37 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 37. Haftası

Bebeğinizin Gelişimi

Doğum zamanınız iyice yaklaştı. Ancak doktorlar 39. Haftaya kadar “tam zamanı” diyemez. Gelecek 2 hafta boyunca, rahminizde geçirdiği süre içinde bebeğinizin beyni ve akciğerleri biraz daha gelişecek.  Doğduğunda bebeğinizin 1 veya 2 santim uzunluğunda saçları olabilir. Ancak saç rengi sizinkiyle aynı renk olmazsa şaşırmayın. Koyu renk saçlara sahip anne babadan sarışın veya kızıl bebekler de doğabiliyor.

Bu hafta bebeğiniz 2900 gram ağırlığında ve 49 santimetre. Her geçen gün tombullaşıyor ve cildindeki kırışıklıklar azalıyor.

Anne nasıl hissediyor?

Yalancı kasılmalar bu hafta daha çok görülebilir ve daha rahatsız edici olabilir. Ayrıca vajinal akıntılar da görebilirsiniz. Eğer kan lekeli, kan dokulu, mukusa benzeyen küçük miktarda bir sıvı görürseniz, doğum hiç de uzak değil demektir. Böyle lekelerin olup olmadığını kontrol etmek için tuvalete, banyoya ve iç çamaşırlarınıza daha dikkatli bakın. Eğer çok fazla kanamanız varsa derhal doktorunuzu arayın.

Uyumak bu hafta iyice zorlaşabilir. En rahat olabileceğiniz pozisyonu bulup iyice dinlenin. Kendinizle yalnız kaldığınız bir anda bebeğinizin sesini, hareketlerini dinlemeye çalışın. Her ne kadar hareket edeceği pek yer kalmasa da, bebeğiniz halen çok aktif. Hem fiziki yorgunluktan ve hormonal değişikliklerden, hem de bu sürecin size yaşattığı gerginlikten ötürü rahatsız edici rüyalar görebilirsiniz.

Şimdiye kadar muhtemelen 12 ila 16 kilo aldınız. Bu hafta doktorunuz pelvik muayene yapabilir. 

Doğumun İşaretleri

Doğumun ne zaman başlayacağına dair kesin bir işaret yoktur. Bedeniniz bile doğuma aslında 1 ay öncesinden hazırlanmaya başlar. Doğum zamanı yaklaşan kadınlarda en çok gözlenen şeylerse şunlardır:

Bebeğiniz düşer. Çoğu kadının tabiri bu şekilde: düşmek. Özellikle ilk kez anne olan kadınlar bu şekilde anlatıyor. Doğum zamanı geldiğinde sanki bir şimşek hızıyla bebek aşağı kayıyor gibi. Bunun sebebi, doğum başladıktan sonra bebeğin pelvik boşluğuna iyice yönelmesi ve ilerlemeye çalışmasıdır. Bu düşüşle-kaymayla kaburganızda hissettiğiniz baskı yok olsa da belinizde bir ağrı hissedersiniz. Rahminizin kaburganıza olan baskısı azaldığı için daha kolay nefes alırsınız, ancak o nefesi de kasılmalar sırasında rahatlamak için kullanırsınız.

Kasılmalar gittikçe artar. Bunun sebebi serviksinizin genişlemesidir. Bunun yanı sıra mukus benzeri, kan tortusu veya lekesi olan vajinal akıntılar da görebilirsiniz.

Suyunuz gelir. Yani amniyotik sıvı boşalır. Çoğu kadın, önce sancıları ve kasılmaları hisseder, daha sonra suyu gelir. Ancak önce suyu gelip daha sonra sancıları hisseden kadınlar da vardır. Bunun hemen ardından doğum başlar.

Gerçek doğum sancısı ile yalancı sancıları nasıl ayırt ederim?

Yanlış alarmda, yani yalancı sancılar sırasında, kasılmalar ve ağrılar tahmin edilemez. Düzensiz bir sıra içindedirler. Gerçek doğum sancısı da belli bir zaman da gelmez, ancak bir süre sonra sancılar ve ağrı öngörülebilir hale gelir. Daha düzenli bir hal alır. Belli bir süre içinde belli aralıklarla hissedersiniz.

Yanlış alarmda kasılmalar, genel olarak belinizin orta kısmında hissedilir. Gerçek doğum sancısında ise belinizden başlayıp bütün karın bölgenizi kaplar.

Yanlış alarmda, bulunduğunuz pozisyonu değiştirdiğinizde ağrı kesilir veya azalır. Gerçek doğum sancısında ne yaparsanız yapın, ağrı kalıcıdır.

Bütün bunlar doğum yaklaştıkça en çok görülen gerçek ve yalancı sancıların belirtileridir. Elbette istisnaları olabilir. Ağrılar sizi rahatsız edici derecedeyse veya herhangi bir sebepten huzursuz hissediyorsanız doktorunuza danışın.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Arabanıza bebek koltuğu yerleştirin!

Henüz yapmadıysanız, ailenizin yeni üyesi için arabanıza bir koltuk yerleştirmenin tam sırası. Doğum için hastaneye götüreceğiniz çantaları kontrol etmeyi unutmayın. İki çanta götürmekte yarar var: birisi kendiniz için, diğeri de bebeğinizin ihtiyaçları için.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am