Hamileliğin 8. Haftası – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 8. Haftası

Gebeliğinizin ikinci ayının bittiği haftadasınız. Bebeğinizin gelişimi bu haftadan sonra inanılmaz bir şekilde hızlanıyor.

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz şu an gelişiminin altıncı haftasında. Büyümek için çok güzel bir hafta. Göz kapakları ve kulakları şekilleniyor. Bebeğinizin parmakları palet halinde ve rahminizin içinde yüzebiliyor.

Bebeğinizin yüz özellikleri gelişmeye devam ediyor. Ancak kulakları henüz olması gereken yerde değil. Kulakları, baş tarafının biraz arkasından başlıyor. Küçük kolları ve bacakları oluşuyor, el ve ayak parmakları da öyle. Sinir tüpü (beyin, omurilik ve diğer sinir dokuları) oluşmuştur. Sindirim sistemi ve duyu organları ve kıkırdak da artık gelişmeye başlar.

Nefes borusu boğazından geçip ciğerlerinin ortasına kadar uzanıyor. “Kuyruğu” neredeyse gitti. Beyninde, sinir hücreleri birbiriyle bağlantı kurarak ilkel sinir yolları oluşturup ayrılıyor. Belki erkek mi kız mı olacak diye düşünüyorsunuz ancak cinsel organları henüz gelişmedi. Şu an bir fasülye büyüklüğünde ve sürekli hareket edip değişiyor.

Anne nasıl hissediyor?

Vücudunuzdaki kan hacmi artıyor ve kalbiniz bebeğiniz için dakikada %50 daha fazla kan pompalıyor. Bazı kokulara karşı hassasiyet geliştirmek, huysuzluk ve ruh halleri değişimi, bu hafta sık görülen semptomlar arasındadır.
Artan hormon seviyesi memelerin büyümesine ve diğer soku değişikliklerine sebep olur. Bunların hepsi laktasyon süreci için hazırlıktır. Kimi gebeliklerde göğüslerin büyümesi gebeliğin sonuna kadar devam eder. Bu hafta destekleyici sütyenler giymeniz kendinizi daha iyi hissettirecek ve sarkmalara engel olacaktır. Göğüs gölgesine yönelik hafif egzersizler de yardımcı olabilir.

Bütün bu hormonal değişiklikler, özellikle progesterondaki artık, halsizliğe, mide bulantısına sebep olabilir. Bu yüzden de rahat bir uyku çekmeniz zorlaşabilir.

İlk Üç Ayda Yapılacak Testler

Doktorunuz, hamilelik sırasında bebeğinizin Down sendromu olup olmadığını ve varsa diğer anormalileri tespit etmek için size bir dizi test sunacaktır. Bazıları basit kan testleri (yani sadece kanınızdan bir örnek vermeniz gerekecek), diğerleri daha zorlu işlemler gerektirir. Ancak hepsi isteğe bağlıdır. Herhangi bir test yaptırmayı kabul etmeden önce, doktorunuza, bunun ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve sonuçların size ne söyleyeceğini açıklamasını isteyin. Pek çok doğum öncesi testi tanı amaçlı değil tarama amaçlıdır. Tarama testleri, bazı hastalıklara yönelik sahip olduğunuz risk konusunda size bir fikir verir. Ancak bebeğinizin bir problemi olup olmadığı sadece bir tanı testi ile anlaşılabilir. İlk üç aylık dönemdeki test seçenekleriniz:

  • Birinci trimester taraması: Özel bir ultrason taramasıdır. Tarama, gebeliğin 11. haftasından 13 hafta sonuna kadar yapılır. Kan testi aynı zamanda veya birkaç hafta önce yapılabilir. Birinci trimester taraması bebeğinizin Down sendromu olma ihtimali ve başka diğer koşullar hakkında bilgi verir.
  • NIPT: 10 haftalık gebelikte veya daha sonrasında Down sendromu ve diğer birkaç kromozom anormalisi durumunu tespit edebilen bir kan testidir. NIPT tüm kadınlar tarafından kullanılabilir, ancak çoğunlukla kromozom bozukluğuna sahip olma riski taşıyan kadınlar üzerinde test edilmiştir.
  • CVS (chorionic villus sampling): Bu tanı testinde plasentadan hücreler toplanır ve genetik analiz için laboratuara gönderilir.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Yasak Listesi

Kendinizi kafese kapatacak değilsiniz tabii ki, ancak hamilelik çok hassas bir süreç ve normalde cazip olan bir sürü şeyin şimdi sizin için sakıncası olabilir. Alkol, sigara, ağır egzersizler ve sağlıksız gıdalar baştan beri listedeydi. Ancak şimdi doktorunuza da danışarak, artık son vermeniz gereken alışkanlıklarınız olup olmadığını düşünün. Günlük yaşamınızda rutininiz olan her aktiviteyi ona danışın.

 

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am