36 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 36. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz şu an 47 santim boyunda ve 2700 gram ağırlığında. Beyni hızla gelişiyor ve gözlerini açıp kapatıyor. Artık yavaş yavaş doğum kanalına yönelecek şekilde başı aşağıya geliyor. Halen kilo almakla meşgul, her gün 30 gram alıyor. Lanugo tüyleri yavaş yavaş dökülüyor. Bağırsakları çok hareketli.

Bu haftanın sonunda bebeğiniz “erken dönem” olarak adlandırılabilir. 37. haftaya ulaşmayan bebekler için kullanılan bir terimdir. 41. Haftadan sonra doğan bebekler içinse “geç dönem” terimi kullanılır. Muhtemelen bebeğiniz karnınızda ters dönmüş bir durumda. Ancak doktorunuza görünüp gerçekten öyle olup olmadığını konrol ettirebilirsiniz. Eğer o pozisyonda değilse, doktorunuz bunu sağlamak için bazı yöntemler deneyecektir.

Anne nasıl hissediyor?

Bebeğiniz artık öyle geniş yer kaplıyor ki normal bir öğün yediğinizde bile tıkandığınızı hissedebilirsiniz. Daha küçük miktarlarda ama daha sık yemek yemek sizin için daha uygun olacaktır. Böylece kalbinizde, kaburganızda hissedeceğiniz baskı ve sizi rahatsız eden mide yanması daha da azalacaktır. Bebeğinizin artık doğum kanalına yönelmeye başladığı için belinizde, pelvik boşluğunuzda bir ağrı hissedeceksiniz. Bu ağrı yürümenizi bile zorlaştırabilir. Daha çok tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bebeğiniz doğum kanalına iyice yaklaşmışsa, rahminizde ve vajinanızda bir baskı hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar bu rahatsız edici baskıyı “bacaklarının arasında bowling topu taşımaya” benzetiyorlar.

Yalancı sancılar ve kasılmaların daha fazla gerçekleştiğini göreceksiniz. Yine de bu kasılmaları çok göz ardı etmeyin. Belki de gerçekten doğumun habercisidir.

Hamileliğiniz sorunsuz ve keyifli olsa da uçakla seyahat etmekten, evden uzaklaşmaktan kaçının. Zaten bazı hava yolları doğumuna 30 gün kalmış kadınları uçaklarına almayı reddediyor.

Doğumun Evreleri

İlk kez anne olacaklar için bütün doğum süreci yaklaşık 15 saat alır. 20 saatten fazla sürdüğü de görülmüştür. Daha önce normal doğum yapan kadınlar içinse yaklaşık 8 saat sürer. Doğumun başlıca 3 aşaması vardır:

İlk aşama: serviksiniz genişlerken hissedeceğiniz sancılarla başlar. 8 ila 10 santim arasında genişleyen serviksiniz yüzünden her 2-3 dakikada bir şiddetli bir kasılma ve acı hissedersiniz. Bu acı aralıksız 1 dakika sürebilir.

İkinci aşama: serviksiniz tamamen genişlediğinde ikinci aşama başlar. Bu andan itibaren ıkınmaya başlarsınız. Dakikalar da sürebilir, saatler de. Eğer daha önce normal doğum yapmışsanız sizin için daha kolay geçecektir.

Bebeğiniz doğduğu an pek çok duyguyu aynı anda hissedebiliyor olabilirsiniz: gurur, heyecan, stres, rahatlama, inanamazlık… Belki de yorgun.

Üçüncü aşama: bebeğiniz doğduktan hemen sonra plasentanın da gelmesiyle beraber doğum sona erer. Bu sırada hissettiğiniz sancılar öncekinden daha ılımlıdır.

Doğum için hazırlık: Bebeğinizin dünyaya gelişini nasıl duyuracağınıza karar verin!

Bebeğinizin doğumunu çevrenize nasıl duyuracağınıza karar verdiniz mi? Eğer bunun üzerine halen düşünmediyseniz, partnerinizle birlikte bir yöntem üzerinde uzlaşın.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am