fbpx

Hamileliğin 36. Haftası

//Hamileliğin 36. Haftası

Hamileliğin 36. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz şu an 47 santim boyunda ve 2700 gram ağırlığında. Beyni hızla gelişiyor ve gözlerini açıp kapatıyor. Artık yavaş yavaş doğum kanalına yönelecek şekilde başı aşağıya geliyor. Halen kilo almakla meşgul, her gün 30 gram alıyor. Lanugo tüyleri yavaş yavaş dökülüyor. Bağırsakları çok hareketli.

Bu haftanın sonunda bebeğiniz “erken dönem” olarak adlandırılabilir. 37. haftaya ulaşmayan bebekler için kullanılan bir terimdir. 41. Haftadan sonra doğan bebekler içinse “geç dönem” terimi kullanılır. Muhtemelen bebeğiniz karnınızda ters dönmüş bir durumda. Ancak doktorunuza görünüp gerçekten öyle olup olmadığını konrol ettirebilirsiniz. Eğer o pozisyonda değilse, doktorunuz bunu sağlamak için bazı yöntemler deneyecektir.

Anne nasıl hissediyor?

Bebeğiniz artık öyle geniş yer kaplıyor ki normal bir öğün yediğinizde bile tıkandığınızı hissedebilirsiniz. Daha küçük miktarlarda ama daha sık yemek yemek sizin için daha uygun olacaktır. Böylece kalbinizde, kaburganızda hissedeceğiniz baskı ve sizi rahatsız eden mide yanması daha da azalacaktır. Bebeğinizin artık doğum kanalına yönelmeye başladığı için belinizde, pelvik boşluğunuzda bir ağrı hissedeceksiniz. Bu ağrı yürümenizi bile zorlaştırabilir. Daha çok tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bebeğiniz doğum kanalına iyice yaklaşmışsa, rahminizde ve vajinanızda bir baskı hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar bu rahatsız edici baskıyı “bacaklarının arasında bowling topu taşımaya” benzetiyorlar.

Yalancı sancılar ve kasılmaların daha fazla gerçekleştiğini göreceksiniz. Yine de bu kasılmaları çok göz ardı etmeyin. Belki de gerçekten doğumun habercisidir.

Hamileliğiniz sorunsuz ve keyifli olsa da uçakla seyahat etmekten, evden uzaklaşmaktan kaçının. Zaten bazı hava yolları doğumuna 30 gün kalmış kadınları uçaklarına almayı reddediyor.

Doğumun Evreleri

İlk kez anne olacaklar için bütün doğum süreci yaklaşık 15 saat alır. 20 saatten fazla sürdüğü de görülmüştür. Daha önce normal doğum yapan kadınlar içinse yaklaşık 8 saat sürer. Doğumun başlıca 3 aşaması vardır:

İlk aşama: serviksiniz genişlerken hissedeceğiniz sancılarla başlar. 8 ila 10 santim arasında genişleyen serviksiniz yüzünden her 2-3 dakikada bir şiddetli bir kasılma ve acı hissedersiniz. Bu acı aralıksız 1 dakika sürebilir.

İkinci aşama: serviksiniz tamamen genişlediğinde ikinci aşama başlar. Bu andan itibaren ıkınmaya başlarsınız. Dakikalar da sürebilir, saatler de. Eğer daha önce normal doğum yapmışsanız sizin için daha kolay geçecektir.

Bebeğiniz doğduğu an pek çok duyguyu aynı anda hissedebiliyor olabilirsiniz: gurur, heyecan, stres, rahatlama, inanamazlık… Belki de yorgun.

Üçüncü aşama: bebeğiniz doğduktan hemen sonra plasentanın da gelmesiyle beraber doğum sona erer. Bu sırada hissettiğiniz sancılar öncekinden daha ılımlıdır.

Doğum için hazırlık: Bebeğinizin dünyaya gelişini nasıl duyuracağınıza karar verin!

Bebeğinizin doğumunu çevrenize nasıl duyuracağınıza karar verdiniz mi? Eğer bunun üzerine halen düşünmediyseniz, partnerinizle birlikte bir yöntem üzerinde uzlaşın.

 

2019-05-10T11:39:25+00:00