fbpx

Hamileliğin 9. Haftası

//Hamileliğin 9. Haftası

Hamileliğin 9. Haftası

Gebeliğin ilk iki ayını tamamladınız ve üçüncü ayın başlangıcına geldiniz. Üçüncü ayın ilk haftasında sizi ve bebeğinizi neler bekliyor?

Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin belli başlı bütün eklemler artık oluştu ve işlevini yerine getiriyor: omuzlar, kalça, dizler, bilekler ve ayak bilekleri…

Minik misafiriniz yaklaşık iki santim uzunluğunda – bir üzüm tanesi büyüklüğünde. Artık daha çok insana benziyor. Hayati organları oluşsa da, gelecek zaman içinde birçok ince değişimden geçecekler.

Bebeğinizin kalbi bu hafta içinde 4 odacığa ayrılıyor ve dişleri yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Embriyonun sahip olduğu “kuyruk” tamamen yok oluyor. Bebeğinizin organları, kasları ve sinirleri belli bir düzene oturuyor. Genital organları henüz birkaç hafta daha belli olmayacak. Gözleri tamamen oluşmuştur, ancak göz kapakları kapalıdır ve 27. haftaya kadar açılmaz. Minik bir kulak memesi, ağzı, burnu var ve burun delikleri daha kolay ayırt ediliyor. Plasenta ise hormon üretme görevini yerine getiriyor.

Anne nasıl hissediyor?

Beliniz biraz kalınlaşsa da hamile görünmeyebilirsiniz. Yine de muhtemelen hamile olduğunuzu hissediyorsunuz. Bazı kadınlar için sabah bulantısı ve diğer fiziksel belirtiler tam olarak etki etmez ama günlük yaşamları duygusal bir langırta dönebilir. Bu sıralar ruh halleri çok değişkendir. Ebeveyn olma konusunda korkmak ve tedirgin hissetmek de gayet normaldir. Kendinizi biraz rahatlatmaya çalışın. Bu ruh halleri değişimi ve huysuzluk, en çok bu haftalarda kendini gösterir. İkinci üç ayda hafifler ancak gebeliğin son anlarında geri döner.

Hamile olduğunuzu ne zaman duyurmalısınız?

Bazı kadınların ağzında bakla ıslanmıyor. Kimileri hamile olduğunu hemen duyururken kimileri de en az üç ayın geçmesini bekliyor. Bazen batıl inançlar sebebiyle, bazen ise düşük tehlikesi yüzünden alınan bir önlem olarak. Ancak çalışan kadınların bunu uzun süre saklamaları mümkün değil. Kendileri söylemese dahi, yaşadıkları fiziksel değişimler onları ele verir.

Herhangi bir komplikasyonunuz var mı? Eğer varsa ve doktorunuzu sık sık ziyaret ediyorsanız veya çok meşgulseniz meslektaşlarına hamileliğinizin erken dönemlerinde söylemeniz en uygunu.

Ne kadar rahatsız hissediyorsunuz? Sürekli mide bulantısı ya da kusma sorunu yaşıyorsanız amirinize, müdürünüze veya ekip arkadaşlarınıza hamile olduğunuzu söyleyin. Böylece çalışma düzeninizde değişiklik yapılabilir. Size daha özenli davranılmasını bekliyorsanız, daha az iş yükü veya saatlerde esneklik istiyorsanız bunu şimdiden tartışın. İşiniz zorlu, ağır ve tehlikeliyse, bebeğinizin ve sizin sağlığınız için sorumluluklarınızı gözden geçirin. Çalışma arkadaşlarınızın ve yöneticilerinizin bu durumu nasıl karşılayacağını düşünün.

Kadınlar çoğunlukla neyi seçiyor?

  • %23’ü hamile olduğunu hemen duyuruyor.
  • %23’ü bu büyük haberi henüz kendisinin hazmetmesini bekleyip ardından çevresine söylüyor.
  • %36’sı ilk üç ayın geçmesini bekliyor.
  • %14’ü hamileliği belli olana kadar bekliyor.

Doğuma Hazırlık: Bebeğinizle beraber bir ritüel oluşturun.

Bebeğinizle birbirinize bağlanmak için asla erken değil. Uyandıktan hemen sonra ve uyumadan önce, sessizlik içinde oturun ve ellerinizi karnınıza koyun. Sessizliği dinleyin ve ona bağlanmaya çalışın. Nefesinize odaklanın. Bebeğinizi düşünün ve onunla ilgili hayalleri, planları gözünüzün önüne getirin. Nasıl bir ebeveyn olacağınızı hayal edin.

Annenin Beslenmesi

Bu hafta üçüncü ayın başlangıcıdır ve bu süre içinde en çok ihtiyaç duyulan besin değerlerinden biri kalsiyumdur. Peynir, brokoli gibi kalsiyum içeren gıdaları tüketebilirsiniz.

 

 

 

2019-04-17T08:39:21+00:00