Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik isteyenlerin heyecan ve umutla, henüz çocuk düşünmeyenlerin ise korku ile yaptığı ve gebelik olup olmadığını en kısa yönden bildiren testlere “Hamilelik testi” denir. Gebelik testi için temel olarak iki yöntem vardır. Birisi idrar ile yapılan, diğeri ise kan testidir.

Kadının yumurtalıklarından atılan ve olgunlaşan yumurta, ortalama 24 saat boyunca kadın vücudunda canlı kalarak sperm bekler. Eğer o günlerde cinsel ilişki yaşanırsa, vajinadan yumurtalıklara doğru ilerleyen spermlerden en sağlıklı olanı yumurtanın içerine girer ve yumurtayı döller. Bu durum gebeliğin miladıdır.

Gebeliğin başlamasından sonra anne adayının vücudu bir takım değişikliklere maruz kalır. Bir takım hormonlar salgılanarak, tüm organlara, kaslara, dokulara adeta gebeliğin başladığını duyurur. Bu hormonlardan biri de yumurtanın sperm ile birleşmesinden yaklaşın 1 hafta sonra kanda salgılanmaya başlanan Human Chorionic Gonadotropin diğer bilinen ismi ile Beta HCG’dir. Gebelik hormonu olarak bilinen hormon, hamile olmayan bir kadında 0 ila 5 değerleri arasındadır. Diğer bir deyişle 5-10 mlU/ml seviyesindedir. Ancak hamileliğin başlamasından sonra, sürekli ve hızlı bir şekilde artış gösterdiği için seviyesi de giderek yükselmektedir. İşte kandan sonra idrara da karışan bu hormon sayesinde gebelik testi yapılarak, kadının hamile olup olmadı anlaşılır.

İdrar ile gebelik testi nasıl yapılır?

Eczaneden alınan ve gebeliği gösteren kitler ile test yapılabilmesi için en sağlıklı zaman adetin gecikmesinden sonraki günlerdir. Genellikle adet gecikmesinden bir hafta kadar süre sonra bir kaç damla idrarın test kitindeki boşluğa damlatılması sonucu, Beta HCG hormonunun varlığına bağlı olarak gebeliğin olup olmadığı anlaşılabilir. Fiyatı gayet ucuz olan bu testleri her eczanede bulabilirsiniz. Test yapmak için en güvenilir zaman sabah uyanır uyanmaz ilk idrar ile yapılan zamandır. Testin kullanma kılavuzunda yazılanları uyguladıktan sonra 5 dakika kadar beklenmeli ve sonuç ondan sonra değerlendirilmelidir. Sonuç ekranında tek çizgi varsa, hamilelik yoktur. Ancak hem C hem de T yazan yerde iki çizgi oluşmuşsa, hamileliğin olduğu anlamına gelir. Bazı testler gerek saklama koşulları, gerekse de üretim hataları nedeniyle bazen doğru sonuç vermezler. Bu durumda C kısmında hiç bir belirti yok ancak T kısmında tek çizgi oluşur. Bu da testin geçersiz olduğu anlamına gelmektedir. Dilerseniz testi tekrarlayabilir ya da daha güvenilir ve kesin sonuç veren kan testi yaptırabilirsiniz.

Evde yapılabilecek testlerin adetin gecikmesinden sonra daha net sonuç verdiğini yukarıda belirtmiştik. Ancak heyecanla ve umutla hamile olduğunu öğrenmek isteyen bir kadın için bir gün bile bazen bir yıl gibi gelebilir. Bunun için hormon seviyesini daha hassas şekilde ölçen ve adet tarihinden 6-7 gün öncesine kadar gebeliği tespit edebilen bazı testler üretilmiştir. Hatta diğer testler adet olunması gereken tarihte dahi doğru sonuç veremese de, bu tip testler döllenmeden itibaren artan hormon seviyesini anında ölçebilecek kadar hassas yapıya sahiptir.

Kanda gebelik testi nasıl yapılır?

