlak oluşumunuzun seviyesini merak ediyorsanız, gebelik yaşamışsa ablanıza/kız kardeşinize ya da annenize sorabilir, bu konuda kendi durumunuzu tahmin edebilirsiniz.

           

           

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am