Hamileliğin 40. Haftası – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 40. Haftası

40 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin ağırlığını kesin olarak söylemek güç. Ancak bu hafta içinde bebeğinizin ağırlığı ortalama 3 ila 3,5 kg arasında değişiyor. Yani bir balkabağı kadar. Bebeğinizin boyu bu hafta yaklaşık 50 santimetre civarındadır. Kafatası kemikleri henüz kaynaşmış değildir. Böyle olması, bebeğiniz doğum kanalından geçerken kolaylık sağlayacak. Bebeğiniz doğduğunda kafasının biraz sivri olması bu yüzdendir. Endişe verici bir durum değildir, normal ve geçicidir. Erkek bebekler genelde kızlardan biraz daha kilolu olur. Bebeğinizin lanugo tüyleri daha fazla dökülür. Bu tüylerden bir kısmı doğuma kadar kalabilir ancak onlar da doğum esnasında dökülecektir.

40 Haftalık Gebelik: Anne nasıl hissediyor?

Bunca zamandır süren bekleyişten, hesaptan ve ilgiden sonra, halen hamilesiniz. Beklemek biraz sinir bozucu olabilir. Özellikle ilk kez anne olacak kadınlarda doğum yüzünden bir gerginlik yaşanabilir. Doğum zamanı konusunda endişe eden anne adayları şunu hiç unutmamalıdır: tamı tamına öngörülen tarihlerde doğan bebeklerin gerçekten o tarihte doğum oranı sadece %5’tir. Yani doğum zamanı beklenenden erken de olabilir geç de olabilir. Ne kadar iyi hesaplansa da, gebeliğin 41. Haftaya kadar sarktığı zamanlar olmuştur.

Bu Hafta Yapılacak Testler

Bu hafta içinde fetüsün son durumunu gözlemek için biyofizik profil (BPP: biyofiziksel profil) testi yapılabilir. Ultrason aracılığıyla bebeğin hareketlerine, nefes alıp verişine kaslarına, eklemlerine bakılabilir. Çevresindeki amniyotik sıvının miktarı da kontrol edilebilir.

NST (non-stress test); Kardiyotokografi (kardiyo=kalp, toko=rahim kasılması) BPP’nin bir parçası olarak veya tek başına da yapılabilir. Fetüsün kalp atışları incelenir.

Eğer bu testlerde yanlış giden bir şey varsa, örneğin amniyotik sıvı seviyeniz düşükse hemen tespit edilir. Ciddi ve acil bir problem varsa derhal sezaryen ameliyata alınırsınız.

İndüksiyon ne demek?

İndüksiyon veya suni sancı, doğumun belirli yöntem ve tekniklerle yapay olarak başlatılması anlamına gelir. Eğer ortada bebeğiniz ve sizin için bir risk varsa veya doğum zamanınızı geçmişseniz bu yönteme başvurulur.

Doğumu kendi başıma başlatabilmem için uygulayabileceğim teknikler var mı?

Kendi başınıza uygulayabileceğiniz ve sağlıklı, kesinlikle sonuç veren yöntemler yoktur. Doktorunuzun bilgisi olmadan hiçbir şey yapmamalısınız. Sadece bu zamana kadar anlatılan bazı uyarıcılar mevcuttur. Hiçbiri tıbbi bir yöntem değildir.

  • Cinsel İlişki: Orgazm olmak bazı kasılmaların gerçekleşmesini sağlayabilir. Ancak seks yapmanın doğumu tetiklediğine dair bilimsel hiçbir kanıt yoktur.
  • Meme Ucu Uyarılması: Meme uçlarınızı uyarmak, vücudunuzda oksitosin salgılanmasına neden olur ve doğumu tetikleyebilir. Ancak bu konuda halen araştırmalar devam etmektedir. Bunu evde denememelisiniz. Bebeğinizin bu uyarılara karşı vereceği tepkinin izlenmesi gerekir.
  • Hint Yağı: Hint yağının laksatif etkisi vardır ve bağırsaklarınızı hareketlendirebilir. Bu da bazı kasılmaları sağlayabilir. Ancak bu konuda da kesin bir sonuç yoktur. Birçok kadın da bu yağı kullandıktan sonraki tatsız şeylerden şikayet eder.

Bu yöntemlerden hiçbirinin bilimsel bir kanıtı yoktur. Sadece söylenegelen birkaç yöntemdir ve evde tek başına asla denenmemelidir. Sadece bilgi verilmesi amacıyla yazılmıştır.

Doğuma Yönelik Hazırlık

Bu hafta iyi bir uyku çekmeye bakın. Kendinize en uygun pozisyonu bulmanız zor olsa da uykunuzu almanız çok önemli. Eğer sancınız varsa hiçbir şey yemeyin. En hafif yemekler bile mide bulantısına yol açar.

Arkanıza yaslanın ve dinlenin. En sevdiğiniz şovları izleyin, kitap okuyun. Kendinizi rahatlatacak herhangi bir şey yapın ve minik misafirinizin gelişini en stressiz şekilde karşılayın.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am