Adetin gecikmesinden itibaren gebelik şüphesi duyan ya da evde yaptığı idrar testi sonucunu netleştirmek isteyen kadınlar, en kesin sonuç veren kan testine başvurmaktadırlar. Alınan kan numunesi laboratuara gönderilerek, kanın serum kısmı santrifrüj edilir. Bu işlemden sonra kan serumu ile diğer hücreler birbirinden ayrılacağından, örnek üzerinde Beta HCG varlığı olup olmadığı değerlendirilir. Bu işlemlerin hepsi ortalama 1-2 saat içinde biter ve çıkan Beta HCG değerine göre gebeliğin varlığı kesinleşir.

Hamile olmayan kadınlarda Beta HCG değerinin 10 mlU düzeylerinde olduğu düşünülürse, kan testi sonucunun bu değerin üzerinde olması gebelik olasılığını gösterir. Ancak bu hormon iki günde bir iki katına çıktığı için, en net sonuç açısından bir kaç kez tekrarlanması sağlıklı ilerleyen bir gebeliğin varlığını gösterecektir.

Bazı durumlarda Beta HCG hormonu iki günde bir artmaz. Bu durum ilk olarak akıllara dış gebelik ihtimalini getirdiğinden, böyle bir durumda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kan testi ile Beta HCG sonucunu aldığınızda, referans değerlere bakarak kaç haftalık hamile olduğunuzu tespit edebilirsiniz. Şöyle ki;

 3. Hafta: 5 – 50 mIU/ml
 4. Hafta: 5 – 426 mIU/ml
 5. Hafta: 18 – 7,340 mIU/ml
 6. Hafta: 1,080 – 56,500 mIU/ml
 7 – 8. Hafta: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
 9 – 12. Hafta: 700 – 288,000 mIU/ml
 13 – 16. Hafta: 13,300 – 254,000 mIU/ml
 17 – 24. Hafta: 4,060 – 165,400 mIU/ml
 25 – 40. Hafta: 3,640 – 117,000 mIU/ml

Gebelik testi pozitif ancak …

Beta HCG değerinin yüksek değerde varlığı her zaman sağlıklı bir gebeliğin varlığını göstermez. Test sonucu pozitif çıkmasına rağmen yakın bir zamanda düşük yapmış ya da kürtaj olmuşsa, infertilite (kısırlık) nedeni ile bir takım ilaçlar kullanıyorsa, dış gebelik ya da kimyasal gebelik varsa, idrar yolu enfeksiyonu, yumurtalık kanseri, böbrek hastalıkları, yumurtalık kistleri veya hipofiz bezi ile ilgili hastalıklar mevcutsa, gebelik testleri pozitif sonuç vermesine rağmen gerçekten hamileliğin olmadığı görülmektedir. Bu nedenle en net sonuç için kan testinden sonra uzman bir jinekolog ile sürecin değerlendirilmesi gereklidir.

Gebelik testi fiyatları nedir?

Gebeliğin varlığı için en net sonucun kan testi olduğunu belirtmiştik. Bu durumda sizden kan alınacağı için bağlı bulunduğunuz Aile Sağlığı Merkezi’nden ücretsiz gebelik testi yaptırabilirsiniz. Ancak ASM’ler kanları bağlı bulundukları devlet hastanelerinin laboratuarlarına gönderdikleri için sonuçlarınız biraz gecikebilir. Daha hızlı sonuç almak istiyorsanız, özel bir hastaneye başvurabilir ve 1-2 saat içerisinde sonucunuzu alabilirsiniz. Bunun için hastanenin belirlediği 20-40 TL arasındaki test ücretini ödemeniz yeterlidir.

İdrar ile gebelik testi yapmak istiyorsanız, eczanelerde satılan gebelik testi kitlerini satın alabilirsiniz. 2018 yılı itibari ile en ucuz olan 7 TL; erken gebeliği gösteren ve nispeten daha hassas olan testler ise 40 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Eğer beklemek için vaktiniz ve sabrınız varsa, eczanede pahalı bulduğunuz aynı marka testi online alışveriş ile daha ucuza satın alabilirsiniz.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am