Hamileliğin 4. Haftası : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 4. Haftası

Regl olmadığınızı farkettiğiniz bu hafta artık gebelik ihtimalini düşünmeye başladığınız zamana denk düşmektedir. Gebeliğin 4. haftasında hamilelik testi yaparsanız, muhtemelen pozitif bir sonuç alacaksınız, ama pozitif sonuç almanız 5. haftaya da sarkabilmektedir. Çünkü evde yapılan testler, idrardaki hCG (human chroionic godadotropin- İnsan koryonik godadotropini) seviyenizi test eder ve bu aşamada testin algılayabileceği kadar hormon salgılamıyor olabilirsiniz. Regl döneminiz geciktikten birkaç gün sonra test yapmak en sağlıklısıdır. Çünkü ancak o güne kadar vücudunuz yeterli miktarda hCG salgılayabilir. Eğer hala pozitif sonuç almıyorsanız ve regl olmamışsanız birkaç gün bekleyip yeniden test yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Bebeğin Gelişimi

Yaklaşık iki hafta önce döllenmiş olan yumurta büyür ve çevresine su geçirmez bir kese oluşturur. Bu kesenin içi yavaş yavaş sıvı ile dolar. Buna amniyotik kese denir ve büyüyen embriyo için bir koruyucu yastık görevi görür. Yeni yeni oluşmaya başlamış plasenta da bu sırada gelişmektedir. Plasenta, besleyici maddeleri bebeğe aktaran ve bebeğin atıklarından kurtulmasını sağlayan yuvarlak, düz bir organdır.

İlkel bir yüz, gözler için büyük koyu halkalı form alır. Ağız, alt çene ve boğaz gelişir. Kan hücreleri şekillenir ve dolaşım başlar. İlk ayın sonuna gelindiğinde, bebeğiniz yaklaşık 7 milimetre uzunluğundadır – bir pirinç tanesinden daha küçüktür.

 

Anne Nasıl Hissediyor?

Reglinizin gelmesini ve 9 ay boyunca yumurtlamayı engelleyen progesteron hormonunun salgılanmasıdır. Progesteron ‘hamilelik hormunu’ olarak da bilinmekte ve hcG ile birlikte hissettiğiniz gebelik semptomlarına sebebiyet vermektedir. Bebeğiniz geliştikçe vücudunuz daha fazla hCG üretir. Bu hormon, döllenme gerçekleştikten 7 ila 11 gün sonra kanınızda bulunur. Bir süre sonra plasentaya dönüşecek olan hücrelerden gelen bir hormondur. 4. haftada bu hormonun normal seviyesi 5 ila 426 mIU/mL olmalıdır. Fakat hamileliğin sağlıklı geliştiğini gösteren tek başına hCG ölçümü değil, hcG değerinin ne kadar hızlı arttığıdır. Bu aşamada iki-üç gün aralıklarla kanda hcG (Beta hcG) testi yaptırırsanız bu değerin en az ikiye katlandığını görmek sağlıklı bir hamileliğe işaret eder.

4.haftada hamilelik semptomları:

Göğüslerde şişkinlik ve hassaslık

Aşırı yorgunluk

Sürekli tuvalete gitme isteği

Kokuya karşı hassaslık

Yemek aşerme veya yemeklerden kaçınma

 

Bütün bunlar, regl döneminden hemen önce de yaşanan semptomlara çok benzer. Hatta neredeyse aynısıdır. Ancak yaptığınız hamilelik testlerinden pozitif bir sonuç almasanız bile, vücudunuzda farklı bir şeylerin olduğunu hissedebilirsiniz.

 

Bu dönemde göğüslerinizdeki ağrıyı azaltmak için hamilelik sütyenlerini kullanabilirsiniz. Bu sütyenler emzirme sütyenleriyle karıştırılmamalı. Onlara da sıra gelecek, ancak bu haftalarda ihtiyacınız olan şey, göğüslerinizi destekleyecek ve hassaslığını bir nebze olsun yatıştıracak bir iç çamaşırı. Göğüslerdeki rahatsız edici ağrıdan kurtulmak için hafif bir egzersiz de yapabilirsiniz.

4. haftada hamilelik, “kimyasal hamilelik” sayılır. Çünkü embriyo ultrasonla tespit edilemez, sadece kan ve idrar testiyle belirlenir. Ayrıca bu hafta, düşük ihtimalinin en fazla olduğu haftalardandır. Eğer ağrılı ve ağır kanamalarınız varsa, derhal bir doktora görünün.

Doğuma Yönelik Hazırlık

Eğer bu hafta içinde hamile olduğunuzu tespit ettiyseniz, sağlık sigortanızı kontrol ettirin. Gelecek aylarda kötü bir sürpriz yaşanmaması için resmi bütün formaliteleri halledin. Çünkü pek çok kez doktora gitmeniz gerekecek ve birçok takviyeye ihtiyaç duyacaksınız.

Yeri gelmişken, gebeliğin bu haftalarında günde 400 mikrogram folik aside ihtiyacınız olacak. Doktorunuza, size böyle bir takviye vermesi için danışın.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am