fbpx

Hamileliğin 7. Haftası

//Hamileliğin 7. Haftası

Hamileliğin 7. Haftası

Bu hafta içinde göbeğiniz başkalarına farklı gelmese de, size daha farklı hissettirecek. Bebeğinizin gelişimini somut olarak hissedebileceksiniz. Ayrıca doğum öncesi kontrollerin tam sırası.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin uzuvları gelişiyor. El, ayak gibi uzuvları artık belirgin hale geliyor. Bunun yanı sıra kalbi, akciğerleri, bağırsakları, beyni, omurgası, ağzı ve gözleri de gelişiyor. Halen bir embriyo ama minik kuyruğundan kısa bir süre içinde kurtulacak.

Anne nasıl hissediyor?

Hamile olduğunuz tamamen belli değil. Ancak artık kot pantolonunuzu kapatırken biraz zorlanıyor olabilirsiniz. Kendinizi sıkan kıyafetlerden kaçının. Pamuklu, rahat ve sizi sıkmayan kıyafetleri tercih edin. Göğüsleriniz ise halen hassas, şişkin ve biraz acı verir halde.

Asla aç kalmayın. Aç kalmak midenizi bulandırabilir. Elinizin altında daima sağlıklı atıştırmalıklar olsun. Kendinizi uzunca bir süre aç bırakıp büyük öğünler yemek için sofraya oturmak hiç sağlıklı değildir. Aç kalmak ne kadar midenizi bulandırırsa, uzun süre açlıktan sonra büyük bir öğün yemek de midenizi rahatsız edebilir. Ayrıca üstünüze büyük bir ağırlık çökmesine sebep olur ve hareket kabiliyetinizi kısıtlar. Kan şekerinizin artmaması için protein tüketin. Örneğin kraker yerken peynir de yiyin.

Bu haftada rahminiz, normal büyüklüğünün iki katına ulaştı. Önceki haftalarda olduğu gibi, böbreklerinizden daha fazla sıvı geçtiği için daha çok tuvalete gidiyorsunuz ve vücudunuzdaki kan oranı öncekine göre %10 arttı. Hamileliğinizin sonuna doğru vücudunuzdaki kan oranı %40 veya %45 artacak.

Eğer hala doktor randevunuzu almadıysanız, bu hafta tam zamanı. Hamileliğinizi sağlıklı geçirmek için bu randevuyu ertelemeyin.
İlk doktor kontrolüne nasıl hazırlanabilirsiniz?

  • Aklınızdaki bütün soruları yazın. Ailenizde ve geçmişinizde yaşadığınız bütün hastalıklar, kazalar ve akrabalarınızın hastalıkları hakkında bilgi alın.
  • Halihazırda kullandığınız bütün ilaçların listesini yanınızda getirin.
  • Doktorunuzdan çeşitli vitaminler ve takviyeler tavsiye etmesini unutmayın.
  • Kullandığınız temizlik ve kozmetik ürünlerini de danışın.
  • Hamilelik sürenizi ve muhtemel doğum zamanını hesaplayın.

Bunun dışında muayene sırasında doktorunuz size nasıl hissettiğinizi ve sıra dışı bir şey olup olmadığını soracaktır ve ardından sizin sorularınızı dinleyecektir.

Kromozom bozuklukları veya genetik problemleri tespit etmek için kullanılan NIPT (Non-Invasive Prenatal Test: Hamilelikte Kromozon Anormalileri Tarama Testi) adlı kontrolden geçmek isterseniz, bunu da danışmanın tam sırası. Anne adayının yaşı arttıkça kromozom anormalilerine daha çok rastlanmaktadır. Eğer böyle bir sorun olup olmadığını bilmek isterseniz bu testi uygulayın.

Bazı Kromozom Anormalileri

Down Sendromu: En fazla rastlanan kromozom anormalilerinden biridir. Yaklaşık 600 ila 800 doğumda bir görülür.
Edwards Sendromu: Büyük oranla düşük yaşanır ve doğan bebeklerde ise kalp hastalıklarına rastlanır.
Patau Sendromu: Düşük olmazsa bile bu sendromla doğan bebeklerin 1 yıldan fazla yaşaması pek mümkün değildir.
Partnerim de benimle gelmeli mi?
Bu size kalmış. Birçok çift, doğum öncesi kontrollere beraber gitmenin faydalarını görüyor. Genelde en büyük heyecanlarını (kalp atışı sesi, cinsiyetinin belli olması vs.) hep birlikte yaşıyorlar. Anne adaylarının %88’i ise partnerlerinin sadece bu kontrollerde değil, her kontrolde yanında olmasını tercih ediyor.

Doğuma Hazırlık: Göbeğinizin Fotoğrafları

Artık anı biriktirmeye başlayabilirsiniz. Hamilelik süresince göbeğinizin ne kadar büyüdüğüne inanamayacaksınız. Bu haftadan itibaren göbeğinizin fotoğrafını çekin ve her hafta tekrar edin. Mümkünse aynı kıyafetle, aynı yerde yapın.

2019-04-17T08:46:55+00:00