39 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 39. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz dünyaya gelmeye hazırlanıyor! Şu an 50-51 santim civarında ve 3 ila 3,5 kilo arasında (daha fazla da olabilir). Sahip olduğu yağ tabakası, vücut ısısını korumasına yardımcı oluyor. Artık doğum kanalına tamamen yönelmiş ve başı pelvik boşluğundan aşağı düşmüş olmalı. Kolları, bacakları ve kasları gayet güçlü ve çok iyi çalışıyor. Tırnakları da tamamen olgunlaşmış.

Anne nasıl hissediyor?

Haftalık ziyaretlerinizde doktorunuz, bebeğin pozisyonunu tespit etmek için sizi muayene edecek. Aynı zamanda serviksinizin genişleyip genişlemediğini de kontrol edebilir. Fakat bu muayene ile bile bebeğin ne zaman doğacağını kesin olarak belirlemek çok zordur.

Bazen suyunuzun geldiği yanılgısına düşebilirsiniz. Bu haftalarda bir miktar amniyotik sıvının gelmesi normaldir. Ancak sizi huzursuz ediyorsa veya gelen sıvı miktarının az veya çok olup olmadığına karar veremiyorsanız doktorunuzla konuşun.

Kasık bölgenizde, kalçanızda “şimşek kadar hızlı”, ani kasılmalar hissedebilirsiniz. Bunun sebebi, bebeğiniz baş aşağı döndüğü ve pelvik boşluğunuzda gitgide daha çok ilerlediği için, hareketlerini daha yoğun hissetmenizdir.

Şu an kendinizi çok şişkin ve rahatsız hissediyor olabilirsiniz. Rahminiz pelvik boşluğunuzu tamamen dolduruyor ve yolundaki her şeyi bir kenara itiyor. Vücudunuzun ağırlık merkezi değişti, şu sıralar biraz sakar olabilirsiniz.

Doğumdan sonra vücudunuz nasıl değişecek?

Doğumunuz hızlı ve kolay gerçekleşse bile, eski haliniz gibi hissedebilmek, öyle görünebilmek için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Ancak unutmayın, bu noktaya gelebilmek bile 9 ay aldı. Bir gecede eski halinize dönmenizi beklemek yanlış olur.

Hemen kilo vermeye başlayacaksınız. Birçok kadın doğumdan hemen sonra en az 6 kilo zayıflıyor. 3 kilo bebeğin ağırlığı, 1 veya 2 kilo amniyotik sıvı, 1 kilo da plasenta olmak üzere, bu miktarda kiloyu zaten hızla vereceksiniz. Doğumdan sonraki haftanın sonuna doğru da vücudunuz fazla sıvıları kaybedeceği için, 2 kilo da bu yüzden vereceksiniz.

Yine de gebeliğinizden önceki düz, gergin belinize tekrar kavuşmak zaman alacak. Deriniz esnediği için karnınız eski görünümünde olmayacak. Bunda telaş edilmesi gereken veya sıra dışı bir şey yok. Emzirmenizi etkilemeyecek doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni ve spor programı ile hızla bu görünümden kurtulabilirsiniz.

Birkaç hafta boyunca akıntınız olacak. Rahminizdeki kalınlaşmış tabakalar yavaş yavaş dökülecek. Önce, regl dönemindekine benzeyen bir kırmızı renkte olacak, daha sonra yavaşça rengi soluklaşacak. Sarı rengine geldikten sonra da duracak.

Doğumdan sonraki ilk hafta biraz karamsar hissedebilirsiniz. Pek çok kadının bu haftada aksi, yorgun, huzursuz ve ağlamaya meyilli olduğu görülüyor. Anne olduğu gerçeğine alışamayan, kendini kapana kısılmış gibi hisseden, çirkinleştiğini-kimsenin onu istemediğini düşünen, hayatında bundan sonra olacak değişimlerden korkan kadınların sayısı azımsanmayacak kadar az. Bu duygu durumu genelde iki üç hafta içinde kendiliğinden ortadan kaybolur. Bu süre zarfından daha uzun sürerse veya ciddi bir şekilde hayatınızı etkiliyorsa, bir uzmana görünmenizde yarar var.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Emzirme sütyenleri alın!

Şu an göğüsleriniz, hamile kalmadan önceki ölçünüzden daha büyük. Emzirmeye başlayınca bu daha da artacak. Bunu hesaba katarak birkaç tane emzirme sütyeni alın.

Kendinizi sosyal çevrenizden çekmeyin. Arkadaşlarınızla, akrabalarınızla konuşun. Sizin gibi bebek bekleyen anne adaylarıyla arkadaşlıklar kurun. Onların deneyimlerini öğrenin ve kendi yaşadıklarınızı paylaşın.

Bebeğinizin hareketlerini gözlemleyin. Doğum belirtilerini takip edin ancak buna da çok saplanmayın. Halen zamanınız var.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am